MENI
7.6.2023.

Одржана 7. сједница Представничког дома ПСБиХ

На 7. сједници Представничког дома Парламентарне скупштине Босне и Херцеговине (ПСБиХ) усвојен је, по хитном поступку, Приједлог закона о допуни Закона о порезу на додату вриједност, чији су предлагачи посланици Саша Магазиновић, Ненад Грковић, Денис Звиздић, Шемсудин Мехмедовић, Јасмин Емрић, Сабина Ћудић, Јасмин Имамовић, Предраг Којовић, Ермина Салкичевић-Диздаревић, Рејхана Дервишевић, Албин Муслић, Миа Карамехић-Абазовић, Нихад Омеровић, Елвиса Хоџић и Аида Баручија.

Дом је претходно усвојио захтјев предлагача да се овај Приједлог закона разматра по хитном поступку. Дом је усвојио и закључак којим овај Приједлог закона доставља Дому народа ПСБиХ и тражи да се исти разматра по хитном законодавном поступку у складу са чланом 124. Пословника Дома народа ПСБиХ. Усвојени су и закључци којима Дом обавезује Управу за индиректно опорезивање да сачини интерне процедуре које онемогућавају било какав вид злоупотребе дониране хране, као и да Управа за индиректно опорезивање кроз годишњи извјештај о раду, који доставља Представничком дому ПСБиХ, обавезно уврсти податке о количинама дониране хране и ефикасности новог закона.

Дом је, у другом читању, усвојио Приједлог закона о измјенама Закона о платама и накнадама у институцијама Босне и Херцеговине, чији је предлагач посланик Шериф Шпаго. Усвојен је и закључак којим Представнички дом од Дома народа ПСБиХ тражи да овај Приједлог закона разматра по хитном законодавном поступку.

Усвојен је, по скраћеном поступку и у првом читању, Приједлог закона о измјенама и допунама Закона о омбудсмену за људска права Босне и Херцеговине (П.З.Е.И.), чији је предлагач Савјет министара БиХ.

У првом читању Дом је усвојио и Приједлог закона о измјени Закона о основама безбједности саобраћаја на путевима у Босни и Херцеговини, чији су предлагачи посланици Милан Дуновић, Златан Бегић и Влатко Главаш.

Усвојен је Извјештај Заједничке комисије оба дома о постизању идентичног текста Закона о допуни Закона о основама безбједности саобраћаја на путевима у Босни и Херцеговини, закон број 01-02-1-1904/21 од 09. 06. 2022. године.

Усвојен је и Извјештај Заједничке комисије оба дома о постизању идентичног текста Закона о допуни Закона о основама безбједности саобраћаја на путевима у Босни и Херцеговини, закон број 01-02-1-687/22 од 29. 07. 2022. године.

Представнички дом није прихватио негативно мишљење Уставноправне комисије о Приједлогу закона о мору, чији су предлагачи посланици Амор Машовић, Денијал Тулумовић, Един Рамић, Мидхат Чаушевић, Нермин Мандра, Сафет Кешо, Шемсудин Дедић, Шемсудин Мехмедовић и Шериф Шпаго. У складу с Пословником, Комисија је задужена да изради ново мишљење о овом Приједлогу закона.

Није прихваћено негативно мишљење Уставноправне комисије о Приједлогу закона о измјени Кривичног закона Босне и Херцеговине, чији је предлагач посланик Саша Магазиновић. Комисија је, у складу с Пословником, задужена да изради ново мишљење о овом Приједлогу закона.

Представнички дом није прихватио негативна мишљења Уставноправне комисије и Заједничке комисије за људска права ПСБиХ о Приједлогу закона о измјени Закона о држављанству Босне и Херцеговине, чији је предлагач посланик Денис Звиздић. Обје комисије, у складу с Пословником Представничког дома, задужене су да израде ново мишљење о овом Приједлогу закона.

