MENI
15.4.2021.

Чланови Заједничког колегијума оба дома Парламентарне склупштине БиХ разговарали са министром иностраних и европских послова Републике Хрватске

Чланови Заједничког колегијума оба дома Парламентарне склупштине Босне и Херцеговине (ПСБиХ) разговарали су данас са министром иностраних и европских послова Републике Хрватске Горданом Грлић Радманом који борави у вишедневној службеној посјети нашој земљи.

У срдачном и отвореном разговору чланови руководства домова ПСБиХ изразили су захвалност сусједној Републици Хрватској на подршци коју пружа путу Босне и Херцеговини ка Европској унији као и у процесу сарадње са НАТО савезом. Такође, искориштена је прилика да се гостима изрази захвалност за најаву донације вакцина против коронавируса.

Изражено је очекивање да би током ове године Босна и Херцеговина могла испунити услове за кандидатски статус за шта је нужно убрзати рад на преосталим од 14 приоритета из Мишљења Европске комисије. То би, како се чуло, представљало значајан развојни подстрек за нашу земљу.

Током разговора о билатералним односима двије пријатељске земље посебно је наглашена потреба да оне још интензивније сарађују на свим плановима. То би како је истакнуто, требало допринијети и бржем рјешењу међусобно отворених питања попут државне границе, босанскохерцеговачке имовине у Републици Хрватској, несугласица које прате градњу Пељешког моста, активности везане за Трговску гору и гасификацију Рафинерије нафте Брод или искориштавања потенцијала Бушког језера. Министар Радман рекао је да је о овим темама током овог радног боравка у нашој земљи разговарао са представницима Савјета министара као и министарком иностраних послова БиХ те да је постигнута сагласност да се рад експерата на овим питањима у врло скорој будућности видно интензивира.

Учесници разговора сагласни су, како је данас истакнуто, да је реформа изборног законодавства од крунског значаја за позитивне помаке напријед, владавину права и укупну политичку стабилност Босне и Херцеговине. Нова изборна рјешења која ће поштивати пресуде Европског суда за људска права као и Уставног суда БиХ требала би допринијети широкој релаксацији односа у нашој земљи.

Приликом помињања такозваних "non paper" докумената којима се у тијелима Европске уније а у оквиру ширих процеса настоје отворити и теме везане са Босну и Херцеговину, данас се, између осталог, чуло да си они корисни уколико иницирају тражење позитивних рјешења за односе у БиХ. Међутим, истакнуто је да такви неформални документи заслужују и одређену дозу опреза јер неке идеје које се у њима износе неријетко могу уносити додатни немир међу поличке актере у нашој земљи. (крај)  

 

 

 


ПРЕС
КОНТАКТ
Сектор за односе с јавношћу