MENI
7.7.2021.

Održana 22. sjednica Zastupničkog doma

Na 22. sjednici Zastupničkog doma Parlamentarne skupštine Bosne i Hercegovine (PSBiH) usvojen je, u prvom čitanju, Prijedlog zakona o Proračunu institucija Bosne i Hercegovine i međunarodnih obveza Bosne i Hercegovine za 2021. godinu, čiji je predlagatelj Predsjedništvo BiH.

U prvom čitanju usvojen je i Prijedlog zakona o izmjenama i dopuni Zakona o trošarinama u Bosni i Hercegovini, čiji je predlagatelj Vijeće ministara BiH.

Na usuglašavanje Kolegiju Doma, radi nedostatka entitetske većine, upućen je Zahtjev Vijeća ministara BiH za razmatranje Prijedloga zakona o carinskim prekršajima Bosne i Hercegovine po hitnom postupku.

Radi nedostatka entitetske većine, na usuglašavanje Kolegiju Doma upućeni su i sljedeći prijedlozi zakona:

  • Prijedlog zakona o zaštiti prava na suđenje u razumnom roku pred Sudom Bosne i Hercegovine, predlagatelj Vijeće ministara BiH, u drugom čitanju;
  • Prijedlog zakona o izmjeni Kaznenog zakona Bosne i Hercegovine, predlagatelj zastupnik Denis Zvizdić, u drugom čitanju.

Zastupnički dom nije usvojio negativno mišljenje Ustavnopravnog povjerenstva o Prijedlogu zakona o izmjenama Izbornog zakona Bosne i Hercegovine, čiji su predlagatelji, po skraćenom postupku, zastupnici Nermin Nikšić, Saša Magazinović, Nada Mladina i Zukan Helez. Sukladno Poslovniku Doma, Ustavnopravno povjerenstvo zaduženo je da sačini novo mišljenje o ovom Prijedlogu zakona.

Dom je usvojio negativno mišljenje Ustavnopravnog povjerenstva o Prijedlogu zakona o izmjenama i dopuni Izbornog zakona Bosne i Hercegovine, čiji je predlagatelj zastupnik Nenad Nešić. Usvajanjem negativnog mišljenja Ustavnopravnog povjerenstva, ovaj Prijedlog zakona smatra se odbijenim.

Zastupnički dom usvojio je sljedeća izvješća:

  • Konsolidirano godišnje izvješće o sustavu financijskog upravlјanja i kontrole u institucijama Bosne i Hercegovine za 2020. godinu, čiji je podnositelj Ministarstvo financija i trezora BiH;
  • Godišnje konsolidirano izvješće unutarnje revizije za 2019. godinu, čiji je podnositelj Ministarstvo financija i trezora BiH;
  • Izvješće o radu Ureda za razmatranje žalbi BiH za 2020. godinu, čiji je podnositelj Ured za razmatranje žalbi BiH.

Zastupnički dom nije usvojio Izvješće o radu Vijeća ministara BiH za 2020. godinu.

Dom nije prihvatio Programski plan i Financijski plan za 2021. godinu, čiji je podnositelj Upravni odbor Radio-televizije BiH.

Dom je primio k znanju Informaciju o raspodjeli i korišćenju sredstava tekuće pričuve dodijelјenih za saniranje ekonomskih šteta za razdoblje siječanj-prosinac 2020. godine, kao i Informaciju o raspodjeli i korišćenju sredstava tekuće pričuve za razdoblje siječanj- prosinac 2020. godine, čiji je podnositelj Ministarstvo financija i trezora BiH.

