MENI
3.7.2007.

МИРОСЛАВ ЛАЈЧАК У НАСТУПНОЈ ПОСЈЕТИ ПАРЛАМЕНТАРНОЈ СКУПШТИНИ БиХ



- Ово свакако није најбољи тренутак у историји Босне и Херцеговине и снажно се осјећа застој који траје више од годину дана. Штавише, налазимо се, чини ми се, у вртлогу који вуче према доле и крајње је вријеме да се тај тренд заустави и да се из ток тока изађе. Политички представници у државном Парламенту требају одредити кључне области које ће заједнички гурати напријед а оне области у којима сагласност не постоји ставити на сто и покушати наћи компромис.

У таквом процесу међународна заједница ће помагати а моја улога у вашој земљи није улога месије, нити улога некога ко у руци има чаробни штап. Али, дио сам континуитета улоге међународне заједнице у Босни и Херцеговине, имам прилична искуства како са ових простора тако и из Словачке која је прошла процес транзиције и у улози вашег партнера желим да вам помогнем да идемо напријед.

Ово су, у најкраћем, поруке које је у наступном сусрету колегијима оба дома Парламентарне скупштине БиХ а потом и са члановима клубова посланика у Представничком дому односно клубова народа у Дому народа ПСБиХ упутио Мирослав Лајчак, високи представник ЕУ за БиХ.

Иначе, данашњи разговори са члановима колегија парламентарних домова тематски би се могао раздвојити у двије цјелине. У првом, нови високи представник имао је прилику да од чланова колегија домова чује оцјену актуелног стања и начина да се оно превазиђе а потом се интересирао за конкретна виђења деблокаде процеса уставних промјена. Интересирао се за приједлоге потеза које би требало начинити да се процес промјена поново покрене. У том дијалогу могао се увјерити у различита виђења наставка рада на измјенама дејтонског Устава и чути опречне ставове о томе да ли као основ за разговоре узети прошлогодишњи пакет или почети радити на новом.  Ипак, заједничка оцјена је да се у овај посао мора ући веома опрезно како се не би начинила нова грешка која би по Босну и Херцеговину имала врло тешке посљедице.

Дефинитиван модел наставка рада на уставним промјенама данас није изнесен, међутим по ријечима Лајчака, највјероватније ће се у наредном периоду прво водити појединачни разговори са лидерима политичких странака како би се они потом довели за заједнички сто у циљу налажења уставних рјешења која ће представљати основ за оживљавање процеса.

Током разговора са представницима клубова посланика у Представничком дому, односно клубова народа из Дома народа, Мирослав Лајчак уз различите оцјене своје улоге из прве руке чуо је опредијељење да се уложе додатни напори како би заустављени реформски процеси били настављени али и захтјеве да се више ради на афирмацији позитивних процеса. Дејтонски устав оцијењен је као рјешење које се мора значајно доградити, међутим, истовемено је наглашена и потреба да се он, док је на снази, поштује у свом пуном капацитету. (крај)

 


ПРЕС
КОНТАКТ
Сектор за односе с јавношћу