MENI
20.3.2024.

Zastupnica u Zastupničkom domu Rejhana Dervišević sudjeluje u Ateni na WPL Summitu žena političkih lidera

Zastupnica u Zastupničkom domu Parlamentarne skupštine Bosne i Hercegovine (PSBiH) Rejhana Dervišević sudjeluje na Summitu žena političkih lidera (WPL Summit), koji je danas, pod visokim pokroviteljstvom predsjednice Republike Grčke Katerine Sakellaropoulou, počeo u Ateni.

Ovaj globalni skup u glavnom gradu Republike Grčke okupio je oko 300 izabranih i imenovanih visokih dužnosnica iz više od 130 zemalja svijeta, koje, pod motom „Zastupljenost je važna“ (Representation Matters), diskutiraju o najvažnijim izazovima s kojima se demokracija i žene u politici suočavaju.

Sudionicima Summita pozdravnim govorima dobrodošlicu su poželjele ministrica turizma Grčke Olga Kefalogianni, ministrica obitelji Grčke Sofia Zacharaki, osnivatelj i predsjednica WPL-a Silvana Koch-Mehrin, dok je uvodno izlaganje o temama i ciljevima Summita imala zamjenica glavnog tajnika Ujedinjenih naroda (UN) Amina J. Mohammed.

U okviru panel – diskusija, sudionicima WPL Summita obratila se i zastupnica u Zastupničkom domu PSBiH Rejhana Dervišević, koja je govorila o iskustvima preživjelih žrtava seksualnog nasilja tijekom rata u BiH, traumama i preprekama u društvu s kojima se suočavaju te žrtve u postratnom razdoblju i činjenici da, kako je upozorila, preživjele žrtve seksualnog nasilja i njihove obitelji u BiH još uvijek nisu ostvarile pun pristup mjerama reparacije koje su im prijeko potrebne, a koje su zagarantirane relevantnim međunarodnim standardima zaštite ljudskih prava.

Poručujući da rat i ratni zločini moraju biti zaustavljeni svugdje u svijetu, te naglašavajući da su traume s kojima se suočavaju preživjele žrtve seksualnog nasilja univerzalne jer bol i bespomoćnost ne poznaju nacionalnost, vjeru ili rasu, zastupnica Dervišević snažno se u svom govoru založila za veću institucionalnu potporu preživjelim žrtvama i sprječavanje kršenja njihovih prava i prava njihovih obitelji na pravdu i sigurno okruženje.

Naglasila je da su angažman i akcije međunarodnih organizacija i institucija doprinijele poboljšanju statusa žrtava seksualnog nasilja na razini entiteta i Brčko distrikta BiH, ali da, uprkos jasnim preporukama vodećih međunarodnih institucija za djelovanje vlasti, zbog složenosti političkog sustava, reparacije za žrtve rata u BiH ni danas nisu regulirane na državnoj razini.

Pohvaljujući angažman nadležnih međunarodnih faktora, kao što su Konvencija UN o pravima žena (CEDAW 2006) i specijalni izvjestitelj UN o nasilju nad ženama, značaj i relevantnost njihovog postojanja, programa, kao i jačanje njihovih kapaciteta, Dervišević je upozorila na činjenicu da same norme nisu dovoljne, te kazala kako je potrebno izgraditi i ojačati mehanizme njihove implementacije.

Prema riječima zastupnice Dervišević, potreban je i učinkovit, sveobuhvatan institucionalni angažman u skladu sa pravnim normama i rezolucijama koje zabranjuju, sprječavaju i osuđuju nasilje, te sustav prevencije, zaštite i odgovora na nasilje, ali i ekonomsko osnaživanje žena, kao ključni mehanizam za rodnu ravnopravnost, iskorjenjivanje siromaštva i poboljšanje kvaliteta života žena.

Istovremeno, zastupnica Dervišević u svom obraćanju založila se i za uključivanje obrazovanja za izgradnju mira u sustav formalnog obrazovanja na svim razinama.

„Mladi moraju biti poučeni kako da izgrade društvo bez nasilja, kako da prevladaju poslijeratne traume i kako da izgrade i razviju međuetničko razumijevanje, povjerenje i poštovanje. To podrazumijeva proces koji uključuje učenje „o“ i „za“ demokraciju i ljudska prava, nenasilje, socijalnu i ekonomsku pravdu, rodnu ravnopravnost, održivi razvoj, demilitarizaciju, međunarodno pravo, kao i dostojanstvo i sigurnost ljudi“, kazala je Dervišević te izrazila uvjerenje da bi potencijal žena, njihovo veće sudjelovanje u svim fazama procesa izgradnje mira i jačanja sigurnosti u svijetu, te veća zastupljenost na razinama odlučivanja svakako doprinijeli novim vrijednostima u globalnim političkim izazovima i mirovnim misijama.

Sudionici Summita danas su diskutirali o potrebi i pozitivnim učincima veće zastupljenosti žena u politici, o liderstvu u 21. stoljeću, kao i o načinima i metodama borbe protiv nasilja nad ženama u politici.

Zastupnica Dervišević nazočila je i svečanom prijemu, kojeg je za sudionice Summita  priredila predsjednica Republike Grčke Katerina Sakellaropoulou. (kraj)


PRESS
KONTAKT
Sektor za odnose sa javnošću