MENI
29.6.2017.

Održan 9. sastanak Parlamentarnog foruma za europske integracije

U organizaciji Zajedničkog povjerenstva za europske integracije Parlamentarne skupštine Bosne i Hercegovine (PSBiH) danas je u Sarajevu održan 9. sastanak Parlamentarnog foruma za europske integracije kojeg čine članovi povjerenstava/odbora za europske integracije PSBiH, Parlamenta Federacije BiH, Narodne skupštine Republike Srpske, Skupštine Brčko Distrikta BiH, kao i predsjednici skupština županija u Federaciji BiH.

Parlamentarci sa svih razina vlasti pozdravili su održavanje Konferencije pod nazivom „Dvije godine od stupanja na snagu Sporazuma o stabilizaciji i pridruživanju“, koja je početkom lipnja ove godine organizovana kao izraz želje članova Zajedničkog povjerenstva za europske integracije PSBiH da se govori o napretku i daljnim koracima u procesu europskih integracija BiH.

U zajedničkoj izjavi sudionici 9. sastanka Parlamentarnog foruma pozdravili su napore svih razina vlasti u BiH u davanju kredibilnih odgovora na Upitnik Europske komisije i pozvali sve sudionike u tom procesu da daju što jasnije i preciznije odgovore i da okončaju ovaj posao. S tim u svezi, parlamentarci su naglasili da usvojeni Mehanizam koordinacije mora postati u potpunosti operativan, te upozorili da samo zajednički rad i traženje rješenja putem kompromisa na provođenju Akcijskih planova za realizaciju Reformske agende mogu dati zadovoljavajući rezultat.

Parlamentarci su istaknuli potrebu jačanja nadzorne uloge parlamenata u procesu europskih integracija, kao i potrebu jačanja funkcije informiranja i uključivanja šire javnosti u aktivnosti na putu BiH ka Europskoj uniji (EU). S tim u svezi, parlamentarci su podržali održavanje okruglih stolova koje Zajedničko povjerenstvo za europske integracije PSBiH, uz potporu Misije OESS-a u BiH, organizira u gradovima i općinama diljem BiH.

U svezi sa informacijom o IPA 2 programu pomoći EU našoj zemlji, naglašeno je da je riječ o ključnom instrumentu u procesu europskih integracija, budući da je, kako je rečeno, riječ o financijskoj pomoći koja podrazumijeva provođenje reformi i usvajanje državnih strategija razvoja u pojedinim sektorima. Predloženo je da svi parlamenti u BiH od izvršnih vlasti barem dva puta godišnje zatraže informaciju o ispunjavanju uvjeta i korištenju IPA 2 fondova pomoći EU Bosni i Hercegovini.

Tijekom sastanka, razmijenjene su i informacije o aktivnostima zakonodavnih institucija u svezi sa procesom europskih integracija u razdoblju između dvije sjednice Parlamentarnog foruma. (kraj)


PRESS
KONTAKT
Sektor za odnose sa javnošću