MENI
15.4.2025.

Одржана 27. сједница Представничког дома ПСБиХ

На 27. сједници Представничког дома Парламентарне скупштине Босне и Херцеговине (ПСБиХ) усвојен је, по хитном поступку, Приједлог закона о измјенама и допуни Закона о порезу на додату вриједност, чији је предлагач Заједничка комисија за економске реформе и развој ПСБиХ. Дом је претходно усвојио Захтјев предлагача да се овај Приједлог закона разматра по хитном поступку.

По хитном поступку Дом је усвојио и Приједлог закона о измјенама и допунама Закона о метрологији Босне и Херцеговине, чији је предлагач Комисија за борбу против корупције Представничког дома. Представнички дом усвојио је и закључак којим од Дома народа ПСБиХ тражи да, у складу с чланом 124. Пословника Дома народа, Приједлог закона о измјенама и допунама Закона о метрологији Босне и Херцеговине размотри по хитном поступку, имајући у виду да је Приједлог закона формулисан на једноставан начин.

Усвојен је, по хитном поступку, и Приједлог закона о допунама Закона о парламентарном надзору, чији су предлагачи посланици Јасмин Емрић, Златан Бегић, Елвиса Хоџић и Шемсудин Мехмедовић.

Представнички дом усвојио је, у првом читању, Приједлог закона о измјенама и допунама Закона о основама безбједности саобраћаја на путевима у Босни и Херцеговини, чији су предлагачи посланици Саша Магазиновић и Јасмин Имамовић.

Дом је усвојио Извјештај о јавном саслушању министра комуникација и транспорта БиХ Едина Форте, који је поднијела Комисија за саобраћај и комуникације Представничког дома.

Усвојен је Извјештај са јавног саслушања предсједавајуће Савјета министара Босне и Херцеговине Борјане Кришто и министра иностраних послова БиХ Елмедина Конаковића у вези са отказивањем организовања Самита лидера Западног Балкана, који је требало да буде одржан у Неуму 05. 12. 2024. године, чији је подносилац Комисија за спољне послове Представничког дома. Усвојени су и сљедећи закључци, садржани у Извјештају Комисије:

  1. Комисија сматра да је неприхватљиво неблаговремено обавјештење предсједавајуће Савјета министара БиХ Борјане Кришто о немогућности учествовања у јавном саслушању.
  2. Комисија подржава истрагу Тужилаштва БиХ у вези с отказивањем Самита лидера Западног Балкана који је требао бити одржан у Неуму 5. 12. 2024., те задужује стручне службе да документе, материјале ове комисије, након њиховог усвајања, доставе Тужилаштву БиХ, а од Тужилаштва БиХ тражи да обавијести Комисију о окончању истраге.

Дом је усвојио и Извјештај о спровођењу јавног саслушања министра комуникација и транспорта БиХ Едина Форте, а у вези са питањем пројекта Јужна интерконекција и Законом о Агенцији за пружање услуга у ваздушној пловидби Босне и Херцеговине, чији је подносилац Комисија за борбу против корупције Представничког дома. Уз овај Извјештај Дом је усвојио и сљедеће закључке:

  1. Представнички дом ПСБиХ тражи од Савјета министара БиХ да у року од 90 дана припреми измјене и допуне Закона о Агенцији за пружање услуга у ваздушној пловидби БиХ, у редовној процедури, којим се предвиђају јасна правила за избор, ограничење броја мандата и смјену руководећих кадрова, са нагласком на квалификованост, одговорност, транспарентност и професионализам у обављању кључних функција у Агенцији.
  2. Представнички дом ПСБиХ позива надлежне институције да, у поступку именовања кадрова у свим институцијама Босне и Херцеговине, обезбиједе поштовање законских одредби које се односе на спречавање сукоба интереса и неправилности у процесима запошљавања и руковођења.
  1. Представнички дом ПСБиХ сматра пројекат „Јужна интерконекција“ значајним стратешким инфраструктурним пројектом који доприноси енергетској безбједности и регионалној повезаности, те тражи од Министарства спољне трговине и економских односа БиХ и од Министарства комуникација и транспорта БиХ да, у складу са својим надлежностима, редовно извјештавају Представнички дом ПСБиХ о напретку у реализацији међудржавних споразума везаних за наведени пројект, посебно у погледу ратификације са сусједним државама, и свим другим активностима од значаја за његову реализацију у складу са принципом владавине права.

