MENI
21.9.2017.

У згради ПСБиХ одржана презентација Приручника о међународном хуманитарном праву за парламентарце

У организацији Заједничке комисије за одбрану и безбједност БиХ и Заједничке комисије за људска права Парламентарне скупштине Босне и Херцеговине (ПСБиХ), те Међународног комитета Црвеног крижа (МКЦК), данас је у Згради ПСБиХ у Сарајеву одржана презентација Приручника о међународном хуманитарном праву за парламентарце.

Презентацију на којој је, уз посланике и делегате оба дома ПСБиХ и парламентарног војног повјереника БиХ, учествовало више од 30 представника законодавне и извршне власти на свим нивоима власти у БиХ, те међународних и невладиних организација у БиХ, поздравним говорима отворили су предсједавајући заједничких радних тијела оба дома ПСБиХ и шеф делегације МКЦК у БиХ.

Подвлачећи потребу примјене међународног хуманитарног права у свим институцијама власти у нашој земљи, предсједавајући Заједничке комисије за одбрану и безбједност БиХ Сифет Поџић нагласио је да презентовани Приручник пружа бројна корисна тумачења у овој области, а нарочито по питању мјера које парламентарци требају подузети с циљем изградње свеобухватног законског оквира на државном нивоу. Поџић је закључио да поједини садржаји и теме који су обухваћени овим приручником представницима институција законодавне власти могу представљати неку врсту подсјетника за све активности које имају у оквиру дјеловања у радним тијелима – комисијама и одборима, као и у оквиру учешћа у међународним активностима парламентарних делегација.

Члан Заједничке комисије за људска права ПСБиХ Мартин Рагуж истакао је да овај Приручник представља резултат дугогодишње сарадње и партнерства Интерпарламентарне уније и Међународног одбора Црвеног крижа, чувара и промотора међународног хуманитарног права. Нагласио је да је провођење међународног хуманитарног права прва и главна обавеза држава, те навео да државе морају подузети бројне законске и практичне мјере како би се обезбједило поштивање међународног хуманитарног права. Рагуж је закључио да данас у свијету недостаје свијести о поштивању међународног хуманитарног права, што додатно мотивише представнике институција власти у БиХ да константно указују на значај овог правног подручја.

Учесницима презентације обратио се и шеф делегације МКЦК у БиХ Жељко Филиповић, а потом је дискутовано о изазовима са којима се данас сусреће међународно хуманитарно право, посебно у вези са новим технологијама, тероризмом, као и са избјегличком кризом и питањем интерно расељених лица.

Представљени Приручник о међународном хуманитарном праву, који се бави потребама земаља погођених оружаним сукобом, посебно је намијењен парламентарцима ради њиховог упознавања са основним принципима права о оружаном сукобу и давању упута о начину на који могу ефикасно допринијети њиховом поштивању и даљој промоцији. (крај)


ПРЕС
КОНТАКТ
Сектор за односе с јавношћу