Представнички дом није усвојио, по скраћеном поступку и у првом читању, Приједлог закона о граничној контроли (П.З.Е.И.), чији је предлагач Савјет министара БиХ.

Дом није усвојио ни Приједлог закључка посланика Шемсудина Дедића и Сафета Кеше поводом расправе о Приједлогу закона о граничној контроли (П.З.Е.И.), који гласи: “Обавезује се Савјет министара БиХ да упути иницијативу према Влади Републике Хрватске за доношење новог Уговора о одређивању граничних прелаза између БиХ и Републике Хрватске, како би се ГП Изачић (БиХ) – ГП Личко Петрово Село (РХ) и ГП Доњи Свилај (БиХ) – Свилај (РХ) категоризовали у граничне прелазе са свим инспекцијским контролама, такозване БИП-ове, те обезбиједио статус међународних друмских прелаза за промет путника и роба, укључујући и робе које подлијежу фитосанитарној контроли за граничне прелазе код којих постоји оправданост отварања истих”.

Представнички дом усвојио је закључке посланика Аиде Баручије, Сабине Ћудић, Саше Магазиновића, Јасмина Емрића и Шемсудина Мехмедовића, поводом расправе о Извјештају о извршеној ревизији учинка о теми: „Активности институција БиХ на осигурању основних претпоставки за кибернетичку безбједност“, чији је подносилац Канцеларија за ревизију институција БиХ. Усвојени закључци гласе:

  1. “Представнички дом ПСБиХ задужује Савјет министара БиХ да у року од 30 дана изради и усвоји Акциони план реализације препорука из Извјештаја ревизије учинка „Активности институција БиХ на обезбјеђивању основних претпоставки за кибернетичку безбједност“ са утврђеним роковима извршења и носиоцима активности, те да о томе извијести Представнички дом.
  2. Представнички дом ПСБиХ задужује Савјет министара БиХ да предузме додатне мјере како би се ажурирао период провођења, унаприједио и обезбиједио већи степен имплементације Политике управљања информатичком безбједношћу у институцијама БиХ и о томе извијести Представнички дом.
  3. Представнички дом ПСБиХ задужује Министарство безбједности БиХ да у року од 30 дана извијести Представнички дом о предузетим мјерама за превазилажење препрека код успостављања Тима за одговор на рачунарске инциденте (CERT) и да у року од 60 дана извијести Представнички дом о предузетим активностима и мјерама како би се израдио стратешки оквир кибернетске безбједности.
  4. Представнички дом ПСБиХ задужује Министарство комуникација и транспорта БиХ и Министарство безбједности БиХ да у року од 90 дана у парламентарну процедуру упуте Приједлог закона о информатичкој безбједности БиХ и Приједлог закона о критичној инфраструктури.”

Представнички дом је усвојио Закључак посланика Сафета Кеше поводом расправе о извјештајима Канцеларије за ревизију институција БиХ о финансијској ревизији институција БиХ за 2021. годину, који гласи: “Задужују се институције система за провођење закона да покрену питање одговорности свих установа, односно одговорних руководних лица, које дозвољавају било који облик финансијске недисциплине који омогућава нетранспарентно и незаконито трошење буџетског новца.”

Није усвојен Приједлог закључака посланика Шемсудина Мехмедовића поводом расправе о националној структури руководства, државних/полицијских службеника и запосленика у институцијама Босне и Херцеговине и поштовању законских одредаба о одговарајућој националној заступљености, који гласе:

