MENI
25.10.2017.

Замјеник предсједавајућег Дома народа Сафет Софтић обратио се учесницима Регионалне радионице о сарадњи парламентараца и представника кривичног правосуђа у борби против тероризма

Замјеник предсједавајућег Дома народа Парламентарне скупштине Босне и Херцеговине Сафет Софтић обратио се данас учесницима Регионалне радионице о сарадњи парламентараца и представника кривичног правосуђа у борби против тероризма, која је одржана у сједишту Арапске лиге у Каиру.

У дискусији о улози парламентараца у премоштавању јаза између извршних власти и институција и организација које представљају актере у борби против тероризма, господин Софтић упозорио је да тероризам као глобални проблем није заобишао ни регион Југоисточне Европе.

Наглашавајући како је екстремизам идеологија, радикализација процес, а тероризам кривично дјело, господин Софтић упознао је учеснике Регионалне радионице са мјерама које су кључне државне институције предузеле с циљем превенције и спречавања терористичких активности у нашој земљи.

Истичући да БиХ има врло јасан правни оквир и професионалне полицијске агенције за борбу против тероризма, те усвојену Стратегију за борбу против тероризма у периоду 2015 – 2020. година, Софтић је оцијенио да су и Парламентарна скупштина БиХ и њена радна тијела која се баве стањем у сектору безбједности имали значајну улогу како у погледу превенције тако и у погледу реакције на почињене терористичке нападе и обавезивања субјеката у сектору безбједности на ефикасно и правовремено дјеловање у тим случајевима.

Указујући на проблем недостатка координације у дјеловању полицијских агенција у БиХ, господин Софтић је нагласио да је дјеловање Парламентарне скупштине БиХ и њених радних тијела дало охрабрујуће резултате у погледу боље међуагенцијске сарадње и спремности да се координише рад и заједнички дјелује на плану борбе против тероризма.

Говорећи о проблему одласка држављана БиХ на страна ратишта, господин Софтић подвукао је да је БиХ прва у региону усвојила измјене Кривичног закона БиХ у правцу кривичног санкционисања те појаве. С тим у вези, Софтић је упозорио да повратници са страних ратишта представљају реалну пријетњу и да је потребно радити више на процесу дерадикализације.

Наглашавајући да ће се све институције у БиХ додатно ангажовати на провођењу државне Стратегије за превенцију и борбу против теоризма, Софтић је оцијенио да је Стратегија препознала кључне приоритете међу којима су унапређење законског оквира за борбу против тероризма и насилног екстремизма, укључујући и прописе који регулишу област контроле кретања и боравка странаца, као и унапређење законског оквира за координисање свих оперативних и истражних активности, прикупљање, аналитичку обраду и размјену информација. Према Софтићевим ријечима, међу приоритетима су и јачање сарадње на међународном плану кроз систем EUROPOL-а и EUROJUST-а, као и спречавање финансирања тероризма кроз испуњавање стандарда и захтјева MONEYVAL-a.

У свом говору Софтић је позвао и на унапређење комуникације између парламената у региону с циљем хармонизације стандарда у пословима демократског надзора над сектором безбједности и отклањања уочених слабости у раду парламентарних комисија.

Дводневну Регионалну радионицу у Каиру заједнички су организовали Међународни институт за правосуђе и владавину права, Европска унија, Арапска лига и Арапски парламент као савјетодавно тијело Арапске лиге. (крај)

 


ПРЕС
КОНТАКТ
Сектор за односе с јавношћу