MENI
14.10.2020.

Одржана 13. сједница Представничког дома

На 13. сједници Представничког дома Парламентарне скупштине Босне и Херцеговине (ПСБиХ) усвојен је, у другом читању, Приједлог закона о измјенама и допуни Закона о судским таксама у поступку пред Судом Босне и Херцеговине, чији је предлагач Савјет министара БиХ.

Након што су амандман посланице Алме Чоло и амандмани посланика Саше Магазиновића, Дамира Арнаута и Јасмина Емрића, ради недостатка ентитетске већине, упућени на усаглашавање Колегијуму Дома, Представнички дом на наредној сједници изјашњаваће се, у другом читању, о Приједлогу закона о спречавању сукоба интереса у институцијама власти Босне и Херцеговине, чији су предлагачи посланици Саша Магазиновић, Дамир Арнаут и Јасмин Емрић.

Дом је усвојио захтјев посланика Дамира Арнаута за разматрање Приједлога закона о допуни Закона о основама безбједности саобраћаја на путевима у Босни и Херцеговини по хитном поступку. Овај Приједлог закона, ради недостатка ентитетске већине, упућен је на усаглашавање Колегијуму Дома.

На усаглашавање Колегијуму Дома, ради недостатка ентитетске већине, упућен је и Приједлог закона о измјенама и допунама Изборног закона Босне и Херцеговине, у првом читању, чији је предлагач посланик Саша Магазиновић.

Представнички дом по други пут није прихватио негативно мишљење Уставноправне комисије о Приједлогу закона о јавним набавкама Босне и Херцеговине, чији су предлагачи посланици из Клуба Демократске фронте. Према пословничкој одредби, законодавни поступак у вези с овим Приједлогом закона је обустављен.

Усвојен је приједлог посланика Дамира Арнаута за уврштавање нове тачке у дневни ред сједнице Представничког дома која гласи: Разматрање посланичке иницијативе Дамира Арнаута којом се „налаже Савјету министара БиХ да у року од десет дана од дана усвајања ове иницијативе проведе сву неопходну процедуру према надлежним органима Републике Хрватске с цилјем прекатегоризације граничног прелаза Габела Полје за међународни путнички саобраћај или његовог отварања за малогранични саобраћај, а у сваком случају отварања наведеног граничног прелаза за малогранични саобраћај ученика основних и средњих школа“.

Дом је усвојио и приједлог посланика Предрага Којовића за уврштавање нове тачке у дневни ред сједнице Представничког дома која гласи: Разматрање посланичке иницијативе Предрага Којовића, Мирјане Маринковић-Лепић, Дамира Арнаута и Аиде Баручије којом се „налаже Савјету министара БиХ да у року од десет дана од дана усвајања ове иницијативе почне координацију с надлежним органима ентитета и кантона с цилјем омогућавања изучавања националне групе предмета свим ученицима који то желе, уписивања назива званичних језика у Босни и Херцеговини у сву школску документацију у складу с називима наведеним у Општем оквирном споразуму за мир у Босни и Херцеговини (Дејтонски споразум), те укидања свих других облика дискриминације у основним и средњим школама у Босни и Херцеговини, а узимајући у обзир међународне обавезе Босне и Херцеговине“.

Представнички дом усвојио је посланичку иницијативу Аиде Баручије, Бранислава Бореновића, Џенана Ђонлагића, Едите Ђапо, Јасмина Емрића, Мирјане Маринковић-Лепић, Саше Магазиновића и Шемсудина Мехмедовића, којом се „задужује Министарство безбједности БиХ да у року од 30 дана Представничком дому ПСБиХ достави Извјештај о реализацији Акционог плана за провођење Стратегије у области миграција и азила за период 2016. – 2020. године“.

На усаглашавање Колегијуму Дома ради недостатка ентитетске већине упућене су сљедеће посланичке иницијативе:

