MENI
10.3.2020.

Одржана 3. сједница Заједничке комисије за људска права

На 3. сједници Заједничке комисије за људска права Парламентарне скупштине Босне и Херцеговине (ПСБиХ) подржан је Извјештај о реализацији Ревидиране стратегије БиХ за провођење Анекса ВИИ Дејтонског мировног споразума за 2017. годину, чији је предлагач Савјет министара БиХ.

Подржани су извјештаји о збрињавању избјеглица и странаца под супсидијарном заштитом у Босни и Херцеговини за 2017. и 2018. годину, које је предложио Савјет министара БиХ.

Подржани су и годишњи извјештаји о резултатима активности Институције омбудсмена за људска права БиХ за 2017. и 2018. годину.

Заједничка комисија је подржала и у даљу парламентарну процедуру упутила сљедеће специјалне извјештаје Институције омбудсмена за људска права БиХ:

  • Специјални извјештај о забрани физичког кажњавања дјетета у Босни и Херцеговини,
  • Специјални извјештај о стању људских права лица с интелектуалним и менталним тешкоћама у Босни и Херцеговини,
  • Специјални извјештај о стању у области миграција у Босни и Херцеговини,
  • Специјални извјештај о националној и полној структури запослених у полицијско-безбједносним агенцијама у Босни и Херцеговини.

У вези са Специјалним извјештајем о националној и полној структури запослених у полицијско-безбједносним агенцијама у Босни и Херцеговини, Заједничка комисија затражила је од надлежних институција информацију о томе шта је урађено на испуњавању препорука Институције омбудсмена за људска права БиХ које су наведене у Специјалном извјештају.

Подржани су и извјештаји о заштити личних података у Босни и Херцеговини за 2017. и 2018. годину, чији је предлагач Агенција за заштиту личних података у БиХ.

Заједничка комисија за људска права подржала је делегатску иницијативу Дениса Бећировића којом се Савјет министара БиХ задужује да, најкасније у року од 10 дана од дана усвајања ове делегатске иницијативе, у сарадњи с другим надлежним органима и агенцијима, Дому народа ПСБиХ достави цјеловиту Информацију о размјерама мигрантске кризе у Унско - санском кантону и у Босни и Херцеговини, с приједлогом конкретних мјера за рјешавање мигрантске кризе.

Подржана је и делегатска иницијатива Дениса Бећировића у којој се тражи да се, у року од тридесет (30) дана од дана усвајања ове иницијативе, у дневни ред Дома народа ПСБиХ уврсти тачка под називом: Информација Савјета министара БиХ о забрињавајућем исељавању становништва Босне и Херцеговине, с посебним освртом на одлазак радно способног становништва.

Заједничка комисија подржала је и посланичку иницијативу Едите Ђапо којом се тражи да Министарство цивилних послова БиХ одржи хитан састанак са Министарством управе и локалне самоуправе Републике Српске, ентитетским министарствима унутрашњих послова и ентитетским министарствима правде, како би се статус дјеце повратника из Сирије чим прије ријешио, односно како би се ова дјеца могла уписати у матичне књиге и добити држављанство БиХ, те на основу тога остварити своја основна људска права.

Чланови Заједничке комисије примили су к знању Универзални периодични преглед –         ИИИ циклус, чији је подносилац Министарство за људска права и избјеглице БиХ.

Чланови Заједничке комисије за људска права ПСБиХ постигли су договор о одржавању јавног саслушања о теми извршења пресуда Европског суда за људска права. Члановима Заједничке комисије тим поводом обратила се агенткиња БиХ пред Европским судом за људска права у Стразбуру Белма Скалоњић.

Донесена је одлука о учешћу Заједничке комисије за људска права ПСБиХ у чланству HUGEN мреже, коју чине представници парламентарних комисија које се у земљама региона баве заштитом људских права. (крај)


ПРЕС
КОНТАКТ
Сектор за односе с јавношћу