MENI
17.5.2017.

У Парламентарној скупштини БиХ одржана тематска сједница поводом Међународног дана борбе против хомофобије и трансфобије

У организацији Заједничке комисије за људска права Парламентарне скупштине Босне и Херцеговине (ПСБиХ) и Комисије за остваривање равноправности полова Представничког дома ПСБиХ, данас је у Сарајеву, поводом 17. маја – Међународног дана борбе против хомофије и трансфобије, одржана тематска сједница под називом „Бити LGBTI лица у БиХ – препоруке за дјеловање институција“.

Обраћајући се присутнима у име Заједничке комисије за људска права ПСБиХ, посланица Маја Гасал – Вражалица подсјетила је на то да се први пут у институцијама БиХ о правима LGBT лица говорило управо у ПСБиХ и то 2015. године, као и на то да је тада закључено како је потребно израдити посебан извјештај о правима и положају LGBT лица у БиХ, те приступити изради измјена и допуна Закона о забрани дискриминације у циљу заштите права LGBT лица у БиХ. Према ријечима посланице Гасал – Вражалице, оба закључка су реализована и на основу тога БиХ је коначно добила унапријеђен законски оквир за заштиту од дискриминације, те постала прва држава у Југоисточној Европи која Законом о забрани дискриминације предвиђа и заштиту интерполних лица од дискриминације у свим подручјима живота. Посланица Гасал – Вражалица оцијенила је да су институције БиХ показале опредијељеност за подузимање мјера на промоцији, заштити и иницирању законских рјешења с циљем обезбјеђивања једнакоправности полова и права LGBTI лица.

Учесницима данашњег скупа обратио се и предсједавајући Комисије за остваривање равноправности полова Представничког дома ПСБиХ Мирсад Исаковић, који је истакао како је јако важно да сексуална оријентација, родни идентитет и полне карактеристике буду препознате као основе на којима је дискриминација законски забрањена. Исаковић је присутне подсјетио на то да је БиХ прва у регији добила Закон о равноправности полова и то 2003. године, али и додао како је било потребно вријеме и упорно дјеловање невладиних организација како би се у институцијама власти омогућила шира расправа о заштити права LGBTI лица у БиХ.  Међутим, поручио је Исаковић, до данас ипак нису десиле никакве структуралне промјене које би значајно утицале на побољшање квалитета живота LGBTI лица и њихову инклузију у бх. друштво. С тим у вези, Исаковић је изразио наду да ће се у догледној будућности у ПСБиХ разговарати и о законском рјешењу којим ће се регулисати права партнера у истополној заједници како би се БиХ прикључила земљама које су то питање законски ријешиле.

Након обављене расправе, закључено је да Заједничка комисија за људска права ПСБиХ и Комисија за остваривање равноправности полова ПСБиХ требају донијети одлуку о одржавању јавног саслушавања о испуњавању препорука из Специјалног извјештаја о правима и положајима LGBT лица у БиХ. 

Данашња тематска сједница организована је уз подршку Институције омбудсмана за људска права БиХ, Агенције за равноправност полова БиХ, Сарајевског отвореног центра, Развојног програма Уједињених нација (UNDP) у БиХ и Мисије Америчке агенције за међународни развој (USAID) у БиХ. (крај)


ПРЕС
КОНТАКТ
Сектор за односе с јавношћу