  • посланичка иницијатива Златана Бегића „којом се задужује Савјет министара Босне и Херцеговине, надлежна министарства у Савјету министара и друге надлежне институције/органи да, у сарадњи с надлежним у Граничној полицији Босне и Херцеговине, обезбиједе потребна финансијска средства, те проведу законске процедуре неопходне за ангажман/запошљавање недостајућег, односно потребног броја припадника Граничне полиције Босне и Херцеговине, те адекватно опремање потребним материјално-техничким средствима, а с циљем адекватног одговора на проблеме произашле из мигрантске кризе”,
  • посланичка иницијатива Златана Бегића „којом Представнички дом ПСБиХ задужује Министарство спољних послова Босне и Херцеговине да, у складу са својим надлежностима и прописаним процедурама, те у сарадњи с другим надлежним институцијама, од Европског суда за људска права у Стразбуру прибави званичне податке који се односе на тачан број одбачених и одбијених апелација грађана Босне и Херцеговине поднесених овом суду у поступцима покренутим поводом потраживања накнаде штете произашле из почињених ратних злочина, злочина против човјечности и злочина геноцида (уз попис предмета), те да прибави званичне податке да ли су (и који су) представници Босне и Херцеговине (генерално и у овом суду) учествовали у поступцима по овим предметима на било који начин и у било којој фази, те какав је био њихов став или евентуални утицај на садржај одлука у сваком појединачном предмету”,
  • посланичка иницијатива Златана Бегића „којом Представнички дом ПСБиХ задужује Министарство спољних послова Босне и Херцеговине да, у складу са својим надлежностима, те у сарадњи с другим надлежним државним институцијама и у сарадњи с удружењима грађана – жртава злочина на Капији почињеног 25. маја 1995. године у Тузли, на највишем институционалном нивоу успостави контакт и организује званичне посјете представника удружења жртава овог злочина и државних институција БиХ државама које су примиле бројне рањенике – жртве овог тешког злочина на лијечење и збрињавање, те да у сарадњи с удружењима жртава организује званични пријем у Босни и Херцеговини за представнике тих пријатељских држава, како би се на тај и друге пригодне начине изразила захвалност Босне и Херцеговине и њених грађана према тим државама и њиховим грађанима, с циљем развијања културе сјећања и унапређења међудржавних односа с пријатељским државама које су пружиле помоћ и показале сусретљивост и разумијевање за Босну и Херцеговину и њене грађане у најтежим моментима, те како се сличан злочин више никада не би поновио”,
  • посланичка иницијатива Златана Бегића „за оснивање Привремене истражне комисије Представничког дома ПСБиХ за питање мигрантске кризе, која ће утврдити чињенице и прикупити релевантне информације у вези с мигрантском кризом – провођењем саслушања одговорних лица, изласком на терен и на друге начине и о томе поднијети извјештај Представничком дому ПСБиХ с приједлогом краткорочних и дугорочних мјера из надлежности овог Дома, које би требало предузети ради ефикасног управљања овом кризом, у интересу грађана Босне и Херцеговине и поштивања њихове безбједности и права и слобода које им припадају, те у смислу поштивања највиших међународних стандарда заштите људског достојанства, те права и слобода миграната”,
  • посланичка иницијатива Златана Бегића „којом Представнички дом ПСБиХ задужује Савјет министара да, у сарадњи с Ректорском конференцијом и Агенцијом за развој високог образовања и обезбјеђење квалитета БиХ, те другим надлежним институцијама/органима/установама у року од три мјесеца припреми и у процедуру за усвајање упути измјене и допуне Оквирног закона о високом образовању у БиХ“,
  • посланичка иницијатива Златана Бегића „којом Представнички дом ПСБиХ задужује Савјет министара да, у сарадњи с ПСБиХ, покрене поступке неопходне за успостављање новог министарства у Савјету министара БиХ – Министарства за дијаспору“.

Представнички дом усвојио је, у првом читању, Приједлог измјена и допуна Јединствених правила за израду правних прописа у институцијама Босне и Херцеговине, чији је предлагач Уставноправна комисија Представничког дома ПСБиХ.

Усвојен је Извјештај о реализацији Ревидиране стратегије Босне и Херцеговине за провођење Анекса VII Дејтонског мировног споразума за 2018. годину, чији је подносилац Министарство за људска права и избјеглице БиХ.

Усвојен је и Извјештај о извршењу Буџета институција Босне и Херцеговине и међународних обавеза Босне и Херцеговине за 2019. годину, чији је подносилац Предсједништво БиХ.

