MENI
10.4.2025.

Члан Делегације ПСБиХ у ПССЕЕЦП-а Нермин Мандра учествовао у Анкари на састанку Генералног комитета ПССЕЕЦП-а за економију, енергетику и инфраструктуру

Члан Делегације Парламентарне скупштине Босне и Херцеговине (ПСБиХ) у Парламентарној скупштини Процеса сарадње у Југоисточној Европи (ПССЕЕЦП) Нермин Мандра учествовао је на састанку Генералног комитета ПССЕЕЦП-а за економију, енергетику и инфраструктуру, који је одржан у Анкари.

У свом излагању у оквиру централне теме о могућностима регионалне сарадње земаља Југоисточне Европе у области обновљиве енергије, Мандра је оцијенио да је ријеч о теми која све више обликује нашу садашњост и будућност.

Према ријечима Мандре, Босна и Херцеговина, иако географски релативно мала, богата је природним ресурсима који пружају изузетне могућности за развој обновљивих извора енергије.

„Наша земља већ данас производи око 40% електричне енергије из хидроелектрана, а тај број би могао бити и већи уз ефикасније кориштење постојећих и изградњу нових капацитета. Имамо и растуће инвестиције у соларне и вјетроелектране, које показују да се и код нас дешава енергетска транзиција – иако још увијек споријим темпом него што бисмо жељели“, рекао је Мандра.

Истичући да све земље Југоисточне Европе повезује чињеница да ниједна земља не може самостално остварити циљеве одрживог развоја и декарбонизације, Мандра је поручио да је регионална сарадња кључ успјеха.

Наглашавајући да Босна и Херцеговина подржава идеју формирања регионалне платформе за планирање енергетске транзиције, кроз коју би земље региона заједно могле радити на мапи пута према зеленој будућности, Мандра је рекао да би регионална сарадња омогућила бољу искористивост различитих потенцијала земаља Југоисточне Европе, боље планирање и балансирање производње енергије кроз прекограничне мреже и тржишта и  уједначен и транспарентан приступ инвеститорима кроз хармонизацију политика и регулаторних оквира

„Регионална  сарадња, поред развоја и инфраструктуре, подразумијева и заједничке циљеве, размјену знања, едукацију кадрова, регионалне центре за иновације и развој. Заједно можемо више. Ако повежемо наше капацитете, ускладимо стратегије и обезбиједимо међусобно повјерење, Југоисточна Европа може постати енергетски отпорна, еколошки одржива и конкурентна регија. Босна и Херцеговина отворена је за дијалог, сарадњу и партнерство у овом процесу“, закључио је Мандра.

Осим парламентараца из држава чланица ПССЕЕЦП-а, на састанку у Анкари учествовали су и представници Регионалног савјета за сарадњу (RCC).

Расправљало се и о Нацрту резолуције у којој је подвучена улога обновљиве енергије у изградњи одрживих друштава за будућност Југоисточне Европе, те наглашен значај регионалне сарадње у области обновљивих извора енергије у Југоисточној Европи. Овим документом, који би требао бити усвојен на пленарној сједници ПССЕЕЦП-а у Тирани, промовисана је регионална сарадња у Југоисточној Европи, која је, како је наведено, кључна за постизање енергетске безбједности, смањење емисија CO2 и подстицање економског раста. (крај)


ПРЕС
КОНТАКТ
Сектор за односе с јавношћу