Дом је усвојио и Извјештај о спровођењу јавних саслушања представника Канцеларије за ревизију, директора Управе за индиректно опорезивање (УИО) БиХ, предсједника Самосталног синдиката државних службеника и запосленика УИОБиХ, првог предсједника Самосталног синдиката државних службеника и запосленика УИОБиХ, а у вези са планирањем, одобравањем и реализацијом вишегодишњег пројекта набавке и изградње објекта за Регионални центар Бањалука и за Главну канцеларију УИОБиХ у Бањалуци, чији је подносилац Комисија за борбу против корупције Представничког дома. Уз овај Извјештај Дом је усвојио и сљедеће закључке:

  1. Представнички дом ПСБиХ поново упозорава на непримјерено и неадекватно поступања надлежних институција Босне и Херцеговине, а нарочито Министарства финансија и трезора БиХ, те руководства УИОБиХ, у вези с пројектом трајног рјешавања смјештаја Главне канцеларије и сједишта Регионалног центра Бањалука. Посебно је спорна околност да су средства планирана за ову капиталну јавну набавку, противно важећим процедурама и стварним потребама, увећана са 37,9 милиона КМ на 103,4 милиона КМ. Током тог процеса нису уважене препоруке Канцеларије за ревизију институција БиХ које се односе на расписивање предметне набавке, а цијели поступак је спроведен супротно законским прописима, уз индиције о намјери погодовања и исхођења средстава у износу од 103,4 милиона КМ.
  2. Представнички дом ПСБиХ захтијева од Савјета министара БиХ Управног одбора УИОБиХ и руководства УИОБиХ да, у року од  7 дана, обуставе и ставе ван снаге Набавку - отворени поступак јавне набавке за “Куповину постојећег грађевинског објекта на подручју Града Бањалуке за потребе смјештаја запослених и пратеће опреме Управе за индиректно опорезивање за Главну канцеларију и сједиште Регионалног центра Бањалука”, број 743-1-1-50-3-45/25 од 01. 04. 2025. године.
  3. Имајући у виду да би, са становишта просторно-функционалних норматива и финансијске рационалности, најоптималније рјешење било изградња намјенски пројектованог објекта за потребе смјештаја запослених и пратеће опреме УИОБиХ – Главне канцеларије и сједишта Регионалног центра Бањалука, чиме би се у потпуности задовољили сви габаритни, материјално-обликовни, организационо-функционални, инфраструктурни и приступно-саобраћајни захтјеви, Представнички дом ПСБиХ обавезује Савјет министара БиХ и УИОБиХ да:

    a)   у року од тридесет (30) дана одржи састанке на стручном и техничком нивоу с циљем разматрања иницијативе градоначелника и градске управе Града Бањалука у вези с проналаском одговарајуће локације и земљишта за изградњу намјенског објекта за потребе УИОБиХ на подручју Бањалуке;

    b)   у року од деведесет (90) дана од дана одређивања локације и рјешавања имовинско-правних односа, припреме и покрену нови поступак јавне набавке, који ће укључивати и поступак изградње објекта за смјештај запослених и пратеће опреме Главне канцеларије и сједишта Регионалног центра Бањалука.

  4. Представнички дом ПСБиХ упућује Извјештај са јавног саслушања Тужилаштву Босне и Херцеговине, с обзиром на уочене незаконитости, индиције о коруптивном поступању, те политичком погодовању у процесу расписивања јавне набавке и обезбјеђења буџетских средстава, са захтјевом за активно и континуирано праћење комплетног поступка у вези с набавком, односно изградњом објекта за смјештај запослених и пратеће опреме УИОБиХ – Главне канцеларије и сједишта Регионалног центра Бањалука.

