MENI

25. сједницa Дома народа Парламентарне скупштине БиХ - Делегатска питања

Питање поставио/ла

Чоло, Алма

Делегат Алма Чоло поставила је сљедеће питање Савјету министара БиХ: „Да ли је могуће да се прописом на нивоу БиХ (Законом о платама и накнадама у институцијама БиХ или неким другим прописом) уједначе права свих запослених у институцијама БиХ? Под овим се мисли на једнако право на накнаде по основу породиљског одсуства, једнако регулисање пореза и доприноса на плате и сл.“

Одговор
Шараба, Слободан

Делегат Слободан Шараба поставио је сљедеће питање Савјету министара БиХ: ''Када ће у парламентарну процедуру бити упућен Закон о денационализацији, с обзиром на изузетан значај овог законског прописа за грађане БиХ?''

Одговор
Иванић, Младен

Делегат Младен Иванић поставио је и сљедеће питање Управи за индиректно опорезивање: „Да ли је Управа за индиректно опорезивање БиХ припремила анализу ефеката увођења ниже стопе ПДВ-а, с обзиром да је то био један од закључака Комисије када је одбијен Предлог о увођењу ниже стопе, који су поднијели делегат Младен Иванић и посланик Бранко Докић, чланови ПДП-а ?“

Одговор
Јовић, Иво Миро

Делегат Иво Миро Јовић, у име Клуба хрватског народа, поставио је и сљедеће питање Високом судском и тужилачком савјету, Тужилаштву БиХ и Суду БиХ: 1. Дана 19. 02. 2009. године, на Суду БиХ изречена је неправоснажна пресуда четворици Хрвата за наводне злочине над муслиманима у затвору Војно код Мостара, од 80 година казне. Нису оптужени за убиство јер се убиство није ни десило. Истог дана исти суд је ослободио четири Бишњака из Бугојна, који су оптужени за злочин над Хрватима у злогласном логору Стадион. Хрвати су били заточени на отвореном од 11. 07. 1993. године до 19. 03.1994. године. И поред тог што су били регистровани код Међународног црвеног крста, сви који су били високообразовани или су убијени или се воде као нестали. Још се тражи 21 затвореник из овог логора. Логор Стадион је само један од 20 логора на подручју Бугојна. Како је то могуће? Ради ли овај суд по принципима праведности? 2. Како је могуће да они који су осуђени за ратне злочине над Хрватима цивилима у Грабовици, Нихад Влаховљак, Харис Рајкић и Сеад Карагић, који су осуђени на 13 година затвора пресудом Кантоналног суда у Мостару и потврђена им је казна на Суду БиХ 18. 09.2008. године, још увијек буду на слободи?''

Одговор
Ибрахимпашић, Адем

Делегат Адем Ибрахимпашић поставио је сљедеће питање Савјету министара БиХ: „Босна и Херцеговина је једина земља у Европи која нема правилник о природним изворским и минералним водама. Дакле, имамо потпуно нерегулисано стање у овој области на босанскохерцеговачком тржишту, што наравно користе произвођачи из окружења. Истовремено су ти произвођачи излобирали да у њихове истовјетне правилнике буду уграђене одредбе које практично онемогућавају извоз изворске и минералне воде из Босне и Херцеговине у, нпр., Републику Хрватску. Питање гласи: - Зашто ми у БиХ још увијек немамо поменути правилник, односно када ћемо добити правилник о природним изворским и минералним водама? Напомињем да у њему морају бити одредбе реципрочне одредбама истовјетних правилника из земаља у окружењу.“

Одговор
Мајкић, Душанка

Делегат Душанка Мајкић поставила је и сљедећa питањa: Агенцији за истраге и заштиту Због нелегалног подношења извјештаја о кривичном дјелу против премијера Милорада Додика и 14 лица из Републике Српске, молим да ми доставите потпуну информацију о сљедећем: 1. Да ли је у СИПА-и покренута истрага и утврђивање одговорности лица која су учествовала у нелегалном подношењу извјештаја против премијера Републике Српске и других, те да ли су и које мјере предложене за превладавање стања у тој институцији? 2. О којим се именима и националној структури лица која су узимала изјаве односно забиљешке у предметном случају ради (на основу службених забиљешки и узетих изјава у конкретном предмету)? 3. Да ли је директор СИПА-е био упознат са претходно вршеном истрагом у СИПА-и, посебно са начином предаје извјештаја тужиоцу, против предсједника Владе Републике Српске и осталих? 4. Ако није био упознат, ко је одобрио тајну истрагу у СИПА-и? 5. Шта је директор СИПА-е предузео према одговорним лицима у Агенцији? Високом судском и тужилачком савјету Због нелегалног подношења извјештаја о кривичном дјелу против премијера Милорада Додика и 14 лица из Републике Српске, а с циљем сагледавања комплетне проблематике рада страних тужилаца и судија у правосуђу БиХ, молим да ме у најкраћем року обавијестите о сљедећем: 1. Да ли је Високи судски и тужилачки савјет БиХ провјерио и испитао референтност страних тужилаца и судија у Тужилаштву и Суду БиХ, те да ли је извршена провјера њиховог рада у правосуђу земаља из којих долазе? Какви су ти налази? 2. Да ли је испитана одговорност тужилаца Дрјуа Енгела и Харија Фурлана у дјелу против премијера Милорада Додика и осталих и какви су ти налази? 3. Да ли је Високи судски и тужилачки савјет икада затражио и добио информацију од Тужилаштва Републике Словеније о погодности тужиоца Харија Фурлана за oбављање функције тужиоца у Тужилаштву БиХ? Ако није, када се то планира учинити? Тужилаштву БиХ Због нелегалног подношења извјештаја о кривичном дјелу против премијера Милорада Додика и 14 лица из Републике Српске, молим да ми доставите потпуну информацију о сљедећем: 1. Да ли је главни тужилац био упознат са претходно вршеном истрагом, посебно са начином пријема извјештаја против предсједника Владе Републике Српске и осталих, те када је и како сазнао за извјештај који је предат Тужилаштву? 2. Ако није био упознат, ко је одобрио тајну истрагу у Тужилаштву БиХ? 3. Шта је главни тужилац предузео према одговорним лицима у Тужилаштву БиХ? 4. Да ли је испитана одговорност тужилаца Дрјуа Енгела и Харија Фурлана у конкретном случају и какви су ти налази?

Одговор