MENI
24.2.2021.

Одржана 25. сједница Привремене истражне комисије Представничког дома за утврђивање стања у правосудним институцијама БиХ

На 25. сједници Привремене истражне комисије Представничког дома Парламентарне скупштине Босне и Херцеговине за утврђивање стања у правосудним институцијама БиХ обављено је саслушање замјенице главног тужиоца Кантоналног тужилаштва Кантона Сарајево и чланице Високог судског и тужилачког савјета (ВСТС) БиХ Берине Алихоџић и тужитељке Тужилаштва БиХ и чланице ВСТС-а Биљане Симеуновић.

У свједочењу пред члановима Привремене истражне комисије госпођа Алихоџић изнијела је своје виђење стања у правосудним институцијама БиХ, те оцијенила да тренутно стање у правосуђу није на задовољавајућем нивоу, али да су, како је казала, ипак видљиви одређени позитивни помаци.

Као главни проблем у раду тужилаштава означила је реформу правосуђа из 2003. године, након које је, како је истакнула, тужиоцима додиљељена двојака улога – и истражног судије и тужиоца, што је, како је казала, представљало отежавајућу околност у раду тужилаца.

Као проблем у раду тужилаштава госпођа Алихоџић је навела и критерије оцјењивања тужилаца, те се, с тим у вези, заложила за бодовање тужилаца у складу са обимом и тежином предмета, као и за другачије нормирање одређених предмета.

У свом свједочењу тужитељка Алихоџић осврнула се и на употребу Система за аутоматско управљање предметима у тужилаштвима (CMS), наглашавајући да је то систем који спречава манипулације у додијељивању предмета, али да, како је рекла, има сазнања да се овај систем додјеле предмета не користи у Тужилаштву БиХ.

Одговарајући на питања чланова Комисије о тренутном стању у ВСТС-у БиХ, тужитељка Алихоџић заложила се за ограничење трајања мандата члановима ове правосудне институције на четири године.

По мишљењу тужитељике Алихоџић, евидентно неповјерење јавности у бх. правосуђе резултат је, како је нагласила, неефикасности рада појединих судија и тужилаца. Стога би се, како је рекла, адекватним персоналним рјешењима значајно поправили резултати рада, те повећало повјерење јавности у правосудни систем БиХ.

У свом свједочењу пред Привременом истражном комисијом тужитељика Сименуновић стање у бх. правосуђу оцијенила је веома лошим, те казала да је, по њеном мишљењу, реформа правосуђа у БиХ из 2003.године проузроковала ово стање и повећала обим корупције у свим сферама живота. Она је додала и да је  наведена реформа директно утицала на погоршање сарадње између полицијских органа и тужилаштава, те повећала негативан утицај политике на рад правосудних органа.

У вези са употребом CMS система у државном тужилаштву, тужитељка Симеуновић је казала да постоји обавеза примјене овог аутоматског система, те да кршење тог правила подлијеже дисциплинској одговорности.

Тужитељка Симеуновић се у свом свједочењу осврнула и на поступак подизања оптужница у Тужилаштву БиХ, те казала како постоји упутство главног тужиоца према којем је за сваку оптужницу потребан његов параф. Међутим, према ријечима тужитељке Симеуновић, постоје и смјернице ВСТС-а које омогућавају надлежном тужиоцу да затражи писмено очитовање главног тужиоца у случају да не парафира предметну оптужницу.

На крају свједочења, тужитељка Симеуновић се заложила за успостављање стандарда приликом именовања носилаца функција у правосуђу, те се успротивила запошљавању најближих сродника судија и тужилаца у правосудним институцијама БиХ, што је, како је навела, главни разлог негативне перцепције јавности према правосудним институцијама БиХ. (крај)


ПРЕС
КОНТАКТ
Сектор за односе с јавношћу