MENI
6.10.2011.

Предсједавајућа Заједничке комисија за људска права, права дјетета, младе, имиграцију, избјеглице, азил и етику Александра Пандуревић разговарала са Ruth Freedom Pojman


Предсједавајућа Заједничке комисија за људска права, права дјетета, младе, имиграцију, избјеглице, азил и етику Александра Пандуревић састала се данас са замјеницом специјалне представнице за борбу против трговине људима ОЕБС-а, Ruth Freedom Pojman. Том приликом оцијењено је да је Босна и Херцеговина посљедњих година значајно напредовала у борби против трговине људима.
- Безбједносне службе на свим нивоима организације Босне и Херцеговине постигле су значајне резултате како у превенцији трговине људима тако и у обрачуну са криминалним организацијама при чему је остварена јако добра сарадња са безбједносним службама у региону, нагласила је Александра Пандуревић. Она је додала да је Босна и Херцеговина потписница Протокола из Палерма и Европске конвенције о акцији против трговине људима и да постоји спремност да се испуне обавезе из тих докумената прије свега у области хармонизације законодавства. Такођер, најавила је залагање за пооштравање кривичних санкција за кривично дјело трговине људима, као и за ресоцијализацију жртава те заштиту њиховог идентитета.
Упркос проблемима, Босна и Херцеговина се сматра једном од земаља које воде успјешну борбу против трговине људима, што је дијелом и резултат чињенице да постоји сагласност свих сегмената друштва о неопходности борбе против ове појаве, рекла је током сусрета предсједавајућа Пандуревић, најављујући да ће Заједничка комисија за људска права, права дјетета, младе, имиграцију, избјеглице, азил и етику, у сарадњи са ОЕБС-ом, 18. октобра ове године бити домаћин Конференције поводом Дана борбе против трговине људима.
Изразивши задовољство обимом рада Заједничке комисије за људска права, права дјетета, младе, имиграцију, избјеглице, азил и етику, госпођа Freedom Pojman је рекла да се ОЕБС у 56 земаља, у којима је присутан, бави проблемом трговине људима.
- Ми радимо на примјени свих конвенција, протокола и механизама у борби против ове појаве, а кроз механизам GRETA планирано је да ове године извршимо мониторинг до којег степена је у испуњавању својих обавеза у борби против трговине људима дошла Босна и Херцеговина - рекла је она и додала како је проблем трговине људима присутан у свим земљама, без обзира на њихово политичко уређење или економску развијеност и да се успјешно може превенирати и спријечити радом владиног и невладиног сектора, као и активном међудржавном сарадњом. (крај)

ПРЕС
КОНТАКТ
Сектор за односе с јавношћу