MENI
19.10.2011.

Предсједавајући Представничког дома др Денис Бећировић обратио се учесницима 125. Скупштине Интерпарламентарне уније


Предсједавајући Представничког дома Парламентарне скупштине Босне и Херцеговине др Денис Бећировић обратио се учесницима 125. Скупштине Интерпарламентарне уније у Берну у оквиру панел дискусије "Прерасподјела сиромаштва, не само богатства".

Говор предсједавајућег Представничког дома др Бећировића преносимо у цјелости:
"Поштовани господине предсједниче,
Поштовани делегати!
Даме и господо!
Поштовани гости!

Част ми је и задовољство у својству предсједавајућег Представничког дома Парламентарне скупштине БиХ обратити вам се данас на овом јубиларном засједању Скупштине Интерпарламентарне уније. Засједања Интерпарламентарне уније одувијек су били прилика да се парламентарци држава окупе и размјене мишљења о ситуацији у свијету и покушају наћи оптимална рјешења за глобалне проблеме. Један од највећих проблема с којима се свијет суочава јесте сиромаштво, глад и свјетска економска криза, која представља највећу пријетњу међународном миру и сигурности.
Борба против сиромаштва је врло сложена, посебно у временима у каквим смо данас. Зато непрестано морамо не само упозоравати да на Земљи живи више од милијарду људи који се боре за дневно преживљавање, него уложити перманентан напор како би искоријенило екстремно сиромаштво. Више је него очигледно да се земље не могу борити појединачно те да глобални проблеми траже и глобална рјешења.

Сви ми који смо данас овдје сагласни смо да је потребно радити заједно. Ако желимо успоставити стабилан мир, морамо пронаћи начин како да људима омогућимо нормалан живот. То нас упућује на алрамантну корекцију неједнакости на глобалном нивоу.
Наиме, живимо у времену гдје богати постају богатијим а сиромашни су и даље сиромашни. У том превеликом јазу постаје све јасније да једино бољом социјалном политиком и правичнијом прерасподјелом друштвених богатстава можемо направити добар почетак ка циљу смањења броја сиромашних.

Сматрам да је нужно укључити цјеловито редефинирање правила свјетске трговине која сада штити богате, те примијенити нове моделе развоја. Круцијални акценат требало би да буде на томе да се сиромашним земљама омогуће нова рјешења за смањење стопе сиромаштва и постизање одрживог развоја. Искорјењивање сиромаштва захтијева координацију потеза развијеног и неразвијеног дијела свијета, као и сарадњу унутар самих држава у развоју. Резултат ове сарадње требало би да буде глобална визија и договор свих нас о корацима који воде ка постизању овог циља.
Више је него јасно да ће се битка с овим проблемом лакше добити ако сви ујединимо своје напоре, сарађујемо и међусобно се подстичемо на подршку.
Убијеђен сам да искорјењивање глобалног сиромаштва није само далеки сан, него достижан циљ и императив свима нама. Апелирам да направимо заједничку свеобухватну стратегију, као и мобилизацију свих расположивих ресурса како бисмо искоријенили сиромаштво.

Ми у Босни и Херцеговини дајемо пуну подршку свим стратегијама, активностима и социјалним политкама које раде на искорјењивању сиромаштва и праведнијој прерасподјели добара. Заједно са свима вама желимо пронаћи етички и политички прихватљив пут који ће нам омогућити да започнемо и наставимо заједно улагати напоре у постизању праведнијег друштва и социјалне правде.
Хвала на пажњи. " (крај)

ПРЕС
КОНТАКТ
Сектор за односе с јавношћу