У вези са Иницијативом за проналажење начина исплате дуга у предмету „Виадуцт д.о.о. Порторож“, чији је предлагач посланица Ермина Салкичевић – Диздаревић, Представнички дом усвојио је сљедеће закључке:

  1. Дуг према „Виадуцт д.о.о. Порторож“, Владимир Зевник из Анкарана, Република Словенија, и Борис Гољшевчек из Пирана, Република Словенија, је настао из пословног односа, односно спора између Владе Републике Српске (РС) и наведеног правног и физичких лица. Самим тим настали дуг је дужна да плати РС.  
  2. У ситуацији када Влада РС не жели измирити настали дуг, у циљу спречавања даљих штетних посљедица које се огледају у евидентној пријетњи судским извршењем над имовином БиХ ако се обавеза хитно не измири, дневне камате од цца 9.000 EUR, блокаду рачуна БХАНСА-е и с тим у вези ризик искључивања БиХ из међународног система авио - превоза, даљег нарушавања међународног угледа БиХ и сл., налаже се Савјету министара БиХ да хитно за наведену намјену привремено преусмјери средства са вишегодишњег пројекта за набавку зграде за смјештај Главне канцеларије и Регионалног центра Бањалука УИОБиХ у износу од 103,4 милиона КМ, те да разлику до потребног износа за покриће укупног дуга намири са других капиталних пројеката који нису окончани, односно у којима још увијек није успостављен облигациони однос са уговорном страном. За провођење књиговодствених и административних процедура из овог закључка задужује се Министарство финансија и трезора БиХ и УИОБиХ. 
  3. Правобранилаштву БиХ се налаже да, по измирењу дуга према фирми „Виадуцт д.о.о. Порторож“, Владимир Зевник из Анкарана, Република Словенија, и Борис Гољшевчек из Пирана, Република Словенија, од стране Министарства финансија и трезора БиХ одмах покрене регресну тужбу против Владе РС на основу Споразума о међусобним правима и обавезама у вези са арбитражним поступком у предмету "Виадуцт д.о.о. Порторож, Владимир Зевник из Анкарана, Република Словенија, и Борис Гољшевчек из Пирана, Република Словенија, против тужене Босне и Херцеговине" (ИЦСИД ЦАСЕ НО. АРБ/16/36) пред Међународним центром за рјешавање инвестиционих спорова у Washingtonu (Службени гласник БиХ број: 54/17) који је 2017. године потписан између Савјета министара БиХ и Владе РС.  
  4. Налаже се Министарству финансија и трезора БиХ да, по извршењу уплате дуга од стране Владе РС, запримљена средства врати на пројекат (пројекте) са којих су средства привремено преусмјерена како би се имплементирао вишегодишњи пројекат набавке објекта за смјештај Главне канцеларије УИОБиХ и Регионалног центра Бањалука, као и други пројекти са којих су средства била привремено изузета.  
  5. Задужује се Савјет министара БиХ да у Нацрту Буџета институција БиХ и међународних обавеза БиХ за 2025. годину унесе и одредбе сљедећег садржаја:
    • Због ванредне ситуације изазване неизмирењем обавеза по извршној пресуди Међународног центра за рјешавање инвестиционих спорова у Washingtonu у предмету предмету "Виадуцт д.о.о. Порторож, Владимир Зевник из Анкарана, Република Словенија, и Борис Гољшевчек из Пирана, Република Словенија, против тужене Босне и Херцеговине" (ICSID CASE NO. ARB/16/36) од стране РС која је узроковала настали спор, заустављања даљих штетних посљедица по имовину и интересе Босне и Херцеговине, привремено су у циљу обезбјеђивања средстава за измирења дуга, средства одобрена за вишегодишње пројекте (средстава за набавку објеката за смјештај Главне канцеларије и Регионалног центра Бањалука УИОБиХ у износу од 103,4 милиона КМ и средства са других вриједносно мањих пројеката, у којима институције БиХ нису успоставиле облигациони однос са другом страном на извршењу пројекта, до висине укупног дуга) преусмјеравају на директне трансфере у оквиру буџета Босне и Херцеговине, у циљу измирења предметне обавезе.
    • По извршењу поврата уплаћених средстава по предметном дугу институцијама БиХ од стране Владе РС, Министарство финансија и трезора БиХ ће иста вратити на вишегодишње пројекте са којих су средства привремено изузета у циљу њихове даље имплементације.   
  1. Представнички дом ПСБиХ позива Тужилаштво Босне и Херцеговине да се активно укључи у наведени предмет у циљу утврђивања одговорности за настали правни спор, као и посљедице које су разним опструкцијама стварних дужника или њихових представника довеле до повећања основног дуга по основу камата и других трошкова а које плаћају грађани Босне и Херцеговине.

