MENI
21.7.2022.

Предсједавајући Клуба посланика СДП-а у Представничком дому Саша Магазиновић упутио писмо посланику Бундестага СР Њемачке Адису Ахметовићу

Предсједавајући Клуба посланика СДП-а у Представничком дому Парламентарне скупштине Босне и Херцеговине Саша Магазиновић упутио је данас писмо посланику Бундестага СР Њемачке Адису Ахметовићу. Садржај писма преносимо у цјелости:

"Поштовани господине Ахметовићу,

Цијенећи Вас као доброг познаваоца прилика у Босни и Херцеговини и регији Балкана, те као човјека са искреним намјерама према грађанима ове регије, обраћам се са молбом да се активно укључите и реагирате на актуелне процесе које води Уред високог представника (ОХР), а који могу имати драматичне посљедице по босанскохерцеговачко друштво и државу у цјелости.

Намјера високог представника госп. Christiana Schmidtaда наметне измјене Изборног закона, након што је већ започео изборни циклус, те њихов садржај који је изазвао велики страх, несигурност и тензије у јавности, више су него ваљан разлог да сваки појединац учини све што је у његовој моћи у намјери да одбранимо европске вриједности које су садржане и у недавној Резолуцији коју је усвојио Бундестаг.

Ја сам један од грађана Босне и Херцеговине који је дискриминиран по основу етничке припадности и као Србин који је рођен и живи у главном граду Сарајеву не могу бити кандидат за Предсједништво Босне и Херцеговине, нити Дом народа Парламента БиХ. Господин Сцхмидт има намјеру наметнути рјешење које не отклања постојећу дискриминацију коју је више пута утврдио Европски суд за људска права у Стразбуру, него, напротив, производи нову. У конкретном случају, ако бих се преселио у неки град у Федерацији БиХ у којем живи мали број Срба, осим за Предсједништво БиХ и Дом народа Парламента БиХ, ја се не бих могао кандидирати ни за Дом народа Парламента ФБиХ, чији сам члан био у једном мандату. Будући да је свима јасно да би таква одлука пала на тесту пред било којим судом у Босни и Херцеговини и иностранству, ОХР покушава наћи рјешење да се то не деси и даље се не бавећи суштином него формом.

Шта је суштина? Суштина је да високи представник жели умањити права припадницима конститутивних народа у избору за Дом народа у кантонима гдје су они математски говорећи мањина. Укратко, Устав ФБиХ предвиђа да се из сваког кантона у Дом народа Федерације Босне и Херцеговине делегира по један Србин, Хрват и Бошњак (принцип 1+1+1), а да се преостали број делегира према бројности етничких група на подручју одакле се бирају. Оно што жели учинити високи представник је уништити принцип једнакости и мултиетничности (1+1+1) и етничким групама које су мање заступљене на неком подручју умањити права.

Суштина би требала бити да сваки грађанин на територији државе мора имати једнако право и не смије бити ни на који начин дискриминиран, нити за било кога смију важити посебна правила, па и у изборном процесу. Суштина проблема је то да најављена одлука крши одлуке Суда за људска права и обесмишљава борбу за европску и мултиетничку Босну и Херцеговину. Суштина је и то да евентуална одлука практично обесмишљава изборни процес и једну странку (ХДЗ) доводи у положај да мора бити дио власти.

Моја земља је претрпјела агресију. У мојој земљи се десио геноцид. У мојој земљи се десио покушај да се оружјем промијени етничка слика и да се територија подијели по етничким линијама. Анеx 7 Дejтонског мировног споразума који третира питање повратка на своја огњишта још увијек није имплементиран. До завршетка имплементације Анеxа 7 једини мјеродаван попис је онај из 1991. године. То се овом одлуком такођер игнорира.

Оно што ће услиједити након евентуалне одлуке је да ће и у локалним заједницама свако тумачити као своје право да етничка већина диктира правила математски говорећи етничкој мањини. То значи да ће конститутивни народи и остали грађани бити „протјерани“ из влада кантона, скупштинских руководстава и других мјеста одлучивања гдје год су мањина на истим принципима које заговара господин Schmidt. Укупни резултат тога сигурно неће бити грађанско друштво како је то у свим европским државама, него Босна и Херцеговина са три територије са по једном етнички доминантном скупином што је испуњење ратних циљева оних чије је лоше намјере и катастрофална дјела на одговараћи начин третирао и казнио и Суд у Хагу.

Поштовани госп. Ахметовићу, као пријатеља Босне и Херцеговине и као колегу посланика у парламенту, молим Вас да својим ангажманом помогнете у објашњавању погубности намјере високог представника госп. Schmidtaда једном одлуком трајно заустави изградњу босанскохерцеговачког друштва и врло могуће врати нас у деведесете година које и данас изазивају трауму код већине становника Босне и Херцеговине.", наводи се у писму које је предсједавајући Клуба посланика СДП-а у Представничком дому Парламентарне скупштине Босне и Херцеговине Саша Магазиновић упутио посланику Бундестага СР Њемачке Адису Ахметовићу. (крај)

 

 

 

 

 

 

 

 


ПРЕС
КОНТАКТ
Сектор за односе с јавношћу