MENI
27.9.2021.

Предсједавајући Дома народа Бакир Изетбеговић учествовао на Самиту предсједника парламената држава Западног Балкана на Брду код Крања

"Предсједавајући Дома народа Парламентарне скупштине Босне и Херцеговине Бакир Изетбеговић учествовао је на Самиту предсједника парламената држава Западног Балкана, који је одржан на Брду код Крања у Републици Словенији. 

Изетбеговић је, говорећи на тему улоге парламената у враћању повјерења у процес проширења Европске уније (ЕУ), казао да је на чињеницу да је то повјерење нарушено утицало неколико фактора, попут промјене методологије проширења и пооштравања критерија у односу на ранији период, али и одгађање приступних преговора са Албанијом и Сјеверном Македонијом. 

У том смислу је, додао је, неоспорна одговорност Европског парламента и националних парламената држава чланица ЕУ који су посредно или непосредно учествовали у доношењу таквих одлука. 

„Те одлуке су биле себичне и неодговорне. ЕУ и земље које је чине су мало дале, а много узеле земљама Западног Балкана. И настављају да узимају оно што нам је најврједније, што се не може ничим надокнадити – највиталнији дио наших друштава, младе, здраве, образоване људе. Стотине хиљада комплетних породица је отишло или одлази ка земљама ЕУ“, поручио је Изетбеговић. 

Предсједавајући Дома народа је указао на важност рјешавања питања односа у БиХ, те је подсјетио на актуелну блокаду рада Парламентарне скупштине БиХ у режији парламентарних странака са сједиштем у ентитету РС због доношења закона којим се забрањује негирање геноцида и слављење пресуђених ратних злочинаца. 

„Те странке, предвођене СНСД-ом, сматрају да имају право негирати геноцид, одликовати пресуђене ратне злочинце, вријеђати жртве и пријетити сецесијом претходно етнички очишћеног територија државе, а затим, када им се таква ретроградна, нецивилизацијска политика законом забрани, блокадом рада државних институција у таоце претворити све грађане БиХ“, изјавио је Изетбеговић. 

Упозорио је да се таквом политиком негативно утиче на повјерење грађана у европски пут, али и да се грубо крши Дејтонски мировни споразум и доводи у питање стабилност цијеле регије. 

Када су у питању обавезе Парламентарне скупштине БиХ у испуњавању услова за добијање кандидатског статуса, Изетбеговић је истакао потребу измјена Устава и изборног законодавства, а нарочито редуцирања овласти и надлежности домова народа, који одлучују о свим питањима умјесто само оним која се односе на заштиту виталних националних интереса. 

„То омогућава посредно изабраној парламентарној мањини у домовима народа да буде изнад директно изабране парламентарне већине у представничким домовима, што дискриминира представнике грађанских, мултиетничних странака које чине више од четвртине Представничког дома Парламентарне скупштине БиХ и трећину Представничког дома Парламента Федерације БиХ“, казао је Изетбеговић. 

Предсједавајући Дома народа је појаснио да се таква позиција користи као метод политичких блокада, што потврђују опструкције у имплементацији резултата Општих избора одржаних 2018. године. Такође је подсјетио да су укидање националног вета и редуцирање овласти домова народа захтјев Европске комисије, односно став Венецијанске комисије Савјета Европе. 

„Уклањањем блокада и јачањем функционалности Парламентарне скупштине БиХ и парламената нижих нивоа власти интезивирало би се испуњавање услова на европском путу, што би резултирало и враћањем повјерења грађана у процес проширења ЕУ. Европски парламент, пријатељи из националних парламената држава чланица Уније имају могућност да то повјерење поврате, прије свега јасном и недвосмисленом подршком реформским процесима у БиХ и њеној европској перспективи, а затим и утицајем на доношење одлуке којом би се остварени напредак валоризовао додјељивањем кандидатског статуса у што скоријем временском периоду“, закључио је Изетбеговић у свом обраћању учесницима Самита предсједника парламената држава Западног Балкана." (саопштење из Кабинета предсједавајућег Дома народа Бакира Изетбеговића)

 


ПРЕС
КОНТАКТ
Сектор за односе с јавношћу