MENI
11.6.2021.

Саопштење предсједавајућег Заједничке комисије за људска права Лазара Продановића поводом Свјетског дана борбе против дјечијег рада

Предсједавајући Заједничке комисије за људска права Парламентарне скупштине Босне и Херцеговине (ПСБиХ) Лазар Продановић поводом 12. јуна, Свјетског дана борбе против дјечијег рада, упутио је саопштење за јавност које преносимо у цјелости:

“Готово пуне двије деценије, од 2002. године, у цијелом свијету 12. јуни обиљежава се као Свјетски дан борбе против дјечијег рада. Овај датум установила је Међународна организација рада с циљем покретања акција у свијету и подизања свијести против дјечијег рада и запошљавања дјеце, као и тражења подршке власти, социјалних партнера, цивилног друштва и медија у кампањи против сваког облика израбљивања дјеце.

Ријеч је о озбиљном глобалном проблему, будући да је, према подацима релевантних међународних организација, присилном раду и израбљивању данас изложено више од  200 милиона дјеце старости од 5 до 14 година. На опасним пословима у изразито штетним условима ради око 130 милиона дјеце, више од милион дјеце су жртва продаје, а око 300 хиљада дјеце носе оружје и учествују у ратовима широм свијета. Исти подаци говоре да сваке године од посљедица несрећа на раду умре више од 20 000 дјеце.

Обавезе Босне и Херцеговине да предузима активности на потпуном искорјењивању дјечијег рада и присилног запошљавања проистичу из ратификације Конвенције Уједињених нација (УН) о правима дјетета, ратификације Конвенције Међународне организације рада број 182 о најгорим облицима искориштавања дјечијег рада, као и из прихватања Циљева Агенде УН за одрживи развој, којима је предвиђено да се до 2025. године искоријене сви облици дјечијег рада.

Свјетски дан борбе против дјечијег рада прилика је да подсјетимо институције власти на свим нивоима у БиХ, а посебно институције које се директно баве овим питањем, као што је Вијеће за дјецу БиХ које дјелује при Министарству за људска права и избјеглице БиХ, на потребу да предузму све мјере и радње из своје надлежности како би се испуниле обавезе које проистичу из поменутих међународних докумената с циљем потпуног искорјењивања дјечијег рада, те присилног запошљавања и искориштавања дјеце. Такође позивам све организације цивилног друштва које се активно баве овим проблемом, те релевантне међународне организације које пружају подршку реализацији програма и акционих планова у вези с овим важним питањем да уложе додатне напоре како би дјеца у Босни и Херцеговини уживала сва права проистекла из међународних конвенција. У том послу увијек могу да рачунају на партнерски однос и подршку Заједничке комисије за људска права ПСБиХ”, каже се на крају саопштења предсједавајућег Заједничке комисије за људска права ПСБиХ Лазара Продановића. (крај)


ПРЕС
КОНТАКТ
Сектор за односе с јавношћу