  1. „Представнички дом ПСБиХ обавезује све институције Босне и Херцеговине да, у складу с чланом 7. Закона о управи („Службени гласник БиХ“, бр. 37/03, 102/09 и 72/17), обезбиједе одговарајућу националну заступљеност државних/полицијских службеника и запосленика у складу с националном структуром становништва, а према посљедњем Попису становништва у Босни и Херцеговини из 2013. године.
  2. Представнички дом ПСБиХ задужује Савјет министара БиХ да два пута годишње Представничком дому припреми и достави информацију с подацима о националној заступљености свих запослених у институцијама Босне и Херцеговине. Потребно је доставити посебне податке за руководства институција и руководеће/полицијске државне службенике. Прву информацију доставити за период јануар – јуни 2023. године.
  3. Представнички дом ПСБиХ задужује Агенцију за државну службу Босне и Херцеговине да свака три мјесеца припреми и достави Представничком дому информацију с подацима о националној заступљености свих државних службеника у институцијама Босне и Херцеговине. Потребно је доставити посебне податке за сваку институцију на начин да се истакне број новозапослених у извјештајном периоду по радним мјестима, као и податке о укупном броју запослених у институцији по радним мјестима. Прву информацију доставити за период јануар – јуни 2023. године.
  4. Представнички дом ПСБиХ задужује Министарство правде Босне и Херцеговине да Управни инспекторат два пута годишње припреми и достави информацију о извршеним инспекцијским надзорима у институцијама Босне и Херцеговине о провођењу члана 7. Закона о управи. Прву информацију доставити за период јануар – јуни 2023. године.
  5. Представнички дом ПСБиХ препоручује Канцеларији за ревизију институција Босне и Херцеговине да у годишњим извјештајима о финансијској ревизији институција Босне и Херцеговине наведе и податке о националној заступљености запослених.“

Представнички дом усвојио је сљедеће извјештаје институција БиХ:

  • Извјештај о збрињавању избјеглица и странаца под супсидијарном заштитом у Босни и Херцеговини за 2020. годину, чији је подносилац Министарство за људска права и избјеглице БиХ;
  • Извјештај о збрињавању избјеглица и странаца под супсидијарном заштитом у Босни и Херцеговини за 2021. годину, чији је подносилац Министарство за људска права и избјеглице БиХ;
  • Извјештај о раду Независне комисије за праћење услова боравка у заводима, поступање и поштовање људских права лица над којима се извршавају кривичне санкције и друге мјере које је изрекао у кривичном поступку Суд Босне и Херцеговине, страни судови за дјела предвиђена Кривичним законом Босне и Херцеговине или међународним уговором чија је потписница Босна и Херцеговина или други суд у складу са законом Босне и Херцеговине за 2022. годину;
  • Годишњи извјештај Централне банке БиХ за 2022. годину;
  • Годишњи извјештај из области пољопривреде, исхране и руралног развоја за Босну и Херцеговину за 2021. годину, чији је подносилац Министарство спољне трговине и економских односа БиХ;
  • Годишњи извјештај о резултатима активности Институције омбудсмена за људска права Босне и Херцеговине за 2022. годину.

На усаглашавање Колегијуму Дома, ради недостатка ентитетске већине, упућени су:

  • Извјештај о прегледаном стању финансијског пословања политичких партија у 2020. години, чији је подносилац Централна изборна комисија БиХ;
  • Извјештај о финансијском пословању БХРТ-а за 2022. годину.

Представнички дом није усвојио Годишњи извјештај Високог судског и тужилачког савјета БиХ за 2022. годину.

Прихваћена је Информација о стању јавне задужености Босне и Херцеговине на дан 31. 12. 2022. године, чији је подносилац Министарство финансија и трезора БиХ.

К знању су примљене информације о стању у области миграција у БиХ за 2021. и 2022. годину, чији је подносилац Министарство безбједности БиХ.

На усаглашавање Колегијуму Дома, ради недостатка ентитетске већине, упућени су:

  • Финансијски план БХРТ-а за 2023. годину,
  • Извјештај о реализацији програма БХРТ-а за 2022. годину,
  • Програмски планови БХРТ-а за 2023. годину.

