MENI
22.4.2009.

ODRŽANA SJEDNICA ZAJEDNIČKOG POVJERENSTVA ZA LJUDSKA PRAVA, PRAVA DJETETA, MLADE, USELJENIŠTVO, IZBJEGLICE, AZIL I ETIKU



Na danas održanoj 22. sjednici Zajedničkog povjerenstva za ljudska prava, prava djeteta, mlade, useljeništvo, izbjeglice, azil i etiku je na osnovu Zaključka Zastupničkog doma PSBiH sa 50. sjednice, održane 1.04.2009. razmatran Prijedlog revidirane strategije Bosne i Hercegovine na provođenju Aneksa VII Daytonskog mirovnog sporazuma, čiji je predlagatelj Vijeće ministara BiH.

Povjerenstvo je usvojilo Zaključak Vijeća ministara BiH kojim se u Prijedlogu revidirane strategije definira da će Ministarstvo za ljudska prava i izbjeglice sačiniti Akcioni plan za razdoblje 2009. - 2014. g. za pristup pravima iz Aneksa VII, uključujući i prava koja se odnose na izbor prebivališta, naknadu za imovinu koja se ne može vratiti i ostala prava.
Povjerenstvo je usvojilo amandmane zastupnika Sefera Halilovića na Prijedlog zakona o izmjenama i dopunama Zakona o državljanstvu Bosne i Hercegovine, čiji je predlagatelj Vijeće ministara BiH. 
Usvojeno je Izvješće o radu Državne komisije za reviziju odluka o naturalizaciji stranih državljana u BiH za razdoblje od 1. 1. 2008. do 16. 2. 2009. godine, uz zaključke Zajedničkog povjerenstva za ljudska prava, prava djeteta, mlade, useljeništvo, izbjeglice, azil i etiku da će Državna komisija za reviziju nastaviti sa radom do preuzimanja ovih poslova od strane Ministarstva civilnih poslova i komunikacija i da će ubuduće kriterij za redosljed revizija državljanstava biti datum njihovog izdavanja.
Usvojena je Inicijativa zastupnika Momčila Novakovića za „razmatranje položaja te mjera za poboljšanje položaja građana BiH koji su bili zaposleni i nastanjeni u Republici Hrvatskoj, a u razdoblju od 1991. do 1995. godine su otpušteni s posla.“
Na današnjoj sjednici je razmatrano pismo Europskog suda za ljudska prava u predmetu „Sejdić i Finci protiv BiH.“ Povjerenstvo je iskazalo zabrinutost zbog stanja ovog predmeta, jer na osnovu njega Europski sud za ljudska prava može zaključiti da se kroz Ustav i Izborni zakon u BiH krše ljudska prava. Zbog toga je upućen prijedlog Kolegiju Zastupničkog doma da pismo Europskog suda za ljudska prava uputi u parlamentarnu proceduru na razmatranje. (kraj)


PRESS
KONTAKT
Sektor za odnose sa javnošću