MENI
5.12.2023.

Чланови Заједничке комисије за одбрану и безбједност БиХ и Заједничке комисије за надзор над радом ОБА БиХ учествовали на састанку комисија за одбрану и безбједност парламената у БиХ

Чланови Заједничке комисије за одбрану и безбједност БиХ Средоје Новић, Сања Вулић, Зденко Ћосић и Славко Матић, те предсједавајући Заједничке комисије за надзор над радом Обавјештајно – безбједносне агенције (ОБА) БиХ Илија Цвитановић и члан те Заједничке комисије Милорад Којић учествовали су данас у Бањалуци на састанку комисија за одбрану и безбједност Парламентарне скупштине Босне и Херцеговине, Народне скупштине Републике Српске, те Представничког дома и Дома народа Парламента Федерације Босне и Херцеговине.

Тема састанка, чији су домаћини били чланови Одбора за безбједност Народне скупштине Републике Српске, била је актуелна безбједносна ситуација у Босни и Херцеговини.

Током састанка, који је оцијењен као веома користан и неопходан за јачање дијалога и међусобног разумијевања, актуелна безбједносна ситуација у БиХ оцијењена је задовољавајућом.

Констатовано је да су највеће безбједносне пријетње организовани криминал и корупција, cyber криминал, мигрантска криза, проблем са недовољним бројем граничних полицајаца, те одлазак држављана БиХ на страна ратишта.

Такође, са жаљењем је констатовано да језик мржње изазива осјећај несигурности код грађана, посебно код младих људи који одлазе из БиХ.

Истакнут је значај превентивног дјеловања надлажних полицијских агенција на свим нивоима с циљем заштите сваког грађанина. 

Посебно је наглашен значај хармонизације законских рјешења и унапређења законског оквира за рад безбједносних и полицијских агенција, те наставак дијалога у циљу јачања међусобног повјерења и разумијевања. 

Члан Заједничке комисије за одбрану и безбједност БиХ Средоје Новић сматра да су састанци у овом формату изузетно битни у јачању међусобног повјерења јер, како је рекао, безбједност једне земље нема цијену. Према ријечима Новића, грађане с правом брине корупција. Због тога је, речено је, потребно анализирати рад тужилаштава и полицијских структура, те поставити питање одговорности.

Чланови Заједничке комисије за одбрану и безбједност БиХ Славко Матић, Зденко Ћосић и Сања Вулић такође су поздравили овај формат дијалога, те су позвали на изградњу  међусобног повјерења и бољег разумијевања парламентараца на свим нивоима власти.

Током састанка, чије је одржавање подржао Развојни програм Уједињених нација (UNDP) у БиХ, презентовани су Пројекат јачања капацитета cyber сигурности у БиХ, као и Пројекат у области малог оружја и лаког наоружања (SALW), које UNDP имплементира у Босни и Херцеговини. (крај)

 


ПРЕС
КОНТАКТ
Сектор за односе с јавношћу