Представнички дом именовао је Азру Алајбеговић, Немању Ковачевића, Златка Бркића, Адиса Дрнду и Зорана Петровића за чланове Независне комисије за праћење услова боравка у заводима, поступање и поштовање људских права лица над којима се извршавају кривичне санкције и друге мјере које је изрекао у кривичном поступку Суд Босне и Херцеговине, страни судови за дјела предвиђена Кривичним законом Босне и Херцеговине или међународним уговором чија је потписница Босна и Херцеговина или други суд у складу са законом Босне и Херцеговине.

Неџад Хајтић и Неда Мочевић именовани су за замјенике генералног ревизора Канцеларије за ревизију институција БиХ.

Представнички дом усвојио је посланичку иницијативу Саше Магазиновића којом се “задужује Савјет министара Босне и Херцеговине да у сарадњи са Управним одбором Управе за индиректно опорезивање Босне и Херцеговине размотри доношење измјене Одлуке о условима и поступку остваривања права на ослобађање од плаћања увозних и извозних даџбина ("Службени гласник БиХ”, број 24/18) којом би се у члану 60. став (4) повећао износ у оквиру којег лица са инвалидитетом могу увести путнички аутомобил уз ослобађање од плаћања увозних даџбина.” Уз ову иницијативу Дом је усвојио закључак којим задужује Управу за индиректно опорезивање БиХ да утврди који је тачан број путничких аутомобила који су ослобођени од плаћања увозних даџбина у 2021., 2022., и текућој години, те да достави информацију о евентуалним злоупотребама овог права у наведеном периоду. 

На усаглашавање Колегијуму Дома, ради недостатка ентитетске већине, упућене су сљедеће посланичке иницијативе:

  • посланичка иницијатива Сабине Ћудић, којом се налаже Министарству за људска права и избјеглице БиХ да у законодавну процедуру упути Закон о остваривању сарадње БиХ са исељеништвом; 
  • посланичка иницијатива Милана Дуновића, Златана Бегића и Влатка Главаша, која гласи: “Тражи се од Савјета министара Босне и Херцеговине да у најкраћем могућем року, не дужем од 6 (шест) мјесеци, изради и у парламентарну процедуру упути приједлог посебног закона којим би се законски утврдило, на сталној основи, проглашавање дана жалости у цијелој Босни и Херцеговини поводом злочина на тузланској Капији почињеног 25. маја 1995. године, а на наведени дан сваке наредне године, те поводом извршења других масовних ратних злочина, укључујући и геноцид у Сребреници, не доводећи у питање могућност примјереног доношења ад хок одлука о проглашењу дана жалости и у другим могућим и тренутно непредвидивим случајевима, те да Савјет министара Босне и Херцеговине у сарадњи са другим надлежним државним институцијама донесе све потребне акте и предузме све мјере из своје надлежности према органима Републике Србије за изручење починилаца овог и других злочина институцијама Босне и Херцеговине — међу којима је и злочинац Новак Ђукић као и да, у оквиру својих надлежности, захтијева изручење Босни и Херцеговини и хитно кривично процесуирање и других организатора и извршиоца овог и других злочина извршених на територији Босне и Херцеговине, а у циљу развијања културе сјећања и добросусједских односа, те достојанственог одавања дужног поштовања невиним жртвама и достојанственог изражавања саучешћа породицама невиних жртава.”

Представнички дом дао је сагласност за ратификацију:

  • Протокола о забрани употребе у рату загушљивих, отровних или сличних гасова и бактериолошких метода ратовања,
  • Споразума о разумијевању између Савјета министара Босне и Херцеговине и Конференције Уједињених нација за трговину и развој,
  • Споразума о финансирању годишњег акционог програма у прилог пакету за енергетску подршку за Западни Балкан у корист Босне и Херцеговине за 2023. годину између Европске уније, коју представља Европска комисија, и Босне и Херцеговине, коју представља Дирекција за европске интергације Савјета министара БиХ,
  • Додатка Споразума између Савјета министара БиХ и Владе Републике Хрватске о одржавању и реконструкцији друмских мостова на државној граници. (крај) 

ПРЕС
КОНТАКТ
Сектор за односе с јавношћу