MENI
12.10.2011.

Говор предсједавајућег Представничког дома др Дениса Бећирoвића у Будимпешти на тему "Сарадња у димензијама безбједности на Западном Балкану"


Предсједавајући Представничког дома Парламентарне скупштине Босне и Херцеговине др Денис Бећировић учествовао је данас и у дискусији на тему "Сарадња у димензијама безбједности на западном Балкану" којој је била посвећена поподневна сесија 5. конференције предсједника парламената земаља Западног Балкана која се одржава у Будимпешти.

Текст његовог обраћања учесницима скупа преносимо у цјелости:

"Поштовани госпосподине предсједавајући,
Поштоване колеге,
Даме и господо,

Допустите ми да вас, у име Представничког дома Парламентарне скупштине Босне и Херцеговине, поздравим и упутим искрене ријечи захвалности домаћину данашњег скупа Народној скупштини Мађарске и изразим подршку досадашњој улози Мађарске у промоцији интегрирања земаља западног Балкана у уједињену Европу.
Такођер, ово је прилика да честитам Хрватској завршетак преговора и добивање датума ступања у пуноправно чланство ЕУ. Ступањем Хрватске у чланство ЕУ, Европска унија стиже на границе БиХ. То је нови изазов и подстицај свима нама да повећамо напоре на нашем европском путу.

Даме и господо,
Живимо у времену у којем се новим сигурносним пријетњама можемо супротставити само заједничком колективном акцијом, јер оне не могу бити превазиђене напорима појединачних земаља.
Једини инструмент за рјешавање горућих сигурносних регионалних питања на Балкану јесу договор и искрена сарадња.
Зато је неопходно отклонити неповјерење међу земљама и народима региона када је сигурност у питању, побољшати размјену информација, не бјежати од заједничких иницијатива.

Даме и господо,
Подршка Европске уније помогла је БиХ и земљама у регији да унаприједе своје заједничке капацитете за борбу против криминала, те захваљујући томе земље западног Балкана сада полако али сигурно излазе из ситуације у којој су криминалци могли тражити уточиште у сусједним земљама.
Навео бих још неке од позитивних примјера. Реформа одбране у БиХ сматра се једном од најуспјешнијих, а приступањем НАТО програму Партнерство за мир а потом и МАП-у, БиХ је постигла велики напредак.
Треба нагласити да је улазак Босне и Херцеговине у НАТО Пакт један од два главна вањскополитичка циља наше државе. У вези с овим питањем постоји базични политички консензус свих релевантних политичких странка у Босни и Херцеговини. Убрзање пријема Босне и Херцеговине у НАТО значи и истовремено стварање амбијента стабилности и сигурности у југоисточној Европи.
Такођер, желим истакнути да је испуњавање обавеза Босне и Херцеговине из Мапе пута за либерализацију визног режима резултирало испуњавањем обавеза из Споразума о стабилизацији и придруживању далеко прије рокова предвиђених самим споразумом.

Даме и господо,
Све земље западног Балкана су на путу европске интеграције, иако у различитом статусу и фазама институционалних односа са ЕУ.
То је резултирало и јачањем свијести о значају и улози нашег међусобног повезивања у свим областима, од слободне трговине, инвестиција, енергетике, инфраструктуре, до заједничких акција у борби против корупције и свих видова организираног криминала.
Уосталом, регионална сарадња је оснивачки принцип и филозофија ЕУ.
Али, основни предуслов за развој свих области јесте сигурно окружење. Сигурносни услови стално се потврђују као важан фактор економске транзиције и развоја.

Даме и господо,
Еуроатлантска структура учврстила је мир и сигурност у подијељеној Европи прије више од шест деценија.
Ако се овај концепт показао као успјешан и прихватљив за све народе и њихове државе у Европи, сасвим је извјесно да је то модел и за државе западног Балкана.
Наша заједничка опредјељења треба да буду демократски одговор и одлучна политичка акција против заједничких пријетњи и опасности којима су изложене демократске земље данас у свијету.
Транзиција нашег региона од сигурносног проблема до сигурносног партнера обавезује нас на то да овај регион учинимо стабилним и сигурним.
Надам се да нови дух сарадње неће остати само на ријечима већ да ће имати и своју практичну примјену.
Хвала на пажњи!" (kpaj)

ПРЕС
КОНТАКТ
Сектор за односе с јавношћу