MENI

11. sjednica Doma naroda Parlamentarne skupštine BiH - Izaslanička pitanja

Pitanje postavio/la

Izaslanik Rudo Vidović postavio je sljedeće pitanje Vijeću ministara BiH i Zajedničkoj službi Parlamentrne skupštine BiH: „Poznato je da je 2004. godine Vijeće ministara BiH usvojilo Strategiju razvoja informacijskog društva BiH, te da Ministarstvo prometa i komunikacija BiH uvodi projekt e-government (elektronička vlada), gdje bi, faktički, ministri mogli sudjelovati u radu sjednica iz svojih domova ili s bilo koje druge lokacije. Također je poznato da su na tom projektu počeli intezivni radovi i da će biti u funkciji za tri mjeseca. Isto tako su poznate sve prednosti e-governmenta koje se, pored samoga „uklanjanja“ papira, ogledaju kroz dostupnost svim bitnim i potrebnim podacima i dokumentima koje ministri mogu koristiti na sjednicama, što nije bio slučaj do sada. Iznimno bitna prednost sustava e-governmenta je i činjenica da će ministri moći nazočiti sjednicama Vijeća ministara BiH gdje god se nalazili. Dakle, ministar može biti u Americi, Mostaru, Tuzli ili, pak, kod kuće, a jednostavnim će spajanjem na Internet i ulaskom u sustav moći ravnopravno sudjelovati u radu Vijeća, iznositi prijedloge te usvajati ili ne usvajati odluke. Uz to, bit će im dostupni podaci s drugih razina vlasti te omogućiti lakše dobivanje podataka iz drugih zemalja i slično, što je ponekad potrebno pri samim raspravama na sjednicama. Sve to zajedno dio je šireg projkta informacijskog društva u BiH. Budući da je Vijeće ministara BiH uglavnom predlagatelj zakonskih rješenja prema Parlamentarnoj skupštini BiH, koja su sigurno već u elektroničkom obliku, pitanje za Vijeće ministara BiH, kao i za Zajedničku službu Parlamentarne skupštine BiH, glasi - predviđa li Vijeće ministara BiH Projektom elektroničke vlade (e-government) eletroničku komunikaciju prema Parlamentarnoj skupštini BiH, te kada će izaslanici koji za to iskažu zahtjev i spremnost moći u elektroničkom obliku, umjesto „gomile papira“, dobivati materijale koji su prošli proceduru kroz Vijeće ministara BiH“?

Majkić, Dušanka

Izaslanica Dušanka Majkić ponovila je pitanje koje je postavila na 6. sjednici od 29. 6. 2007. godine Vijeću ministara BiH: „Izvješćem o reviziji insititucija BiH, koje je sačinio Ured za reviziju, utvrđeno je da kod jednoga broja proračunskih korisnika nije riješeno pitanje imenovanja vodstva, bilo da su mandati istekli, bilo da nije dosljedno poštovana procedura prilikom imenovanja. Molim Vijeće ministara BiH da mi odgovori kada će organizirati jedinstvenu evidenciju svih mandata koja bi, pored ostaloga, sadržavala vrijeme imenovanja i isteka mandata dužnosnika u institucijama BiH? To bi omogućilo ne samo pravodobno pokretanje procedura novih imenovanja nego i izbjegavanje prakse tehničkih mandata, VD i drugih privremenih rješenja koja ne doprinose učinkovitom radu institucija BiH“. Sukladno članku 147. stavak 3. Poslovnika Doma naroda, molimo Vas da odgovor u pisanom obliku dostavite u roku od 30 dana. Novo je pitanje upućeno Kolegiju Doma naroda Parlamentarne skupštine BiH 1. „Na čiju je inicijativu došlo do dupliranja materijala za 11. sjednicu Doma naroda“? 2. „Koji su argumenti navedeni u prilog ovoj inicijativi“?