Дом је усвојио и Извјештај о финансијској ревизији извршења Буџета институција Босне и Херцеговине за 2019. годину, чији је подносилац Канцеларија за ревизију институција БиХ. Уз овај извјештај, Дом је усвојио закључак којим тражи од Савјета министара БиХ и Министарства финансија и трезора БиХ да хитно приступе свеобухватној реализацији препорука ревизије које су садржане у тексту Извјештаја о финансијској ревизији извршења Буџета институција Босне и Херцеговине за 2019. годину, те да Представничком дому ПСБиХ најкасније до 1. 3. 2021. године доставе информацију о реализацији препорука из Извјештаја. Усвојен је и закључак којим Представнички дом тражи од Савјета министара БиХ и Министарства финансија и трезора БиХ да хитно заврше са успостављањем система интерних контрола у институцијама БиХ. Овим закључком Дом од наведених институција тражи да посебну пажњу посвете јачању система интерних контрола с циљем повећања ефикасности финансијског пословања и поузданости финансијских извјештаја, те да успоставе одговарајући систем интерних контрола којим ће смањити ризик од понављања истих грешака или појаве нових грешака у свом финансијском пословању.

На усаглашавање Колегијуму Дома ради недостатка ентитетске већине упућен је Приједлог извјештаја о реализацији Стратешког плана руралног развоја БиХ (2018-2021) – Оквирни документ у 2018. години, чији је подносилац Министарство спољне трговине и економских односа БиХ.

Представнички дом на позицију генералног ревизора Канцеларије за ревизију институција Босне и Херцеговине именовао је Хрвоја Твртковића.

За директора Агенције за заштиту личних података у БиХ изабран је Драгољуб Рељић.

Представнички дом именовао је Марка Колобарића, Адина Конџића и Синишу Тешановића за чланове Канцеларије за разматрање жалби у Сарајеву, из реда стручњака управног права и/или управног поступка. За чланове Канцеларије за разматрање жалби у Сарајеву из реда стручњака у области извођења радова, јавних набавки, транспорта и стратешког пословног управљања именовани су Санела Салиховић, Николина Силак и Јелена Рачић.

Уз ова именовања Дом је усвојио закључак којим се мијења Заклјучак ПСБиХ усвојен на 12. сједници Представничког дома, одржаној 15. 09. 2020. године. Наслов измијењеног закључка гласи: Закључак о оснивању Привремене комисије за избор три члана Канцеларије за разматрање жалби у Бања Луци и Мостару и једног члана Канцеларије за разматрање жалби у Сарајеву. Према усвојеном закључку, мијења се и тачка 1. и гласи: Оснива се Привремена заједничка комисија оба дома ПСБиХ за провођење процедуре за именовање по пет чланова Канцеларије за разматрање жалби, Филијале у Бањалуци и Филијале у Мостару, од којих су три члана признати стручњаци управног права и/или управног поступка, а два члана су стручњаци у области извођења радова, јавних набавки, транспорта и стратешког пословног управлјања и једног члана Канцеларије за разматрање жалби у Сарајеву. Мијења се и тачка 3. раније усвојеног закључка и гласи: задатак Привремене заједничке комисије је да, у складу са законом, проведе процедуру оглашавања за по пет чланова Канцеларије за разматрање жалби, Филијале у Бањалуци и Филијале у Мостару, од којих су три члана признати стручњаци управног права и/или управног поступка, а два члана су стручњаци из области извођења радова, јавних набавки, транспорта и стратешког пословног управљања и једног члана Канцеларије за разматрање жалби у Сарајеву из реда осталих, и домовима предложи кандидате у Канцеларије за разматрање жалби ради именовања на мандат од пет година.

Усвојен је Приједлог закључка о оснивању Привремене заједничке комисије оба дома ПСБиХ ради провођења процедуре за именовање два представника академске заједнице и једног представника невладиног сектора у Комисију за избор и праћење рада Агенције за превенцију корупције и координацију борбе против корупције, чији је предлагач Заједнички колегијум оба дома ПСБиХ. У ову Комисију из Представничког дома именовани су посланици Предраг Кожул, Сафет Софтић и Јаков Галић.

Усвојен је и Приједлог закључка о оснивању Привремене заједничке комисије оба дома ПСБиХ за провођење процедуре за именовање замјеника директора Агенције за заштиту личних података у Босни и Херцеговини, чији је предлагач Заједнички колегијум оба дома ПСБиХ. У ову Комисију из Представничког дома именовани су посланици Борјана Кришто, Адил Османовић и Сања Вулић.

Дом је дао сагласност за ратификовање Амандмана број 2 на Уговор о финансирању између Босне и Херцеговине и Европске инвестиционе банке, накнадно измијењен Амандманом број 1 (Уговор о финансирању) – Дистрибуција електричне енергије у БиХ – Ц (Фи 82.304 – СЕРАПИС 2010 – 0562). (крај)

 


ПРЕС
КОНТАКТ
Сектор за односе с јавношћу