MENI
19.6.2020.

Саопштење предсједавајућег Заједничке комисије за људска права Лазара Продановића поводом 20. јуна, Свјетског дана избјеглица

Поводом 20. јуна, Свјетског дана избјеглица, предсједавајући Заједничке комисије за људска права Парламентарне скупштине Босне и Херцеговине Лазар Продановић упутио је саопштење за јавност, које у цјелости преносимо:

„Овог 20. јуна навршиће се пуних двадесет година откако је Генерална скупштина Уједињених нација овај датум прогласила Свјетским даном избјеглица. У ове двије деценије, а посебно у посљедњих пет година, миграције су постале глобални проблем, будући да свакога дана у свијету расте број људи који напуштају своје домове, било због ратних сукоба, било због прогона по националној, расној или вјерској основи, као и због посљедица економске кризе и климатских промјена.

Према процјенама УНХЦР-а у свијету је присилно расељено више од 70 милиона људи, од којих скоро 30 милиона има статус избјеглица. Управо њима посвећен је Свјетски дан избјеглица, установљен с циљем да подсјети на тежак положај тих људи, на њихова угрожена људска права и на потребу да им се помогне, у складу с важећим међународним конвенцијама.

Цијела Европска унија (ЕУ), а посебно регион Западног Балкана годинама су суочени с проблемима мигрантске кризе. Иако су и земље ЕУ и земље региона свјесне да се овај проблем може рјешавати само усвајањем јединствене стратегије и блиском сарадњом свих држава на мигрантским рутама, далеко смо од свега тога. Умјесто сарадње и јединствене стратегије, свједоци смо чињенице да земље ЕУ затварају своје границе, претварајући државе Западног Балкана у неку врсту резервата за мигранте. Како је примијетио један високи званичник УНХЦР-а, мигранте и избјеглице данас највише збрињавају они који за то имају најмање услова.

Према најновијим подацима надлежних институција, у БиХ се тренутно налази између 6000 и 7000 миграната, који су у нашу земљу ушли илегално у покушају да се домогну неке од земаља западне Европе, претежно Њемачке, Италије и Аустрије. У привременим прихватним центрима смјештено је око 4000 миграната, чиме су ти капацитети попуњени у цјелини. Ово значи да БиХ није у могућности да прима нове мигранте, упркос све снажнијем притиску на наше границе.

Ови подаци свједоче о потреби предузимања хитне акције с циљем превентивног дјеловања и спречавања озбиљних посљедица које би по економију и безбједност БиХ имао нови већи мигрантски талас којег свакако очекујемо током овог љета. Хитна акција подразумијева укључивање свих надлежних институција на нивоу БиХ, којима ово хуманитарно, али и безбједносно питање треба да буде приоритет. Надам се да ће кључне смјернице институцијама БиХ дати и Парламентарна скупштина БиХ (ПСБиХ), кроз пленарну расправу оба дома, иницирану закључком Дома народа ПСБиХ.

Стога, у својству предсједавајућег Заједничке комисије за људска права ПСБиХ, упућујем апел свим надлежним институцијама на нивоу БиХ да се хитно позабаве рјешавањем овог горућег питања, имајући на уму поштовање међународних конвенција које третирају права избјеглица, али и свих законских прописа из области миграција и азила који су на снази у БиХ.

Истовремено, увјерен сам да, без постизања унутрашњег консензуса о овим питањима, али и без успостављања регионалне сарадње и сарадње са кључним институцијама ЕУ, БиХ неће бити у могућности да квалитетно и ефикасно одговори на изазове и посљедице мигрантске кризе“, каже се на крају саопштења предсједавајућег Заједничке комисије за људска права ПСБиХ Лазара Продановића упућеног поводом 20. јуна, Свјетског дана избјеглица. (крај)

 


ПРЕС
КОНТАКТ
Сектор за односе с јавношћу