Na usuglašavanje Kolegiju Doma, radi nedostatka entitetske većine, upućena je Informacija o trenutnom stanju u Izvozno-kreditnoj agenciji (IGA) uzrokovanom blokadom glavnog transakcionog računa. Na usuglašavanje Kolegiju Doma, radi nedostatka entitetske većine, upućeni su i prijedlozi zaključaka iz Informacije, u kojima se traži:

  • Da se osigura pravna pomoć IGA-i kako bi mogla zaštiti i braniti svoje interese u nadolazećim sudskim sporovima zaduživanjem Pravobraniteljstva BiH ili putem angažiranja odvjetničke kuće;
  • Da se izvrši hitna deblokada računa, putem usvajanjaizmjena i dopuna Zakona o osnivanju IGA-e, ili izmirenje obveza po osnovu sudbene presude iz proračunksih sredstava čime bi se deblokirao račun i osiguralo ponovno funkcioniranje IGA-e koja je do sada na temelju svojih poslovnih aktivnosti bila u mogućnosti da redovito servisira obveze;
  • Da se uspostavi Međuministarsko vijeće, na temelju Zaključka Vijeća ministara BiH broj: 05-07-1-1527-22/18 od 5. 6. 2018. i sukladno članku 15. Zakona o osnivanju IGA-e;
  • Da se formira radna skupina koju će činiti predstavnici Vijeća ministara BiH, vlade entiteta i IGA-e, a koja će raditi na daljnjim smjernicama za pronalaženje rješenja. To bi uključivalo rad na dodatnim izmjenama i dopunama Zakona o osnivanju IGA-e, kao i pitanja vezana za: nadzor nad radom Agencije, organizaciju i strukturu, način donošenja odluka o izloženosti po pojedinim proizvodima, definiranje pokrića gubitka i rasporeda dobiti, definiranje odnosa IGA-e i vlasnika (entiteta i države), jasno definiranje proizvoda koje će IGA implementirati, a koji su potrebni izvoznicima, te kapital kojim će IGA-e raspolagati, i ostala pitanja vezana za nesmetan rad IGA-e.

Dom je usvojio sljedeće zastupničke inicijative:

  • zastupničku inicijativu Darijane Filipović i Predraga Kožula kojom Zastupnički dom PSBiH zadužuje Ministarstvo vanjske trgovine i ekonomskih odnosa BiH i Ministarstvo vanjskih poslova BiH da preduzmu sve potrebne aktivnosti kako bi osigurali do kraja 2021. pristupanje Bosne i Hercegovine u Međunarodno vijeće za maslinovo ulјe (IOC). Zadužuju se navedena ministarstva da, svako iz svoje nadležnosti, podnesu izvješće Zastupničkom domu PSBiH u roku od 60 dana od usvajanja inicijative;
  • zastupničku inicijativu Vlatka Glavaša koja glasi: „U povodu povijesnog uspjeha košarkašica Bosne i Hercegovine i plasmana u četvtrfinale Eurobasketa, predlažem nadležnom ministarstvu i Vijeću ministara BiH da ovaj uspjeh adekvatno nagradi“;
  • zastupničku inicijativu Predraga Kojovića, Mirjane Marinković-Lepić, Aide Baručije i Damira Arnauta kojom se nalaže Vijeću ministara BiH da u roku od 30 dana sastavi i Zastupničkom domu PSBiH dostavi kompletno izvješće o sudjelovanju Bosne i Hercegovine na Svjetskoj izložbi EXPO 2020., koja će sadržavati utvrđivanje odgovornosti i daljnje aktivnosti po ovom pitanju, te prijedlog za sanaciju štete nastale dosadašnjim tijekom događaja u svezi s sudjelovanjem na izložbi (nepreduzimanje bilo kakvih aktivnosti na pripremi, narušavanje ugleda Bosne i Hercegovine, te moguće plaćanje kazne).

Zastupnički dom usvojio je i modificiranu inicijativu zastupnika iz Kluba SDA koja glasi: „Traži se od Regulatorne agencije za komunikacije BiH, Vijeća ministara BiH, Ministarstva komunikacija i prometa BiH i javnih RTV servisa da, u roku od 30 dana od usvajanja ove inicijative, provedu sljedeće i o tome obavijeste Zastupnički dom:

