MENI
20.3.2012.

Чланови делегације ПСБиХ у Парламентарној скупштини Медитерана разговарали са представником Одјела за политичка питања УН

 
Питање уставних промјена у БиХ било је главна тема данашњег сусрета чланова Делегације ПСБиХ у Парламентарној скупштини Медитерана (ПАМ), Шемсудина Мехмедовића, Огњена Тадића и Младена Иванковића Лијановића, са представником Одјела за политичка питања Уједињених народа, Oscarom Fernandezom Taracom.

„Политичка ситуација у БиХ је оптерећена сукобом два политичка концепта, једног који жели јачање државе и слабљење ентитета и другог који жели да умањи снагу државе и ојача ентитете“, рекао је предсједавајући делегације, Шемсудин Мехмедовић, нагласивши да је у процесу разговора о уставним промјенама, временом маргинализована улога Парламентарне скупштине БиХ. На питање како изаћи из постојеће ситуације, Мехмедовић је одговорио: „Пакетом уставних реформи који одговарају позицији БиХ у породици европских држава, што подразумијева и чланство у НАТО-у, као и степеном децентрализације који неће гушити развој локалних средина.“

Истакавши како су уставне промјене у нашој земљи везане за провођење Пресуде суда за људска права у Стразбуру у предмету Сејдић и Финци против БиХ, Младен Иванковић Лијановић је сугерисао да се рјешење треба тражити на нивоу Савјета министара БиХ. „Вријеме је да они који имају власт покажу и политичку одговорност, а то би у конкретном случају значило да предсједавајући Савјета министара БиХ, као и странка из које долази требају пронаћи рјешење за имплементацију ове Пресуде“, рекао је Иванковић Лијановић.

Огњен Тадић је истакао како су Парламенти мјеста гдје треба одлучивати, објаснивши да то подразумијева право домаћих политичара да без наметања рјешења са стране доносе одлуке које су важне за земљу. „Поздрављамо могућност да нам чланице ПАМ-а које су и чланице ЕУ саопште њихова искуства везано за заштиту људских права. Рад Парламентарне скупштине Медитерана и активности УН-а могу помоћи дијалогу, али уз напомену да се коначне одлуке доносе у ПСБиХ и без канцеларије Високог представника у нашој земљи, јер ова канцеларија није саставни дио институција БиХ“, истакао је он.

Тадић је у наставку рекао да у БиХ, заиста, постоје два концепта и то један који жели јачање БиХ на штету ентитета и други који жели поштивање Дејтонског мировног споразума. „Политичари из Републике Српске сматрају да је потребно провести Пресуду Сејдић и Финци, али проблем је што представници из Федерације истовремено желе довести у питање Дејтонски мировни споразум. Међутим, проблем није Дејтонски мировни споразум, већ Вашингтонски споразум којим је створена Федерација БиХ и који доводи до неспоразума између Бошњака-Муслимана и Хрвата“, закључио је он.

Представник Одјела за политичка питања УН, Oscar Fernandez Taraco је рекао да су уставне промјене, у свим земљама у којима се проводе, дуготрајан процес у ком је најважније да буду задовољени интереси свих грађана. (крај)

ПРЕС
КОНТАКТ
Сектор за односе с јавношћу