MENI
2.12.2020.

Održana 18. sjednica Privremenog istražnog povjerenstva Zastupničkog doma za utvrđivanje stanja u pravosudnim institucijama BiH

Na 18. sjednici Privremenog istražnog povjerenstva Zastupničkog doma Parlamentarne skupštine Bosne i Hercegovine (PSBiH) za utvrđivanje stanja u pravosudnim institucijama BiH razmatrano je Treće godišnje izvješće Misije Organizacije za sigurnost i suradnju u Europi (OESS) o odgovoru pravosuđa na korupciju: Sindrom nekažnjivosti.

Nakon obavljene rasprave, članovi Povjerenstva konstatirali su da Treće godišnje izvješće OESS-a o odgovoru pravosuđa na korupciju, a koji je sačinjen na osnovu praćenja rada na predmetima korupcije u 2019. godini, predstavlja kvalitetan presjek stanja, te da njegov sadržaj ukazuje na zabrinjavajuće stanje u bh. pravosuđu.

U svezi sa ovom točkom dnevnog reda, Privremeno istražno povjerenstvo Zastupničkog doma PSBiH usvojilo je i sljedeće zaključke:

1. U svezi s Trećim godišnjim izvješćem Misije OESS-a u BiH o odgovoru pravosuđa na korupciju: Sindrom nekažnjivosti, Privremeno istražno povjerenstvo traži od Vijeća ministara BiH da odmah poduzme konkretne mjere s ciljem saniranja svih problema sa pravosuđem na koje Izvješće ukazuje, sa posebnim osvrtom na upućivanje zakonskih rješenja u parlamentarnu proceduru, uključujući i zakonske prijedloge kojim bi se osigurala odgovornost trenutnog saziva Visokog sudbenog i tužiteljskog vijeća BiH (VSTV) za ovakvo stanje u pravosuđu, u roku od 60 dana od dana usvajanja ovog Zaključka.

2. Privremeno istražno povjerenstvo traži od VSTV-a da u roku od 15 dana dostavi odgovore:

  • Zbog čega je u izvještajnom razdoblju došlo do „zatajenja kazneno-pravnog sustava koje je dovelo do de facto nekažnjivosti za počinitelje brojnih teških djela“ (korupcije), sa konkretnim osvrtom na razloge za „dramatičan pad u broju novih optužnica“, „nagli pad u stopi osuđujućih presuda“, te "sve duže trajanje postupaka“, koji trendovi su opisani u Poglavlju 1?
  • Zbog čega postoji „nespremnost VSTV da podrži etičke standarde i osigura odgovornost u okviru pravosuđa“, sa posebnim osvrtom na primjere neprimjerenog ponašanja pravosudnih institucija u 2019., koje su razmotrene u Poglavlju 2?
  • S obzirom na to da Izvješće ukazuje i na „toliko krajnje pogrešno tumačenje zakona“ unutar samog VSTV-a, da li je VSTV već poduzeo mjere edukacije s ciljem saniranja ovog zabrinjavajućeg problema?
  • Da li je VSTV zauzeo zvaničan stav po pitanju Izvješća?
  • Da li javno izneseni stavovi predsjednika VSTV-a o Izvješću i nadležnostima OESS-a, predstavljaju zvaničan stav VSTV-a?
  • Da li je VSTV otpočeo proces poduzimanja mjera usmjerenih ka saniranju problema navedenih u Izvješću?

3. S obzirom na jasno upozorenje voditelja Misije Europske unije u BiH, izrečeno tijekom prezentacije Izvješća, da Bosna i Hercegovina ne može dobiti kandidatski status za članstvo u Europskoj uniji dok se ne unaprijedi stanje u pravosuđu, Privremeno istražno povjerenstvo traži od Direkcije za europske integracije BiH da je izvijesti o svim poduzetim, ili planiranim, koracima od strane Direkcije prema nadležnim domaćim institucijama kako bi ovo pitanje dobilo prioritetni tretman.

U okviru tekućih pitanja, članovi Privremenog istražnog povjerenstva usvojili su zaključak kojim se zadužuju službenici Tajništva PSBiH koji Povjerenstvu pružaju stručnu i administrativno – tehničku potporu da izvrše analizu svih pristiglih predstavki koje građani upućuju Privremenom istražnom povjerenstvu, i predlože Povjerenstvu kojim institucijama bi se navedene predstavke trebale poslati na daljnje postupanje.

Sljedeća sjednica Privremenog istražnog povjerenstva Zastupničkog doma PSBiH za utvrđivanje stanja u pravosudnim institucijama BiH bit će održana u ponedjeljak, 7. prosinca 2020. godine. (kraj)

 


PRESS
KONTAKT
Sektor za odnose sa javnošću