MENI
25.1.2011.

Говор члана Делегације Парламентарне скупштине БиХ, Милице Марковић на редовном засједању Парламентарне скупштине Савјета Европе

Члан Сталне делегације Парламентарне скупштине Босне и Херцеговине, Милица Марковић у оквиру дебате о трговини људским органима на Косову обратила се данас учесницима редовног засједања Парламентарне скупштине Савјета Европе у Стразбуру. Говор гђe Марковић преносимо у цјелости: "Господине предсједниче, драге колеге Дозволите ми да изнесем своја запажања у вези са извјештајем “Нехумано поступање са лицима и недозвољена трговина људским органима на Косову”. Најприје желим да честитам господину Дику Мартију на његовом изванредном извјештају. Веома цијеним храброст и упорност господина Мартија. У јануару 2008. ми смо такође причали у Вијећу Европе о Косову али у контексту плана Господина Марти Ахтисарија, плана који је инсистирао на независности Косова. Не могу а да се не присјетим те дискусије. Тада је већина колега подржала Ахтисаријев план који је отворио врата Косову ка независности. Шта је данас? Према овом извјештају видимо да је Косово постало веома проблематична регија у сред Европе.

Они који су се више бавили ситуацијом на Косову су свјесни да је та покрајина Србије правила много проблема Србији па ће тако исто правити проблеме и Европи. Најстрашније ствари као што су: трговина људским органима, организовани криминал, вађење органа затвореницима, ратни злочин над Србима и албанским шиптарима, постојање тајних затвора гдје су чињена убиства, трговина хероином и другим наркотицима су се десиле на Косову. Зато мислим да све што је изнесено у извјештају је тачно, без сумње. Али поставља се питање: шта ћемо радити послије извјештаја? Уз сво поштовање према господину Мартију због овако доброг извјештаја, морам рећи да је за неке од нас много ствари из извјештаја било познато. Након извјештаја поставља се круцијално питање: има ли одлучности и снаге да се проведе темељна истрага у циљу да би се казнио ратни злочин, борило против организованог криминала, задовољила правда за жртве, детерминисало Косово као тржиште људским органима, хероином и другим наркотицима? Ако постоји неодлучност и дилема око ових питања, онда ће извјештај остати као обична информација. На нама је да одлучимо. Усвајање предложене резолуције могло би значити да постоји воља и одлучност да се Косово маркира као проблематичан регион и да оно није а приори привилеговано и да Европа има начина да се томе сурпотстави. Тако је боље за Европу и за све нас. Ја сам разумјела да је то била порука из извјештаја господина Мартија.
Хтјела бих да кажем још једну ствар. Будући да ја долазим из Босне и Херцеговине, дужна сам да кажем да се злочини ОВК Хашима Тачија не ограничавају само на Косово. Током рата у БиХ 1992. године десио се злочин који је још страшнији него онај на Косово зато што се ради о дјеци. Те године на путу кроз Босански Брод мистериозно су нестала четири аутобуса у којима су се налазили путници који су били избјеглице и који су ишли према западној Европи. Године 2004. у селу Сијековац близу Брода откривена је масовна гробница у којој је нађено 59 лешева од којих је било 23 дјечија. Након откривања гробнице Удружењу породица несталих лица јавила се особа која је признала да је учествовала у том масакру и рекла је да су прије смрти повађени органи женама и дјеци. Ти повађени органи су послати у мјесто гдје је организована недозвољена трговина људским органима. То је страшан злочин. Удружење породица несталих лица посједује доказе да су зликовци тог масакра били извршиоци из ОВК. Више података о жртвама и масакру посједује тужилац из Тужилаштва БиХ Дејвид Швендимен који је отишао из БиХ и данас ради као међународни тужилац на Косову, Британски институт за форензичку експертизу и наравно Удружење породица несталих лица Републике Српске. Због истине и задовољења правде за жртве ја Вас позивам господине Марти да Ви или неко други из Вијећа Европе сакупи све ове податке и уврсти их у овај извјештај. Убијеђена сам да они који су одговорни за злочине на Косову су били и налогодавци за злочине у Броду.
На крају сматрам да резолуција заслужује нашу подршку и још једном честитам господину Мартију на веома комплексном и храбром извјештају." (крај)


ПРЕС
КОНТАКТ
Сектор за односе с јавношћу