MENI
2.12.2020.

Članovi Izaslanstva PSBiH u PSVE održali video – sastanak sa izvjestiteljima za BiH Monitoring komiteta PSVE

Članovi Izaslanstva Parlamentarne skupštine Bosne i Hercegovine (PSBiH) u Parlamentarnoj skupštini Vijeća Europe (PSVE) Alma Čolo, Borjana Krišto, Snježana Novaković – Bursać, Edita Đapo i Mladen Bosić održali su danas video – sastanak sa izvjestiteljima za BiH Monitoring komiteta PSVE Tinyem Koxom i Zsoltom Nemethom o provođenju Rezolucije 2201 (2018), nedavno održanim lokalnim izborima u BiH, kao i o lokalnim izborima u Mostaru, koji će biti održani 20. prosinca ove godine.

U svom izlaganju predsjedateljica Izaslanstva PSBiH Alma Čolo osvrnula se na ispunjene obveze iz Rezolucije 2201 (2018), naglašavajući da je BiH nedavno usvojila Revidiranu strategiju za procesuiranje ratnih zločina, koja za cilj ima ubrzanje rješavanja velikog broja zaostalih predmeta ratnih zločina. Čolo je također istaknula da je Zakon o sprječavanju sukoba interesa na državnoj razini u parlamentarnoj proceduri, te da se uskoro učekuje da se u parlamentarnoj procedure nađe i Zakon o Visokom sudbenom i tužiteljskom vijeću. Čolo je podsjetila i na obveze koje BiH nije ispoštovala, posebno ističući neprovođenje presude Europskog suda za ljudska prava u slučaju Sejdić i Finci. Svoje izlaganje predsjedateljica Izaslanstva PSBiH u PSVE zaključila je ocjenom da su nedavno održani lokalni izbori protekli uglavnom u fer i korektnoj atmosferi.

Zamjenica predsjedateljice Izaslanstva PSBiH Snježana Novaković – Bursać također je istaknula da su opći izbori 2018. i lokalni izbori 2020. godine, uz određene objektivne poteškoće i manjkavosti, provedeni u demokratskom duhu i fer atmosferi, što se, kako je rekla, očekuje i od predstojećih lokalnih izbora u Mostaru. U kontekstu ispunjenja obaveza navedenih u Rezoluciji PSVE iz 2018., Novaković – Bursać naglasila je da su načinjeni daljnji koraci prema članstvu u Europskoj uniji, te dodala da BiH u narednom razdoblju očekuje intenzivan rad na ispunjavanju 14 prioriteta iz Mišljenja Europske komisije kako bi bila ispunjena očekivanja građana da BiH 2021. dobije kandidatski status. Novaković – Bursać upoznala je izvjestitelje o tome da je proces povratka izbjeglica i raseljenih osoba praktično završen, kao i o tome da je smrtna kazna u Republici Srpskoj efektivno ukinuta. Prema njenim riječima, u svim kantonima Federacije BiH i dalje je potrebno neodložno djelovati u pravcu provođenja konstitutivnosti srpskog naroda.

Osvrćući se  na Rezoluciju 2201 (2018), zamjenica predsjedateljice Izaslanstva PSBiH Borjana Krišto u svom izlaganju ocijenila je da je, kad je riječ o BiH, stanje skoro nepromijenjeno. U BiH i dalje, kako je rekla Krišto, imamo nametanje i donošenje protuzakonitih odluka, kao i stremljenje određenim unitarističkim politikama što je suprotno ustavnoj strukturi BiH kao države tri konstitutivna naroda. Prema riječima Krišto, u BiH se desio nezakonit izbor članova Središnjeg izbornog povjerenstva (SIP). Takav način izbora članova SIP-a, kojim su ignorirane odluke Povjerenstva za izbor i imenovanje, kao i odredbe Izbornog zakona BiH, doveo je do toga da je, smatra Krišto, SIP izgubilo legalitet i legitimitet. U svom obraćanju Krišto je podsjetila i na to da se na općim izborima 2018. godine po treći put dogodila, kako je rekla, uzurpacija hrvatskih političkih prava u Predsjedništvu BiH nametanjem nelegitimnog člana Predsjedništva BiH izabranog isključivo bošnjačkim glasovima. S tim u svezi, Krišto je kazala kako je prioritet reforma izbornog zakonodavstva u duhu provođenja odluka Ustavnog suda BiH. Iznalaženjem rješenja tog pitanja, podvukla je Krišto, svakako bi se relaksirali politički odnosi unutar zemlje, a samim tim bi se ostvario i napredak na euroatlantskom putu na kome BiH trenutno tapka u mjestu. Krišto je pozitivnim ocijenila usvajanje Državne strategije za rad na ratnim zločinima, kao i usvajanje izmjena Izbornog zakona BiH koje se odnose na grad Mostar.

Članica Izaslanstva PSBiH u PSVE Edita Đapo upozorila je na to da su, kako je rekla, svi dosadašnji izbori pokazali da izborni proces u BiH nema smisla, niti svoju suštinsku ulogu koju mora imati u demokratskom društvu. Nakon svakih izbora, rekla je Đapo, imamo brojne afere i eklatantne primjere izbornih prevara, od kojih se neke već procesuiraju, poput afere "Kamber" u Krajini, gdje su ukradene tisuće glasova. Prema riječima Đapo, posljednji brutalni izborni inžinjering u Srebrenici, gdje je također Tužiteljstvo BiH utvrdilo nepravilnosti, dokazuje da je neophodno izmijeniti Izborni zakon i unaprijediti izborni proces u pravcu uvođenja elektronskog glasovanja.

Član Izaslanstva PSBiH u PSVE Mladen Bosić istaknuo je da postoje problemi u funkcioniranju aktualne vlasti na razini BiH, dodavši da je to očigledno jer iz Vijeća ministara BiH u PSBiH stiže veoma malo točaka dnevnog reda. Prema ocjeni Bosića, stranke iz vladajuće koalicije sukobljavaju se na pitanjima prošlosti zato što im to donosi glasove, umjesto da rade na tome kako da bude bolje u budućnosti. Bosić je u svom izlaganju izrazio mišljenje da je glavni problem BiH nefunkcioniranje pravne države i da je to pitanje potrebno prioritetno riješiti kako bi se moglo krenuti naprijed. Naveo je primjer Brčko Distrikta BiH, gdje su se tužiteljstvo i policija, na podsticaj supervizora, uhvatili u koštac sa izbornim prevarama. Kao posljedicu, rekao je Bosić, imamo veliki broj osoba koja se procesuiraju, dok je to u drugim dijelovima BiH izostalo, osim u Srebrenici, gdje takve aktivnosti pravosudnih tijela, zbog osjetljivosti sredine, dobijaju politički prizvuk.

Na sastanku, na kome je sudjelovala i šefica Ureda Vijeća Europe u BiH Bojana Urumova, dogovoreno je da se u siječnju održi još jedan sastanak članova Izaslanstva PSBiH u PSVE sa izvjestiteljima Monitoring komiteta za BiH.

Izvješće Monitoring komiteta o BiH trebao bi se razmatrati na siječanjskom zasjedanju PSVE. (kraj)


PRESS
KONTAKT
Sektor za odnose sa javnošću