Уз ову иницијативу, Представнички дом усвојио је и закључке који гласе:

  • Задужује се Савјет министара БиХ да у року од 30 дана достави ПСБиХ приједлог измјена и допуна Закона о задуживању, дугу и гаранцијама БиХ, те Закона о поступку закључивања и извршавања међународних уговора, на начин да се све доспјеле обавезе, које произилазе из међународних спорова вођених пред међународним судовима или арбитражним институцијама, измирују по доспијећу из средстава индиректних пореза с јединственог рачуна у Централној банци БиХ, предвиђених за расподјелу оном ентитету који је дужник по наведеним споровима, односно ентитету на чијем се подручју налази јединица локалне самоуправе – кантон, општина или град – чијим је поступањем настао спор и дуг.
  • Позива се Влада РС да плати досуђени износ или предузме одговарајуће правне радње у циљу извршења пресуде ICSID Трибунала у поступку „Виадуцт д.о.о. Порторож против тужене Босне и Херцеговине" и Одлуке ICSID Комитета о поништењу арбитражне одлуке од 01. 05. 2024. године у року од 15 дана од усвајања закључка, а у складу са Споразумом о међусобним правима и обавезама у вези са арбитражним поступком у предмету „Виадуцт д.о.о. Порторож против тужене Босне и Херцеговине" (Службени гласник БиХ, број 54/17).

Представнички дом усвојио је посланичку иницијативу Јасмина Имамовића којом се задужује Министарство одбране БиХ да изради програм утопљавања зграда, замјене азбестних кровова и азбестних изолација, постављања соларних панела и уградње топлотних пумпи за загријавање и хлађење зграда Оружаних снага БиХ с циљем заштите здравља припадница и припадника Оружаних снага БиХ и побољшања њихових услова рада, побољшања квалитета ваздуха те ради обезбјеђивања уштеда у потрошњи енергије.

Није усвојен Приједлог резолуције о осуди напада власти ентитета РС на уставни поредак Босне и Херцеговине са позивом на одлучно дјеловање надлежних институција с циљем заштите уставног поретка, очувања мира и поштовања Дејтонског мировног споразума, чији су предлагачи посланици Шериф Шпаго, Един Рамић, Сафет Кешо, Мидхат Чаушевић, Нермин Мандра, Денијал Тулумовић, Амор Машовић, Шемсудин Дедић, Милан Дуновић, Влатко Главаш и Златан Бегић.

Дом је усвојио извјештаје о раду комисија Представничког дома ПСБиХ за 2024. годину и то:

  • Извјештај о раду Комисије за остваривање равноправности полова,
  • Извјештај о раду Комисије за саобраћај и комуникације,
  • Извјештај о раду Уставноправне комисије,
  • Извјештај о раду Комисије за финансије и буџет,
  • Извјештај о раду Комисије за борбу против корупције,
  • Извјештај о раду Комисије за спољне послове,
  • Извјештај о раду Комисије за спољну трговину и царине.