  1. Zadužuje se Vijeće ministara BiH, Ministarstvo komunikacija i prometa BiH, Regulatorna agencija za komunikacije BiH i javni RTV servisi BHT i RTRS da, najkasnije do 20. srpnja 2021., odobre ulazak u MUX A svim komercijalnim TV stanicama u digitalnim oblastima Banja Luka, Sarajevo, Mostar. Ovo se odnosi isključivo na TV stanice kojima je RAK izdao nalog za gašenje analognih predajnika u BiH.
  2. Zadužuje se Regulatorna agencija za komunikacije BiH da obustavi tendere za MUX C i MUX D jer su isti u suprotnosti sa usvojenom Strategijom prelaska sa analognog na digitalno emitiranje kojom je decidno određeno da se isti mogu raspisati šest mjeseci nakon gašenja analognog signala.
  3. Zadužuje se Ministarstvo komunikacija i prometa BiH da u najkraćem roku raspiše tender za drugu i treću fazu digitalizacije“.

Na usuglašavanje Kolegiju Doma, radi nedostatka entitetske većine, upućene su sljedeće zastupničke inicijative:

  • zastupnička inicijativa Šemsudina Dedića kojom se obvezuje Vijeće ministara BiH da, sukladno svojim nadležnostima, hitno preduzme aktivnosti prema Ministarstvu mora, prometa i infrastrukture Republike Hrvatske s cilјem izmjene i dopune Pravilnika o određivanju javnih cesta po kojima se mora odvijati tranzitni promet teretnih vozila kroz Republiku Hrvatsku (NN 51/2021 od 12. 05. 2021.);
  • zastupnička inicijativa Predraga Kojovića, Mirjane Marinković-Lepić, Aide Baručije i Damira Arnauta kojom se nalaže Vijeću ministara BiH da u roku od tri mjeseca od usvajanja ove inicijative u zakonodavnu proceduru dostavi Prijedlog izmjena i dopuna Zakona o strancima Bosne i Hercegovine, kojim će biti omogućen i reguliran boravak digitalnih nomada u Bosni i Hercegovini.

Zastupnički dom nije usvojio zastupničku inicijativu Edite Đapo kojom se zadužuju Vijeće ministara BiH i nadležno Ministarstvo komunikacija i prometa BiH da najkasnije u roku od tri mjeseca upute Prijedlog zakona o izmjenama Zakona o osnovama sigurnosti prometa na cestama u BiH, u svrhu dopune predmetnog zakona prekršajnim odredbama u svezi sa nasilničkim ponašanjem u prometu.

Dom je usvojio zaključak kojim je pokrenuta inicijativa za izmjenu Odluke o štićenim ličnostima (Vijeće ministara BiH) jer je „nepotrebno obuhvaćen nepotreban broj osoba kojima se pruža zaštita.“ Ovim zaključkom Dom je obvezao Vijeće ministara BiH da u roku od 30 dana donese novu Odluku o štićenim ličnostima.

Usvojen je i zaključak o osnivanju Privremenog zajedničkog povjerenstva obaju domova PSBiH za provedbu procedure za imenovanje tri ombudsmena za lјudska prava Bosne i Hercegovine, čiji je predlagatelj Zajednički kolegij obaju domova PSBiH. Iz Zastupničkog doma u Privremeno zajedničko povjertenstvo imenovane su zastupnice Alma Čolo, Ljubica Miljanović i Borjana Krišto.

Zastupnički dom nije usvojio Izvješće Privremenog zajedničkog povjerenstva obaju domova PSBiH o utvrđivanju rang-liste uspješnih kandidata za članove Neovisnog povjerenstva za praćenje uvjeta boravka u zavodima, postupanje i poštivanje lјudskih prava osoba nad kojima se izvršavaju kaznene sankcije i druge mjere koje je izrekao u kaznenom postupku Sud Bosne i Hercegovine, strani sudovi za djela predviđena Kaznenim zakonom Bosne i Hercegovine ili međunarodnim ugovorom čija je potpisnica BiH ili drugi sud sukladno zakonu BiH.

Zastupnički dom dao je suglasnost za ratificiranje akata Svjetskog poštanskog saveza, usvojenih na 3. izvanrednom kongresu Svjetske poštanske unije, održanom 2019. u Ženevi. (kraj)

 


PRESS
KONTAKT
Sektor za odnose sa javnošću