MENI

10. сједницa Дома народа Парламентарне скупштине БиХ - Делегатска питања

Питање поставио/ла

Мајкић, Душанка

Делегат Душанка Мајкић поставила је сљедеће питање Савјету министара БиХ: „Шта је до сада урађено са проналажењем адекватног рјешења правног статуса ЈПНИО „ Службени лист“ БиХ, Сарајево?“

Копривица, Зоран

Делегат Зоран Копривица поставио је сљедеће питање Колегијуму Дома народа: „Када ће се на дневном реду сједнице Дома народа наћи Предлог одлуке о формирању Савјета националних мањина при Парламентарној скупштини БиХ и Кодекс понашања посланика и делегата у Парламентарној скупштини БиХ?“

Неимарлија, Хилмо

Делегат Хилмо Неимарлија поставио је сљедеће питање Савјету министара БиХ, Влади Републике Српске и високом представнику за БиХ и специјалном представнику ЕУ: „У Бањој Луци је 21. новембра 2007. отворен нови администативни центар Владе Републике Српске. Том приликом обављен је православни чин освјештења новог сједишта Владе Републике Српске. Обред освјештења извршио је владика зворничко-тузлански Василиј, уз саслужење свештеника Бањалучке епархије. Освјештење административног центра Владе Републике Српске у обреду, чију изворну религијску вриједност и духовну значајност не доводим у питање, еклатантан је чин антидејтонског кршења Устава Босне и Херцеговине, који јамчи равноправност народа и грађана и забрањује дискриминацију на основу вјерске припадности и мишљења, и такођер еклатантан случај кршења Закона о слободи вјере и правном положају цркава и вјерских заједница у Босни и Херцеговини, по којем су цркве и вјерске заједнице одвојене од државе и по којем су све цркве и вјерске заједнице у Босни и Херцеговини изједначене у правима и обавезама. У Закону се одвојеност цркви и вјерских заједница од државе поближе одређује у правном реду тако да држава не може признати статус државне вјере ниједној вјери нити статус државне цркве или вјерске заједнице ни једној цркви или вјерској заједници, а дискриминација заснована на вјери или увјерењу дефинира се као искључивање, ограничавање, давање предности, изостављање или свако друго разликовање које има циљ или се њиме може постићи укидање или умањивање признања, једнаког уживања и остваривања људских права и основних слобода у грађанским, политичким, економским, социјалним и културним стварима. Административни центар Владе Републике Српске је православним вјерским чином освјештења добио вјерско, конфесионално обиљежје и истодобно изгубио изворно свјетовно, цивилно одређење. Конфесионалним обиљежавањем новог сједишта Владе Републике Српске грађани Републике Српске су као припадници политичке заједнице у којој Влада Републике Српске врши власт подијељени по вјерском основу. Муслиманима, католицима, јеврејима, припадницима малољудних цркава и вјерских заједница, атеистима, агностицима и религијски индиферентним особама тиме је упућена порука да се у сједишту Владе и пред Владом Републике Српске требају осјећати грађанима другог реда. Ко је одговоран за доношење антидејтонске одлуке о давању вјерског обиљежја административном центру и Влади Републике Српске и што ће високи представник, Вијеће министара БиХ и Влада Републике Српске учинити на отклањању негативних посљедица тог чина, напосе међу бошњачким и хрватским повратницима у Републику Српску?“

Ибрахимпашић, Адем

Делегат Адем Ибрахимпашић поставио је сљедеће питање Савјету министара БиХ: „Зашто је за ову земљу, односно њену привреду, добро да има Закон о акцизама по којем се: - домаћим пржионицама кафе наплаћује акциза два пута и то приликом увоза на сирову кафу и након пржења на пржену кафу, за разлику од увозника пржене кафе који плаћају акцизе само на пржену кафу приликом увоза, - акциза на увезени етанол наплаћује као да се ради о увозу жестоких алкохолних пића и онда када га домаће фирме увозе као репроматеријал, - акциза приликом увоза духанских прерађевина у нашу земљу обрачунава у истој висини којом се акциза обрачунава и на домаће духанске прерађевине, док се по хрватском закону о акцизама на наше цигарете које се извозе у Хрватску акциза обрачунава и до пет пута већем износу него на хрватске цигарете у Хрватској“.

Ранчић, Хазим

Делегат Хазим Ранчић је, прије постављања новог питања, изразио незадовољство недобивањем одговора на делегатско питање које је поставио још на 5. сједници Дома народа, одржаној 22.5.2007., те је поновио питање: „Шта ће Вијеће министара БиХ урадити да се у 2008. години трошкови закупа смање и то на начин да се државне институције смјесте у зграде које су у државном власништву или изградњом нових зграда путем капиталног улагања?“ Ново питање упућено је Савјету министара БиХ: „На границама Босне и Херцеговине са сусједима постоји много мјеста погодних за илегалне преласке људи и кријумчарење и шверц робе. Шта Министарство сигурности БиХ предузима да се запријече мјеста за илегалне преласке и шверц, те да ли има податке о висини штета које су настале као посљедица илегалних прелазака и шверца?“