MENI

42. sjednica Zastupničkog doma Parlamentarne skupštine BiH - Zastupnička pitanja

Pitanje postavio/la

Bećirović, Denis

„1. Kakva je bila uloga člana Predsjedništva BiH Beriza Belkića (SBiH), predsjednika Federacije BiH Safeta Halilovića (SBiH) i ministra unutarnjih poslova Federacije BiH Rame Masleše (SBiH) u predmetu „Alžirska skupina“? 2. Konkretno, je li se od naprijed navedene tri osobe netko suprotstavio uhićenju „Alžirske skupine“? 3. Ako nije, zašto se nitko od navedene trojice nije suprotstavio uhićenju „Alžirske skupine“?“

Dolić, Rifat

„Koje međunarodne konvencije, sporazume, protokole i memorandume Bosna i Hercegovina do danas nije potpisala i ratificirala, a za to postoji objektivno izraženi interes države BiH i njezinih institucija i građana, te koje su državne institucije pojedinačno nadležne i odgovorne za pokretanje inicijative i njihovo potpisivanje? Molim da mi se na ovo pitanje odgovori analitički, navodeći popis nepotpisanih konvencija, sporazuma, protokola i memoranduma, kao i institucija BiH koje su nadležne, i odgovorne za njihove iniciranje i potpisivanje.“

Odgovor
Nanić, Husein

„1. Nedavno je tijekom posjeta crnogorskog premijera BiH na zajedničkoj konferenciji za novinare izjavljeno da između BiH i Crne Gore nema otvorenih pitanja, te su tom prigodom potpisana četiri međudržavna sporazuma i najavljeno potpisivanje Sporazuma o granici BiH i Crne Gore, što ja svakako pozdravljam. Želim podsjetiti i nas i predsjedatelja Vijeća ministara kako se Crna Gora još uvijek nije službeno ispričala obiteljima stradalih državljana BiH, koji su uhićeni na crnogorskom primorju, deportirani i izručeni policiji RS-a 1992. godine, te da nije proveden kazneni postupak i sankcionirani svi zločinci koji su sudjelovali u uhićenju i deportaciji bošnjačkih izbjeglica iz Crne Gore 1992. godine. Poznato je kako je tada ubijeno najmanje 86 Bošnjaka koji su potražili utočiše u Crnoj Gori od rata u BiH. Postavljam pitanje predsjedatelju Vijeća ministara – hoće li BiH tražiti službenu ispriku Crne Gore i razotkrivanje potpune istine o stradalim Bošnjacima, kao uvjet za potpisivanje tih ugovora, i hoće li BiH ustrajati u zahtjevu za ispitivanje i sankcioniranje zločinaca, ili će zanemariti te činjenice i dalje tvrditi da između BiH i Crne Gore nema otvorenih pitanja? 2. Sljedeće pitanje postavljam također predsjedatelju Vijeću ministara, a tiče se graničnih prijelaza u Unsko-sanskom kantonu, u izbornoj jedinici 1. iz koje dolazim, gdje već dulje vrijeme, dulje od 10 godina, u općinama Unsko-sanskog kantona, točnije u Velikoj Kladuši, Cazinu i Bihaću, postoje zahtjevi za otvaranje graničnih prijelaza u mjestima Martin-Brod (općina Bihać), Tržička Raštela (općina Cazin) i dva u općini Velika Kladuša (Obljaj i Plazikur). Znači, otvaranje ovih graničnih prijelaza potrebno je za malogranični promet u pograničnom naselju, te za nesmetan pristup zemljišnim posjedima koji su u vlasništvu građana BiH na prostoru Republike Hrvatske. Postavljam pitanje predsjedatelju Vijeća ministara – ima li Vijeće ministara u planu i koje aktivnosti na otvaranju tih malograničnih prijelaza.“

Odgovor
Suljkanović, Mehmed

„Aktom broj: 01-34-2-977-8-MP/08 od 10. 7. 2008. godine Povjerenstvo za izbor članova Upravnog odbora Agencije za razvoj visokog obrazovanja i osiguravanja kvalitete dostavilo je prijedlog rang-liste najboljih kandidata s intervjua za članove Upravnog odbora Agencije za razvoj visokog obrazovanja i osiguravanje kvalitete. Vijeće ministara BiH je na 64. sjednici, održanoj 30. 10. 2008. godine, razmotrilo prijedlog liste najboljih kandidata, a Zastupnički dom Parlamentarne skupštine je na sjednici od 19. 11. 2008. godine usvojio spomenutu listu. U vezi s provedenom procedurom, postavljam sljedeća pitanja: 1. Zašto Povjerenstvo u svome prijedlogu najboljih kandidata nije navelo broj bodova svih 19 kandidata poslije obavljenog intervjua? 2. Zašto kandidati koji nisu ušli u prijedlog 10 najboljih kandidata nisu obaviješteni o rezultatima intervjua? 3. Tražim popis prijavljenih kandidata za članove Upravnog odbora Agencije za razvoj visokog obrazovanja i osiguravanje kvalitete iz reda ostalih. 4. Je li među predloženim i izabranim kandidatima bilo onih koji su očito u sukobu interesa?“

