MENI
22.4.2009.

ОДРЖАНА СЈЕДНИЦА ЗАЈЕДНИЧКЕ КОМИСИЈЕ ЗА ЉУДСКА ПРАВА, ПРАВА ДЈЕТЕТА, МЛАДЕ, ИМИГРАЦИЈУ, ИЗБЈЕГЛИЦЕ, АЗИЛ И ЕТИКУ



На данас одржаној 22. сједници Заједничке комисије за људска права, права дјетета, младе, имиграцију, избјеглице, азил и етику је на основу Закључка Представничког дома ПСБиХ са 50. сједнице, одржане 1.04.2009. разматран Предлог ревидиране стратегије Босне и Херцеговине на провођењу Анекса VII Дејтонског мировног споразума, чији је предлагач Савјет министара БиХ.

Комисија је усвојила Закључак Савјета министара БиХ којим се у Предлогу ревидиране стратегије дефинише да ће Министарство за људска права и избјеглице сачинити Акциони план за период 2009. - 2014. г. за приступ правима из Анекса VII, укључујући и права која се односе на избор пребивалишта, накнаду за имовину која се не може вратити и остала права.
Комисија је усвојила амандмане посланика Сефера Халиловића на Предлог закона о измјенама и допунама Закона о држављанству Босне и Херцеговине, чији је предлагач Савјет министара БиХ.
Усвојен је Извјештај о раду Државне комисије за ревизију одлука о натурализацији страних  држављана у БиХ за период од 1. 1. 2008. до 16. 2. 2009. године, уз закључке Заједничке комисије за људска права, права дјетета, младе, имиграцију, избјеглице, азил и етику да ће Државна комисија за ревизију наставити са радом до преузимања ових послова од стране Министарства цивилних послова и комуникација и да ће убудуће критериј за редосљед ревизија држављанстава бити датум њиховог издавања.
Усвојена је Иницијатива посланика Момчила Новаковића за „разматрање положаја те мјера за побољшање положаја грађана БиХ који су били запослени и настањени у Републици Хрватској, а у периоду од 1991. до 1995. године су отпуштени с посла.“
На данашњој сједници је разматрано писмо Европског суда за људска права у предмету „Сејдић и Финци против БиХ.“ Комисија је исказала забринутост због стања овог предмета, јер на основу њега Европски суд за људска права може закључити да се кроз Устав и Изборни закон у БиХ крше људска права. Због тога је упућен предлог Колегијуму Представничког дома да писмо Европског суда за људска права упути у парламентарну процедуру на разматрање. (крај)


ПРЕС
КОНТАКТ
Сектор за односе с јавношћу