Усвојени су и извјештаји о раду заједничких комисија оба дома ПСБиХ за 2024. годину и то:

  • Извјештај о раду Заједничке комисије за људска права
  • Извјештај о раду Заједничке комисије за одбрану и безбједност БиХ,
  • Извјештај о раду Заједничке комисије за економске реформе и развој,
  • Извјештај о раду Заједничке комисије за европске интеграције,

Усвојени су и сљедећи извјештаји:

  • Извјештај о раду Савјета националних мањина БиХ за 2024. годину,
  • Извјештај о раду Независне комисије за праћење услова боравка у заводима, поступање и поштовање људских права лица над којима се извршавају кривичне санкције и друге мјере које је изрекао у кривичном поступку Суд Босне и Херцеговине, страни судови за дјела предвиђена Кривичним законом Босне и Херцеговине или међународним уговором чија је потписница Босна и Херцеговина или други суд у складу са законом Босне и Херцеговине за 2024. годину,
  • Завршни извјештај о спроведеним пилот - пројектима увођења нових технологија у изборни процес у Босни и Херцеговини и Студија изводљивости за увођење специфичних изборних технологија у изборни процес Босне и Херцеговине, чији је подносилац Централна изборна комисија БиХ,
  • Извјештај о активностима Канцеларије за ревизију институција БиХ за 2024. годину,
  • Годишњи извјештај Централне банке БиХ за 2024. годину.

Представнички дом усвојио је Извјештај о раду Правобранилаштва Босне и Херцеговине за 2024. годину. Уз овај Извјештај Дом је усвојио и сљедеће закључке:

  1. Представнички дом ПСБиХ задужује Правобранилаштво БиХ да у року од 15 дана припреми посебан извјештај који се односи на предмете у вези с арбитражним поступцима и то како слиједи:
    • Арбитражни поступак по тужби Електрогосподарства Словеније против Босне и Херцеговине – висина спора 695.175.000 EUR,
    • Арбитражни поступак у правној ствари тужиоца „Виадуцт доо Порторож против тужене Босне и Херцеговине“ – висина спора 42.600.000 EUR – данас по пресуди 110.000.000 КМ,
    • Арбитражни поступак тужиоца „Mittal“ против тужене Босне и Херцеговине,
    • Захтјев за мирно рјешавање спора Хрватске електропривреде дд у вези са улагањем у RITE Гацко – висина спора 100.000.000 EUR,
    • Поступак који се води у вези са Вјетропарком ТРУСИНА – висина спора 102.056.122 EUR.      
  2. Представнички дом ПСБиХ захтијева од Савјета министара Босне и Херцеговине да у односу на наведене арбитражне поступке у року од 15 дана достави информацију о предузетим мјерама из своје надлежности, а све у циљу спречавања настанка штетних посљедица по државу.
  3. Представнички дом ПСБиХ позива Тужилаштво Босне и Херцеговине да, у складу са законским надлежностима, испита евентуалну кривичну одговорност свих лица укључених у доношење одлука у предметима на које се односе арбитражни поступци из тачке 1. овог закључка.

Дом је усвојио Извјештај о раду Државне регулаторне комисије за електричну енергију у 2024. години. Уз овај Извјештај, на усаглашавање Колегијуму Дома, ради недостатка ентитетске већине, упућен је приједлог закључка Комисије за саобраћај и комуникације који гласи:

„Представнички дом ПСБиХ позива Дом народа ПСБиХ да се изјасни о Приједлогу одлуке о именовању чланова Државне регулаторне комисије за електричну енергију из Федерације БиХ (акт Савјета министара БиХ, број: 01,02- САРАЈЕВО 34-1-401123 од 17. 02. 2023.), с обзиром на то да је Представнички дом на 4. сједници, одржаној 23. 02. 2023., усвојио Одлуку о именовању чланова Државне регулаторне комисије за електричну енергију из Федерације БиХ.“

Представнички дом није усвојио Извјештај о раду и финансијски извјештај Агенције за поштански саобраћај БиХ за 2024. годину.

К знању је примљена Информација о раду Тужилаштва БиХ за 2024. годину.

Дом је дао сагласност за ратификацију:

  • Оквирног споразума о зајму између Развојне банке Савјета Европе и Босне и Херцеговине за психијатријске клинике у Босни и Херцеговини ЛД 2002 (2019);
  • Уговора о измјенама и допунама број 1 на Уговор о гранту од 26. октобра 2020. у вези саинвестиционим грантом из Европског заједничког фонда за Западни Балкан за Пројекат водоснабдијевања Градачцаизмеђу Босне и Херцеговине и Европске банке за обнову и развој (крај)

ПРЕС
КОНТАКТ
Сектор за односе с јавношћу