MENI

47. сједницa Представничког дома Парламентарне скупштине БиХ - Посланичка питања

Питање поставио/ла

„Шта је Савјет министара БиХ предузео у заштити грађана БиХ који су предмет истражних радњи Тужилаштва Републике Српске (случај Ганић и др.)?“

Одговор
Мехмедовић, Шемсудин

„1. Деветог фебруара 2009. године Служби за послове са странцима достављено је око 200 рјешења о укидању бх. држављанства лицима која су поријеклом са територија република бивше СФРЈ. По незваничним информацијама, ради се искључиво о лицима бошњачке националности са подручја Санџака. С обзиром да се проблематизирао рад Државне комисије за ревизију држављанстава са тзв. случајем Вуковић, питам када ће доћи на ред ревизија држављанстава протјераних држављана Републике Хрватске, тачније из тзв. Книнске крајине? 2. Када ће се и како правобраниоци у БиХ укључити у рјешавање питања имовине БиХ, с обзиром да су они најпозванији да се брину о судбини имовине БиХ? До сада нисам примијетио да су се икада огласили о овом питању, а камоли укључили у рјешавање овог тешког питања. Стога очекујем одговор да кажу када и како и на који начин ће се укључити у рјешавање овог питања.“

Џаферовић, Шефик

„Моје питање упућује се Савјету министара БиХ и владама ентитета, а може се упутити као питање, али и као обавјештење Високом судском и тужилачком савјету БиХ: Шта се намјерава предузети како би се спријечио одлив кадрова у правосуђу који раде у мјестима ван њиховог пребивалишта?“

Одговор
Суљкановић, Мехмед

„Моје питање упућено је предсједници Комисије за избор чланова Управног одбора Агенције за развој високог образовања и обезбјеђивање квалитета, госпођи Есми Хаџагић. 1. Колико бодова је добио кандидат из реда осталих, професор доктор Тихомир Кнежичек? 2. Да ли неизбором нити једног кандидата са Универзитета у Тузли прејудицирате укидање овог универзитета?''

Кадрић, Ремзија

„Постављам питање Министарству спољне трговине и економских односа. Какво је стање у функционисању Управе БиХ за заштиту биља, а у оквиру тога посебно: - Каква је национална структура у руководству Управе, као и у Управи у цјелини? - Какве су биле процедуре именовања у руководству Управе, као и пријем службеника и намјештеника, у цјелини? - У којој мјери се поштује Правилник о унутрашњој организацији и систематизацији Управе? - Колики је број и из којих разлога се ангажују лица по другом основу, мимо радног односа? - Ако има проблема и опструкција у функционисању Управе, шта Министарство и Управа намјеравају урадити да се отклоне уочени недостаци, а све с циљем ефикасније реализације Међународне конвенције о заштити биља и усвојених закона?“

Долић, Рифат

„1.Прво питање постављам Савјету министара. Прије нешто више од годину дана у домаћим и неким иностраним медијима пренесена је информација о наводно богатим налазиштима нафте у БиХ. А ова информација је, опет, резултат наводних сателитских снимака овог простора. Недавно су у медијима објављене одређене информације које мени личе на шпекулативне приступе том питању, како је као посљедица ових претпоставки у БиХ експедитивно почело истраживање налазишта нафте које, наводно, у Федерацији БиХ обављају компаније из Америке, а у РС-у неке руске компаније. Моје питање гласи – Да ли се у БиХ у духу оваквих информација врше истраживања налазишта нафте, које компаније врше ова истраживања, у каквом аранжману, и ко је издао потребне сагласности? 2.Друго питање постављам ресорном министарству у Савјету министара. На који начин се у БиХ формирају цијене нафте и нафтних деривата и какви су садашњи механизми контроле цијена ових производа? Постоје ли у БиХ прописани јединствени стандарди квалитета нафте и нафтних деривата, те на који начин и ко врши контролу квалитета ових производа?“

Одговор
Алајбеговић, Азра

„Министарство цивилних послова питам - Када ће у пуном капацитету почети радити Агенција за лијекове БиХ“?