Mehmedović, Šemsudin

Obnovio je pitanje s 35. sjednice: „Koliko je do sada državljana Srbije i Hrvatske ostvarilo dvojno državljanstvo u BiH i koliko je građana BiH do sada ostvarilo dvojno državljanstvo u Srbiji i Hrvatskoj?“ Postavio je i novo pitanje predsjedatelju Vijeća ministara i Ministarstvu civilnih poslova BiH: „Zašto predsjedatelj Vijeća ministara odbija uvrstiti u dnevni red sjednice Vijeća ministara točku o primanju u državljanstvo istaknutih sportaša po članku 13. Zakona o državljanstvu BiH, iako se zna da je Ministarstvo civilnih poslova BiH završilo svu potrebnu proceduru i dalo pozitivnu preporuku za primanje u državljanstvo rukometaša Bojana Skoke i ostalih, još u lipnju ove godine. Javnosti ove zemlje poznati su apeli sportskih radnika za ovim sportašima. Radi li predsjedatelj Vijeća ministara ovim potezom izravno protiv interesa ove zemlje i na temelju čega sprečava raspravu o ovome pitanju i izjašnjenje ostalih članova Vijeća ministara o tome, time što mjesecima odbija uvrstiti ovu točku u dnevni red sjednice Vijeća ministara? Također, molim i za odgovor Ministarstva civilnih poslova BiH o provedenoj proceduri o ovome slučaju.“

Odgovor
Prodanović, Lazar

„1. Tko je i kada dopustio da u gradu Tuzli istodobno postoje dvije javne visokoškolske ustanove istog obrazovnog profila. Dakle, u sklopu Univerziteta u Tuzli postoji Pravni fakultet i, nažalost, u Tuzli također postoji odjel Pravnog fakulteta Sarajevo, sa sjedištem u Tuzli, uz koje se zadnjih mjeseci veže skandalozna afera seksualnog iskorištavanja studentica, navođenja na prostituciju i uporabe opojnih droga? Koliki je iznos sredstava što se iz proračuna Kantona Sarajevo ili Federacije BiH izdvaja za ovaj odjel, čiji su profesori umiješani u ovu aferu? Zbog čega ovaj odjel nije ukinut odmah nakon otvaranja Pravnog fakulteta Univerziteta u Tuzli, a studentima omogućen završetak studija? 2. Drugo pitanje uputio bih nadležnoj instituciji Vijeća ministara ili onoj koja se bavi ovom problematikom. Naime, radi li se u institucijama BiH pri zapošljavanju ili neposredno nakon toga provjera stečenih diploma o stupnju obrazovanja zaposlenih u ovim institucijama? Koliki je broj slučajeva otkrivenih krivotvorenih diploma, dakle lažno izdanih isprava, što bi moglo biti jako zabrinjavajuće. I potpitanje – koliki broj državnih službenika zaposlenih u instituciji BiH, proračunskih korisnika, završi viši stupanj stručne spreme za vrlo kratko vrijeme, prema nekim informacijama. Dakle, s više školske spreme na visoku i koliko ih je po toj osnovi dobilo promaknuća? Koja su sveučilišta ili fakulteti izdali ove diplome i koji je model promicanja ovih državnih službenika po ekspresnom postupku?“

Odgovor
Halilović, Sefer

„1. Ja ću još jednom postaviti pitanje predsjedatelju Vijeću ministara, g. Nikoli Špiriću - tko koristi imovinu bivšeg Socijalističkog saveza radnog naroda BiH, bivšeg Saveza socijalističke omladine BiH i bivšeg Saveza sindikata BiH? 2. Kada će Kolegij ovoga Doma osigurati realizaciju odluke ovoga Doma o izravnom TV prijenosu sjednica Zastupničkog Doma Parlamentarne skupštine BiH?“

Dolić, Rifat

„Pitanje za Državnu graničnu službu i Upravu za carine putem Vijeća ministara BiH – što možete poduzeti na povećanju prohodnosti državne granice na graničnim prijelazima s Republikom Hrvatskom, na kojima je veći intenzitet prelazaka državne granice u oba smjera, osobito u vrijeme vikenda i državnih blagdana, kada se često formiraju kilometarske kolone vozila i kada građani nepotrebno dugo čekaju na ulazak ili izlazak iz BiH, te stoga s pravom negoduju i upućuju pogrdne riječi i psovke na račun države i onih koji je na bilo koji način predstavljaju?“

