MENI
28.9.2007.

ПРЕДСЈЕДАВАЈУЋИ ДОМА НАРОДА ИЛИЈА ФИЛИПОВИЋ ОБРАТИО СЕ УЧЕСНИЦИМА ТРЕЋЕ КОНФЕРЕНЦИЈЕ ПРЕДСЈЕДНИКА ПАРЛАМЕНАТА ЗЕМАЉА ЗАПАДНОГ БАЛКАНА



Предсједавајући Представничког дома односно Дома народа Парламентарне скупштине Босне и Херцеговине, Милорад Живковић и Илија Филиповић учествују на Трећој конференцији предсједника парламената земаља западног Балкана која се одржава данас у Будимпешти.
У оквиру прве сесије посвећене процесу евроатлантских интеграција региона Западног Балкана, учесницима скупа обратио се предсједавајући Дома народа Илија Филиповић. 

" Поштована госпођо предсједатељице,
Екселенције,
Поштоване колеге,
Даме и господо,

Допустите ми да вас, у име Дома народа Парламентарне скупштине Босне и Херцеговине, поздравим и на почетку изразим искрену захвалност домаћину данашњег скупа, Националној скупштини Мађарске, на срдачној добродошлици, те упутим честитке за успјешну припрему и организацију овога скупа. Такођер желим честитати на досадашњој улози Мађарске у промовирању интегрирања земаља западног Балкана у уједињену Еуропу.
Сада смо свјесни да је пут балканских земаља до пуног чланства у еуроатланским интеграцијама достижан циљ. Такођер смо свјесни како је еуропске интеграције немогуће проматрати изван регионалног контекста.
Регионална сурадња земаља западног Балкана је тест наше спремности да постанемо дио једне сложеније цјелине.
Све су земље Југоисточне Еуропе на путу еуропских интеграција, иако у различитом статусу и фазама институционалних односа с Еуропском унијом. То је резултирало јачањем свијести о важности и улози нашег међусобног повезивања у свим подручјима - од слободне трговине, улагања, енергетике, инфраструктуре, до заједничких акција у борби против корупције и свих облика организираног криминала.
Регионална се сурадња стално потврђује као катализатор економске транзиције и развоја. Уосталом, регионална сурадња је оснивачко начело и филозофија Еуропске уније. То је особито важно за мала господарска подручја, какав је и господарски простор Босне и Херцеговине. Једино ћемо сурађујући с другима моћи одговорити изазовима све оштрије међународне конкуренције и искористити значајан развојни и инвестицијски потенцијал којим располаже наша регија.
Тим прије што се, у увјетима вишеслојне глобализације, кредибилитет и атрактивност инвестицијских и трговинских тијекова све више везује уз регионални контекст, а мање уз прилике у појединим земљама. Такођер, регионална сурадња важан је еволутивни корак к усвајању начела функционирања и понашања, који вриједе у Еуропској унији.
Даме и господо,

Говорећи о улози парламената земаља Југоисточне Еуропе у контексту регионалног приступа приближавању Еуропској унији, осим низа билатералних и мултилатералних активности које парламенти подузимју с тим циљем, посебице бих желио истакнути значај који за земље Југоисточне Еуропе има COSAP (Конференција повјеренстава за еуропске интеграције/послове парламената земаља које судјелују у Процесу стабилизације и придруживања).
Регионални приступ процесу еуропских интеграција један је од критерија за приступање земаља Југоисточне Еуропе.
Овај форум омогућује редовиту размјену мишљења везана уз Процес стабилизације и придруживања, нуди програм за чланство у Еуропској унији земаља у Процесу и процес проширења Еуропске уније, те је у Bruxellesu препознат као најучинковитији механизам за укључење регионалних парламената у еуропске интеграције.
Оснивачки састанак Конференције одржан је у Сарајеву, у липњу 2005. године. Од тада је остварен видан напредак у свим земљама чланицама које на тај начин поручују Еуропској унији да и даље очекују отворену еуропску перспективу за све земље Југоисточне Еуропе, те да су спремне међусобно сарађивати и радити на свим потребним реформама ради достизања еуропских стандарда. Изнимно је важно интензивирати сарадњу унутар COSAP-а, као и сурадњу COSAP-а с Еуропским парламентом и другим институцијама Еуропске уУније те институцијама земаља чланица ЕУ-а.

Даме и господо,
Регионална сурадња и еуроатланске интеграције два су процеса која се не могу раздвајати.
То је особито значајно за земље у регији које касне за својим сусједима у процесу еуропских интеграција и које могу користити искуства земаља што су прошле исти пут и успјешно га окончале.
Оно што улијева наду у то да се процес интегрирања свих транзицијских земаља неће зауставити него ће у будућности постати још дубљи и свеобухватнији, јесте чињеница да су регионалне државе утврдиле исте или заједничке циљеве у погледу еуропских интеграција.
Пут до тог циља је само један: јачање регионалне сурадње у свим аспектима.
Захвални смо Еуропској унији и другим партнерским земљама које су уложиле много труда, политичког и дипломатског умијећа, те значајна финанцијска средстава којима су помогле промјену политичке климе и омогућиле Босни и Херцеговини да, заједно с цијелом регијом, снажно крене к еуропским и еуроатланским интеграцијама.
Како сам већ истакнуо, еуропска и еуроатланска перспектива је оквир и избор свих земаља регије. Из тог је разлога веома важна потврда Еуропске уније да интегрирање земаља Југоисточне Еуропе остаје у врху њезиних приоритета. " (крај)

 


ПРЕС
КОНТАКТ
Сектор за односе с јавношћу