MENI
3.9.2013.

На Брду код Крања одржан званични сусрет предсједавајућег Представничког дома др Дениса Бећировића са предсједником Државног збора Словеније


Предсједавајући Представничког дома Парламентарне скупштине Босне и Херцеговине др Денис Бећировић данас је на Брду код Крања разговарао са предсједником Парламента Републике Словеније Јанком Вебером.

Др Денис Бећировић је захвалио предсједнику Веберу на досадашњој подршци Републике Словеније евроатлантском путу Босне и Херцеговине, те нагласио како два парламента могу да помогну у стварању оквира да сарадња буде још квалитетнија. Он је такође билатералне односе између Босне и Херцеговине и Републике Словеније оцијенио као добре, те истакао да је обострани интерес двије земље стално унапређење пријатељских односа као и даља изградња партнерске сарадње.

Предсједник Државног збора Словеније Јанко Вебер рекао је да као чланица Европске уније и НАТО, Република Словенија, билатерално, али и кроз институције ЕУ, исказује значајну подршку Босни и Херцеговини у њеним напорима на испуњавању услова за улазак у евроатлантске интеграције. Словенија снажно подржава даље проширење ЕУ које укључује све државе Западног Балкана, укључујући и БиХ. У том смислу она изражава спремност да Босни и Херцеговини пренесе искуства из свог приступног пута у ЕУ и НАТО, те да на таквој сарадњи даље гради и јача укупне билатералне односе између наше двије земље.

Током сусрета, предсједавајући Бећировић је највећи дио пажње поклонио питању старе девизне штедње истакавши да се предметно питање треба рјешавати путем билатералног споразума о имовинско-правним односима. Темељни став БиХ је да се исплата девизним штедишама, односно грађанима БиХ, не може везивати за сукцесију имовине бивше СФРЈ, јер се овдје ради о приватно-уговорном односу штедиша са банкама. Бећировић је подсјетио да је у новембру 2012. године Европски суд за људска права у Стразбуру донио пресуду (Пресуда Европског суда за људска права у предмету Алишић и остали) да је Република Словенија одговорна за поврат старе девизне штедње штедишама подружница Љубљанске банке изван Републике Словеније, а да је Република Србија одговорна за поврат те врсте штедње штедишама Инвест банке изван Републике Србије. Према ријечима Бећировића, ова пресуда Суда отвара могућност грађанима БиХ да коначно добију девизне улоге које су имали у словеначким и србијанским банкама у БиХ, али без обзира на прихватање жалбе Словеније на првостепену пресуду Европског суда за људска права у Стразбуру коначну одлуку ће донијети 17-члано Велико вијеће Суда. Ако суд потврди првостепену пресуду, она би постала правоснажна и Словенија би је морала извршити, а питање старе девизне штедње у Љубљанској банци, у њеним подружницама изван Словеније, одвијало би се мимо споразума о сукцесији сљедница бивше заједничке државе – рекао је Бећировић.

Када је ријеч о економији предсједавајући др Бећировић је рекао да Босна и Херцеговина има наглашен интерес за смањење трговинског дефицита на штету БиХ. Охрабрује, по њему, да је остварен раст извоза у Словенију за првих шест мјесеци 2013. године од 6,18% у односу на исти период 2012. године. Иначе, Бећировић је нагласио да су највећи потенцијали за инвестирање у нашој земљи енергетика, саобраћајна инфраструктура, телекомуникације, пољопривреда, метална индустрија и фармацеутика.

Поред разговора о питању старе девизне штедње, предсједавајући Представничког дома данас је актуелизирао и питање закључивања Уговора о двојном држављанству како би грађани БиХ који живе у Словенији могли сачувати и босанскохерцеговачко држављанство. (крај)

ПРЕС
КОНТАКТ
Сектор за односе с јавношћу