Kadrić, Remzija

„1. U kojim je direkcijama, agencijama i drugim upravnim organizacijama pri Vijeću ministara već poodavno istekao mandat ravnatelja? Zašto predsjedatelj Vijeća ministara ne stavlja na dnevni red sjednice Vijeća ministara pitanje izbora ili imenovanja novih ravnatelja? 2. Zašto predsjedatelj Vijeća ministara ne stavlja na dnevni red pitanje imenovanja ravnatelja sljedećih agencija: a) Agencije za forenzična ispitivanja i vještačenja, b) Agencije za školovanje i stručno usavršavanje kadrova, c) Agencije za policijsku potporu, iako su prije nekoliko mjeseci okončane sve procedure do imenovanja, a sukladno Zakonu o Direkciji za koordinaciju policijskih tijela i agencijama za potporu policijskoj strukturi BiH („Službeni glasnik BiH“, broj 36/08 od 6. 5. 2008. godine). 3. Zašto se ne osnuje središnje antikorupcijsko tijelo na državnoj razini (agencija ili slično), iako su Ministarstvo pravde i Ministarstvo sigurnosti u tom pogledu podnijeli odgovarajuće prijedloge?“

Odgovor
Izetbegović, Bakir

„1. Budući da se često spominje kako predsjedatelj Vijeća ministara odbija uvrstiti u dnevni red određene točke bez obrazloženja, tražim da nam se dostave, zaključno s današnjim danom, svi materijali upućeni prema Glavnom tajništvu, tj. Vijeću ministara u 2008. godini, s datumom zaprimanja, koji se nalaze na listi sa zahtjevom za uvrštenje u dnevni red sjednice Vijeća ministara BiH. Naime, Centar civilnih inicijativa nedavno je objavio kako je prema Programu rada samo 8% od planiranoga usvojeno u PSBiH, a oko 27% u Vijeću minsitara BiH. Tražim da predsjedatelj Vijeća ministara obrazloži zašto ne uvrštava materijale u dnevni red i time izravno usporava razvoj ove zemlje? 2. Drugo zastupničko pitanje također je za dr. Špirića – Agencija za rad i zapošljavanje BiH je prije dvije godine prema Vijeću ministara uputila novi Pravilnik o unutarnjem ustrojstvu, kojim je predviđeno proširenje za nekoliko radnih mjesta i zaposlenje ljudi koji će raditi na poslovima provedbe propisa iz područja sukcesije i sporazuma o socijalnom osiguranju sa zemljama regije i Europe. Skoro je dvije godine predsjedatelj Vijeća ministara odbijao uvrstiti ovu točku u dnevni red, a nakon što je uvrštena jedini je glasovao protiv nje. Svi ostali članovi Vijeća ministara podržali su Pravilnik, dok je predsjedatelj Špirić, bez obrazloženja i argumentacije, glasovao protiv i tako osporio ovaj dokument. Tražim izjašnjenje od predsjedatelja Vijeća ministara – koji je razlog što je jedini glasovao protiv ovoga Pravilnika i time doveo u pitanje rad Agencije i provođenje, za građane ove zemlje, veoma bitnih sporazuma?“

Odgovor
Bahtić, Sadik

„Tražim od Upravnog odbora Javnog RTV servisa da mi dostavi zaključke s posljednje sjednice Upravnog odbora.“

Živković, Milorad

„Kakve su sigurnosne procjene o boravku pripadnika tzv. Alžirske skupine u BiH?“

Sokolović, Salko

„Na jučer održanom sastanku, u organizaciji Ministarstva vanjske trgovine i ekonomskih odnosa – Odsjek za promicanje i unapređenje izvoza, o temi: „Prioriteti promicanja izvoza za BiH u 2009. godini“, obaviješten sam da je Izvozno vijeće BiH, od svoga osnutka 2006. godine do danas, održalo 15 sjednica, čije je smjernice usvojilo Vijeće ministara u vidu zaključaka. Iz rasprave proisteklo je i moje pitanje za predsjedatelja Vijeća ministara, g. Špirića: 1. Što je Vijeće ministara do sada učinilo na implementaciji spomenutih zaključaka, proizašlih iz smjernica Izvoznog vijeća BiH? 2. Je li i ako jeste, kolika je financijska potpora planirana u proračunu za 2009. godinu za promicanje izvoza iz BiH? 3. Planira li Vijeće ministara kvantitativno i kvalitativno kadrovski ojačati Odsjek za promicanje i unapređenje izvoza pri Ministarstvu vanjske trgovine i ekonomskih odnosa, kao i Odsjeka za ekonomsku diplomaciju pri MVP-u? 4. Je li Vijeće ministara upoznato s činjenicom da sadašnja mreža ekonomske diplomacije i nedostatak predstavništva vanjskotrgovinskih komora BiH u inozemstvu koči promicanje i unapređenje izvoza iz BiH? Ako jeste, što misli učiniti kako bi otklonilo ovu slabost, kada su u pitanju akteri promicanja izvoza iz BiH?“

Odgovor