Одговор
Халиловић, Сефер

„Имам два кратка питања, прво питање је министру иностраних послова. Молим Вас да ми доставите списак носилаца дипломатског пасоша и образложење по којем су основу издати ти дипломатски пасоши?“ Друго питање је министру безбједности: Зашто органи безбједности нису одмах реаговали на брутални напад који се догодио у суботу 07. фебруара 2009. године у ресторану „Брана“ у Бановићима на Џемалудина Куртића, Миралема Ћосића и Ферхата Чолића, који су задобили тешке тјелесне повреде и подвргнути су вишеструким оперативним захватима, односно зашто нису узели изјаве истог дана када се напад догодио, 07. фебруара, већ тек након неколико дана, односно у сриједу 11. фебруара. Због чега и зашто истражни органи не објаве имена починилаца бруталног напада, већ их именују као НН особе, иако су њихова имена потврдили очевици и зна се да се ради о браћи Есаду и Сеаду Шехићу? Докле су дошли у овој истрази и шта мисле конкретно предузети да се починиоци овог зликовачког напада приведу правди?“

Одговор
Нанић, Хусеин

„1. Од Министарства иностраних послова тражим да ми достави имена наших амбасадора који су тренутно на дужности и гдје су на дужности, да ли су каријерни или не и која све држављанства имају? 2. Истовремено тражим од министра да ми достави информацију на основу којег правног акта и ко доноси одлуку о додјели бх. дипломатских пасоша? Ово питање је слично питању господина Халиловића. Тражим списак особа које имају бх. дипломатске пасоше, по којем основу су им додијељени и на основу којих аката се додјељује дипломатска виза и вријеме важења те дипломатске визе, с обзиром да ми као посланици у овом највишем дому у држави добијемо визе које важе шест мјесеци. Ја заиста не видим разлог због чега се те визе достављају с роком важења од шест мјесеци.“

Бећировић, Денис

„Зашто Савјет министара БиХ у посљедње двије године није заузео јединствене ставове у вези са судским процесима и хапшењима држављана БиХ које је предузела Република Србија?“

Одговор
Матић, Славко

„Ја имам питање за руководство Управе за индиректно опорезивање – Министарство спољне трговине и економских односа и Министарство безбједности. Зашто се на граничним прелазима примјењују различита мјерила и критеријуми за увоз и промет робе и да ли је донесена одлука о преусмјеравању промета робе с једних на друге граничне прелазе, односно фаворизирање појединих прелаза на уштрб других. Ако постоји таква одлука, ко ју је и када донио?“

Одговор
Лозанчић, Нико

„Високом судском и тужилачком савјету постављам једно лакше питање, надајући се да ћу овај пут добити бржи одговор: Из средстава информисања чули смо тешке оптужбе на рачун уважених носилаца судско-тужилачке функције, професије у БиХ, господе Изе Танкића и господина Бранка Перића, бившег предсједника и члана Високог судског и тужилачког савјета. Оптужбе су изречене у магазину „60 минута'' Федералне ТВ. Питање гласи – Шта је Високи судски и тужилачки савјет предузео да заштити дигнитет ових високих званичника уколико оптужбе нису тачне? Односно – Шта ће Високи судски и тужилачки савјет предузети да их санкционише уколико су оптужбе основане?“

Одговор
Живковић, Милорад

Милорад Живковић је, коментаришући одговор на питање у вези са оригиналним текстом Дејтонског споразума, који је добио од предсједнице Уставног суда, изразио незадовољство. Такође је приговорио што служба није доставила Уставном суду његово питање које је предао у писаној форми са образложењем, па је затражио да се то његово питање прослиједи поново Уставном суду како би добио прецизан одговор.

Одговор
Долић, Рифат

Рифат Долић је такође коментарисао одговор на питање у вези са кадровским становима. Затражио је да се то његово питање прослиједи Правобранилаштву БиХ.

Нанић, Хусеин

Хусеин Нанић коментарисао је одговор који је добио од предсједавајућег Савјета министара, у вези са разоткривањем потпуне истине о страдалим Бошњацима, у контексту посјете премијера Црне Горе и изјаве да нема отворених питања између БиХ и Црне Горе. Рекао је да је предсједавајући Савјета министара у одговору рекао да је, по Уставу, Предсједништво надлежно за конкретна питања, па је затражио да питање буде прослијеђено Предсједништву БиХ те рекао да очекује одговор.

Јовичић, Славко

Славко Јовичић коментарисао је одговор који је добио од Генералног секретаријата Савјета министара, у вези са националном структуром у свим институцијама. Рекао је да није задовољан одговором и поставио питање – „Када ће једна једина од 56 институција покушати исправити тај дебаланс у националној структури, барем руководећих људи... Када ће почети да се примјенује то што они мени стално шаљу као одговоре?“

Алајбеговић, Азра

Азра Алајбеговић је, уз остало, рекла да је задовољна одговором који је добила од Колегијума Представничког дома. Замолила је да јој се достави Предлог чланова делегације који је Колегијуму упутила Интерпарламентарна групе БиХ при Интерпарламентарној унији, с обзиром да постоје одређене разлике у Предлогу“.

Одговор