Ibrahimpašić, Adem

Izaslanik Adem Ibrahimpašić ponovio je pitanje koje je postavio na 10 sjednici, održanoj 4. 12. 2007. godine Vijeću ministara BiH: -„Zašto je za ovu zemlju, odnosno njezino gospodarstvo, dobro da ima Zakon o trošarinama po kojem se: - domaćim pržionicama kave naplaćuje trošarina dva puta, i to prilikom uvoza na sirovu kavu i nakon prženja na prženu kavu, za razliku od uvoznika pržene kave koji plaćaju trošarine samo na prženu kavu prilikom uvoza; - trošarina na uvezeni etanol naplaćuje se kao da se radi o uvozu žestokih alkoholnih pića i onda kada ga domaće tvrtke uvoze kao repromaterijal; - trošarina prilikom uvoza duhanskih prerađevina u našu zemlju obračunava u istoj visini kojom se obračunava trošarina i na domaće duhanske prerađevine, dok se, prema hrvatskom zakonu o trošarinama, na naše cigarete koje se izvoze u Hrvatsku obračunava trošarina čiji je iznos i do pet puta veći nego na hrvatske cigarete u Hrvatskoj“.

Jović, Ivo Miro

Izaslanik Ivo Miro Jović postavio je sljedeće pitanje Ministarstvu financija i trezora, Ministarstvu za ljudska prava i izbjeglice i Upravi za neizravno oporezivanje BiH: „Svake godine Vlada R Hrvatske dodjeljuje novčana sredstva za potporu Sveučilištu, školama, predškolskim ustanovama i institucijama u području športa i kulture u BiH. Za 2007. godinu dodjeljena su, u ove namjene, sredstva u iznosu 100,000.000 kuna, što je oko 26,000.00 KM. Od ovoga su iznosa za uplate PDV-a uzeta sredstva u iznosu od 17,000.000 kuna, što je oko 4,500.000 KM, a to su ogromna sredstva uplaćena od darovatelja. Smatram to presedanom u odnosu na sva druga darivanja građanima i institucijama koja dolaze iz inozemstva. Što resorna ministarstva i Uprava za neizravno oporezivanje mogu učiniti na povratu tako važnih sredstava onima kojima su i namjenjena“?

Koprivica, Zoran

Izaslanik Zoran Koprivica postavio je sljedeće pitanje Kolegiju Doma naroda Parlamentarne skupštine BiH: 1. “Za sljedeću sjednicu pripremiti Orijentacijski radni plan Doma naroda za 2008. godinu“. 2. „Ubuduće, prilikom slanja poziva za sjednice Doma naroda, obvezno u svakoj točki dnevnog reda unositi broj prijamnog pečata i datum primitka na protokolu, kako bi se izbjegli nesporazumi, jer se događa da se jedan isti akt dostavlja u više varijanti te nekada nije jasno o kojem se dokumentu radi“.

Rančić, Hazim

Izaslanik Hazim Rančić, kako je bio samo djelomično zadovoljan dostavljenim odgovorom na postavljeno izaslaničko pitanje na 10 sjednici Doma naroda, održanoj 4. 12. 2007, postavio je sljedeće pitanje Vijeću ministara BiH: «Jesu li i kakve mjere poduzete radi zaprečavanja preostalna 92 ilegalna prelaska na granici Bosne i Hercegovine prema Republici Hrvatskoj te raspolaže li Ministarstvo sigurnosti BiH podacima koliko je takvih mjesta na granici Bosne i Hercegovine prema Republici Crnoj Gori i Republici Srbiji?»

Šaraba, Slobodan

Izaslanik Slobodan Šaraba postavio je sljedeće pitanje Predsjedništvu BiH: „Što se stvarno događa s Osnovnim ugovorom koji treba ratificirati, budući da je njegova svetost patrijarh srpski g. Pavle navedeni Ugovor potpisao polovinom listopada 2007. godine“. Dom naroda jednoglasno je usvojio zaključak kojim se od Kolegija Doma naroda traži da obveže Vijeće ministara BiH za dostavu odgovora na postavljena izaslanička pitanja u pisanom obliku u roku od 30 dana, sukladno članku 147. stavak (3) Poslovnika Doma naroda.