MENI
14.9.2020.

Одржана 6. сједница Заједничке комисије за људска права

На 6. сједници Заједничке комисије за људска права Парламентарне скупштине Босне и Херцеговине (ПСБиХ) усвојен је и у даљу парламентарну процедуру упућен Извјештај о заштити личних података у Босни и Херцеговини за 2019. годину, чији је предлагач Агенција за заштиту личних података у БиХ.

У вези са овим Извјештајем усвојени су закључци којим Заједничка комисија предлаже домовима ПСБиХ да затраже од Савјета министара БиХ да, у року од 60 дана, да сагласност на Правилник о унутрашњој организацији Агенције за заштиту личних података у БиХ, те да, до краја текуће године, предложи нови Закон о заштити личних података у БиХ.

Заједничка комисија усвојила је и у даљу парламентарну процедуру упутила Специјални извјештај о заступљености конститутивних народа и осталих у институцијама, управним организацијама и регулаторним тијелима Босне и Херцеговине, Републике Српске, Федерације Босне и Херцеговине, Брчко Дистрикта Босне и Херцеговине и кантонима Федерације Босне и Херцеговине са изузетком полицијско-безбједносних структура, чији је предлагач Институција омбудсмена за људска права БиХ.

Усвојен је и Извјештај о реализацији Ревидиране стратегије БиХ за провођење Анекса VII Дејтонског мировног споразума за 2018. годину, чији је предлагач Министарство за људска права и избјеглице БиХ.

Прихваћена је и у даљу парламентарну процедуру упућена посланичка иницијатива Алме Чоло која гласи: „Представнички дом ПСБиХ задужује Савјет министара БиХ, односно надлежно Министарство за људска права и избјеглице БиХ, да у року од 30 дана од дана усвајања ове иницијативе, проведе Одлуку 854/2017 УН-овог Комитета за борбу против мучења (UNCAT) из августа 2019. године, што је један од приоритета из Мишљења Европске комисије о захтјеву БиХ за чланство у Европској унији“.

Чланови Заједничке комисије нису подржали Приједлог закона о измјенама и допунама Закона о заштити потрошача у Босни и Херцеговини, чији је предлагач група посланица из Представничког дома.

Заједничка комисија није усвојила ни Извјештај о раду Савјета министара Босне и Херцеговине за 2019. годину, у дијелу надлежности Заједничке комисије за људска права, и то за сљедеће институције:

  • Министарство цивилних послова БиХ;
  • Министарство за људска права и избјеглице БиХ;
  • Министарство безбједности БиХ - Службе за послове са странцима;
  • Институција омбудсмена за заштиту потрошача у БиХ;
  • Агенција за предшколско, основно и средње образовање;
  • Агенција за развој високог образовања и обезбјеђивање квалитета БиХ;
  • Фонд за повратак БиХ.

У вези са овом тачком дневног реда, Заједничка комисија је усвојила закључке у вези са начином и методологијом израде Извјештаја о раду институција Савјета министара БиХ.

Одгођено је изјашњавање о посланичкој иницијативи Аиде Баручије, Мирјане Маринковић-Лепић, Дамира Арнаута и Предрага Којовића којом се Савјет министара БиХ и надлежне службе обавезују да приликом директних преноса или емитовања сједница тијела и институција БиХ путем аудиовизуелних медија обезбједе превођење на знаковни језик.

К знању су примљене и надлежној институцији прослијеђене пристигле представке грађана.

Са дневног реда сједнице скинуто је разматрање Приједлога одлуке о Савјету националних мањина Босне и Херцеговине.(крај)

 


ПРЕС
КОНТАКТ
Сектор за односе с јавношћу