MENI
30.5.2023.

Посланици Парламентарне скупштине Босне и Херцеговине посјетили Привремени прихватни центар Липа и Унско-сански кантон

Посланици Парламентарне скупштине Босне и Херцеговине Јасмин Емрић, Аида Баручија, Шемсудин Мехмедовић и Бранислав Бореновић, који су дио делегације Клуба за европске интеграције и безбједност, јуче су посјетили Привремени прихватни центар (ППЦ) Липа код Бихаћа и Унско-сански кантон (УСК), с циљем информисања о актуелној мигрантској ситуацији и сагледавања стања управљања миграцијама у Босни и Херцеговини.

Посланици су имали прилику да обиђу ППЦ Липа, његове капацитете и садржаје, а камп координатор Службе за послове са странцима Алмин Имамовић упознао је делегацију са надлежностима и активностима које Служба предузима како би свакодневно унаприједила рад ППЦ Липа. Посланици су након обиласка ППЦ Липа закључили да је стање управљанја миграцијама у УСК далеко стабилније и организованије у упоредби са 2019. годином, када је делегација посјетила све тадашње привремене прихватне центре на овом подручју. Услови за боравак миграната у ППЦ Липа сада су задовољавајући и у складу са међународним стандардима, а Служба за послове са странцима је и званично преузела управљање.

Посјету УСК посланици су искористили и да одрже низ састанака са представницима кантоналне и локалне власти, како би, поред информисања о стању миграција, разговарали о тренутним изазовима са којим са овај кантон сусреће када је ријеч о недавним поплавама које су на овом подручју проузроковале велике материјалне  штете. У разговору са градоначелником Бихаћа Елведином Седићем и његовим сарадницима посланици су се упознали са тренутним стањем ове локалне заједнице и мјерама које су предузете како би се становништво одбранило од поплава, те добили информације о томе у којој фази је прелиминарана процјена штета.

У наставку посјете делегација се сусрела са премијером УСК Мустафом Ружнићем и директором Кантоналне управе цивилне заштите Џевадом Ливаковићем, са којима је разговарала о тренутним изазовима  и размјерама штете која је настала усљед поплава, а која се огледа у великим штетама на стамбеним објектима, путној инфраструктури и пољопривредним усјевима. Прве процјене указују да су посљедице и настале штете мајских поплава у значајној мјери веће од прошлогодишњих децембарских и да је потребна координација свих нивоа власти у Босни и Херцеговини како би се оне санирале.

Дводеневну посјету делегација је окончала обиласком општине Нови Град, која је такође била погођена мајским поплавама. Уприличен је сусрет са начеником општине Мирославом Дрљачом, који је посланике упознао са тренутним бројем захтјева за санирање штете који су поднесени надлежној служби општине. Начелник Дрљача је нагласио важност превентивних мјера и посједовања адекватне опреме и пумпи које би локалним срединама овог краја омогућиле да се ефикасно боре против поплава. Једна од тема разговора је била и Трговска гора, у свјетлу задњих активности које проводе власти у Републици Хрватској с намјером успостављања Центра за збрињавање радиоактивног и нуклеарног отпада у касарни Черкезовац, у близини границе с нашом државом. Усаглашена је потреба даљег заједничког дјеловања ради оспоравања и спречавања успостављања планираног нуклеарног постројења које би представљало сталну безбједносну пријетњу и генерисало негативан утицај на околину укључујући и здравље становништва у овом сјеверозападном дијелу Босне и Херцеговине.

Такође је изражено опредјељење да кроз парламентарне активности и иницијативе ова група посланица и посланика и даље прати наведене теме разговора како би дали свој допринос ефикасном управљању миграцијама у Босни и Херцеговини, као и да у оквиру својих надлежности и могућности подрже конкретну финансијску и материјалну помоћ која је неопходна од виших нивоа власти ради санирања штета у свим локалним заједницама погођеним недавним поплавама. (крај)

 


ПРЕС
КОНТАКТ
Сектор за односе с јавношћу