MENI
28.4.2025

Članovi Delegacije PSBiH u PS Unije za Mediteran Milan Petković i Rejhana Dervišević učestvovali su u Istanbulu na sastanku Komiteta za ekonomske i finansijske poslove, socijalne poslove i obrazovanje PSUzM

Predsjedavajući Delegacije Parlamentarne skupštine Bosne i Hercegovine (PSBiH) u Parlamentarnoj skupštini Unije za Mediteran (PSUzM) Milan Petković i zamjenica predsjedavajućeg Delegacije Rejhana Dervišević učestvovali su danas na sastanku Komiteta za ekonomske i finansijske poslove, socijalne poslove i obrazovanje PSUZM, koji je održan u Istanbulu.

U svom obraćanju učesnicima sastanka, na kome se razgovaralo o ekonomskim i socijalnim efektima migracija u regiji Mediterana, zamjenica predsjedavajućeg Delegacije PSBiH u PSUzM Rejhana Dervišević ocijenila je da migracije u Mediteranskoj regiji, ako se njima dobro upravlja, mogu imati veliki potencijal za ekonomski, društveni i kulturni razvoj zemalja regije.

Navodeći kao primjer izbjegličku krizu u kojoj je Evropa prije deset godina prihvatila nekoliko miliona izbjeglica, uglavnom iz Sirije, Afganistana i Iraka, Dervišević je kazala kako su se u početku krize mnogi ljudi brinuli da će to naštetiti ekonomiji evropskih zemalja. Međutim, dodala je Dervišević, kasnije studije pokazale su da su do 2022. godine migranti već davali snažan doprinos privredi — popunjavali nedostatak radne snage i započinjali poslovanje.

Prema riječima Dervišević, uspjeh u upravljanju migracijama zavisi od dobro organizirane integracije migranata u društvo, koja uključuje ulaganje u njihovo obrazovanje i podršku za učenje jezika zemlje prijema, poštovanje ljudskih prava, uključujući jednak pristup obrazovanju i poslovima, te aktivno uključivanje migranata u društveni život, uz poštovanje njihovog jezika i kulture, umjesto prisilne asimilacije.

„Integracija je dvosmjerna ulica - migranti se moraju prilagoditi, ali se i društvo mora otvoriti i podržati ih. Kada se migranti osjećaju kao dio društva, oni ulažu u njega. Što brže migranti nauče jezik i lokalne vještine, brže mogu ekonomski doprinijeti društvu i državi prijema“, poručila je Dervišević, te dodala da je važno priznati i iskoristiti vještine migranata, ne nudeći im samo poslove sa niskim plaćama.

U svom obraćanju, Dervišević se osvrnula i na aktuelne ekonomske prilike u regiji Mediterana, imajući u vidu regionalne geopolitičke napetosti, oružane sukobe, klimatske promjene i ekstremne vremenske prilike, što su okolnosti koje, kako je rekla, pogoršavaju postojeće društvene, ekonomske i ekološke izazove.

„U trenutnom geopolitičkom kontekstu, ekonomske politike moraju biti usmjerene na jačanje ekonomske, finansijske i trgovinske integracije u euro-mediteranskim regijama, kao i saradnje, s ciljem povećanja finansijskih i investicijskih tokova u kritičnim sektorima regije, uključujući infrastrukturu za tranziciju energije, obrazovanje, poljoprivredu, zdravstvo i visokotehnološki razvoj koji može doprinijeti dugoročnom rastu i prosperitetu zemalja regije“, zaključila je zamjenica predsjedavajućeg Delegacije PSBiH u PSUzM Rejhana Dervišević. (kraj)


PRESS
KONTAKT
Sektor za odnose sa javnošću