MENI
10.5.2019.

Чланови Савјета националних манјина БиХ боравили у студијској посјети Савјету Европе

Чланови Савјета националних мањина БиХ, предвођени предсједавајућим Савјета Андријом Сватоком, боравили су у дводневној студијској посјети сједишту Савјета Европе у Стразбуру.

Током посјете, која је реализована у оквиру имплементације заједничког пројекта Европске уније и Савјета Европе под називом „Јачање заштите националних мањина у БиХ“, домаћини су чланове Савјета упознали са садржајем и добрим праксама примјене Оквирне конвенције за заштиту националних мањина (FCNM), Европске повеље о регионалним и мањинским језицима (ECRML), као и са дјеловањем Европске комисије за борбу против расизма и нетолеранције (ECRI).

Наглашавајући чињеницу да је Оквирна конвенција за заштиту националних мањина, коју је БиХ ратификовала, једини међународни документ посвећен националним мањинама и да је имплементација ове конвенције законски обавезујућа, званичници Савјета Европе говорили су о својим искуствима и изнијели ставове о најважнијим питањима у вези са надгледањем спровођења ове конвенције у БиХ. Како је речено, БиХ је направила значајан помак у промоцији и заштити права националних мањина, али у одређеним областима неопходно је интензивирати активности и побољшати резултате, како би се спријечио сваки облик дискриминације и маргинализације припадника националних мањина, те омогућио ефективан приступ свим њиховим правима.

Такође, указано је и на важност Европске повеље о регионалним и мањинским језицима, која не само да садржи одредбе о недискриминиацији у погледу употребе ових језика, већ предвиђа и мјере активне подршке у циљу очувања мањинских језика као битне компоненте европског културног идентитета. Наглашена је и важност дјеловања Европске комисије за борбу против расизма и нетолеранције, која прати стање из своје области у свакој од 47 земаља чланица Савјета Европе, са посебним акцентом на све израженији говор мржње у политичком и јавном дискурсу.

Чланови Савјета упознали су домаћине са правима и положајем националних мањина у БиХ, те са кључним питањима и проблемима са којима се суочавају у свом раду. С тим у вези, акцентирана је важност провођења пресуде Европског суда за људска права у Стразбуру у предмету Сејдић - Финци, изналажење квалитетних и свеобухватних рјешења за промјене Закона о заштити права националних мањина у БиХ, активнији ангажман власти кад је ријеч о развоју наставе на језицима мањина, као и адекватна заступљеност мањина у јавним медијима.

Током другог дана посјете, разговарано је и о имплементацији ROMACTED програма „Промовисање доброг управљања и јачања ромске заједнице на локалном нивоу“, чији је циљ изградња политичке воље и одрживих политика за Роме, јачање ромске заједнице, као и јачање посвећености институција раду на инклузији Рома. Како је истакнуто, ROMACTED програм, којег Савјет Европе, уз подршку и сарадњу са Министарством за људска права и избјеглице БиХ, проводи у 10 општина и градова у нашој земљи, даје конкретне резултате, нарочито у синергији са другим пројектима и активностима које се тичу проблематике припадника ромске националне мањине. (крај)

 

 


ПРЕС
КОНТАКТ
Сектор за односе с јавношћу