MENI
28.4.2025.

Чланови Делегације ПСБиХ у ПС Уније за Медитеран Милан Петковић и Рејхана Дервишевић учествовали су у Истанбулу на састанку Комитета за економске и финансијске послове, социјалне послове и образовање ПСУзМ

Предсједавајући Делегације Парламентарне скупштине Босне и Херцеговине (ПСБиХ) у Парламентарној скупштини Уније за Медитеран (ПСУзМ) Милан Петковић и замјеница предсједавајућег Делегације Рејхана Дервишевић учествовали су данас на састанку Комитета за економске и финансијске послове, социјалне послове и образовање ПСУЗМ, који је одржан у Истанбулу.

У свом обраћању учесницима састанка, на коме се разговарало о економским и социјалним ефектима миграција у региону Медитерана, замјеница предсједавајућег Делегације ПСБиХ у ПСУзМ Рејхана Дервишевић оцијенила је да миграције у Медитеранском региону, ако се њима добро управља, могу имати велики потенцијал за економски, друштвени и културни развој земаља региона.

Наводећи као примјер избјегличку кризу у којој је Европа прије десет година прихватила неколико милиона избјеглица, углавном из Сирије, Афганистана и Ирака, Дервишевић је казала како су се у почетку кризе многи људи бринули да ће то наштетити економији европских земаља. Међутим, додала је Дервишевић, касније студије показале су да су до 2022. године мигранти већ давали снажан допринос привреди — попуњавали недостатак радне снаге и започињали пословање.

Према ријечима Дервишевић, успјех у управљању миграцијама зависи од добро организоване интеграције миграната у друштво, која укључује улагање у њихово образовање и подршку за учење језика земље пријема, поштовање људских права, укључујући једнак приступ образовању и пословима, те активно укључивање миграната у друштвени живот, уз поштовање њиховог језика и културе, умјесто присилне асимилације.

„Интеграција је двосмјерна улица - мигранти се морају прилагодити, али се и друштво мора отворити и подржати их. Када се мигранти осјећају као дио друштва, они улажу у њега. Што брже мигранти науче језик и локалне вјештине, брже могу економски допринијети друштву и држави пријема“, поручила је Дервишевић, те додала да је важно признати и искористити вјештине миграната, не нудећи им само послове са ниским платама.

У свом обраћању, Дервишевић се осврнула и на актуелне економске прилике у региону Медитерана, имајући у виду регионалне геополитичке напетости, оружане сукобе, климатске промјене и екстремне временске прилике, што су околности које, како је рекла, погоршавају постојеће друштвене, економске и еколошке изазове.

„У тренутном геополитичком контексту, економске политике морају бити усмјерене на јачање економске, финансијске и трговинске интеграције у еуро-медитеранским регијама, као и сарадње, с циљем повећања финансијских и инвестиционих токова у критичним секторима региона, укључујући инфраструктуру за транзицију енергије, образовање, пољопривреду, здравство и високотехнолошки развој који може допринијети дугорочном расту и просперитету земаља региона“, закључила је замјеница предсједавајућег Делегације ПСБиХ у ПСУзМ Рејхана Дервишевић. (крај)


ПРЕС
КОНТАКТ
Сектор за односе с јавношћу