18. sjednica Zastupničkog doma Parlamentarne skupštine BiH - Zastupnička pitanja
Pitanje postavio/la
Od Vijeća ministara BiH zatražio je dopunu odgovora na pitanje postavljeno na 10. sjednici, uz sljedeće pitanje - plaćaju li institucije Federacije BiH, smještene u Sarajevu u objektima čiji je vlasnik bila SRBiH (navedene u odgovoru), zakup proračunu institucija BiH? Tražim utvrđivanje sudbina (korisnik) za objekte navedene u odgovoru.
„Sukladno članku 154. stavak (1) i (4) Poslovnika Zastupničkog doma, od Vijeća ministara BiH i Regulatorne agencije za komunikacije, nezadovoljan ranije ponuđenim odgovorom, tražim odgovor na postavljeno zastupničko pitanje - koja je opravdanost Odluke Regulatorne agencije za komunikacije (RAK) o uvođenju naplate nacionalnog roaminga između triju operatera mobilne telefonije u BiH: Eroneta, BH Telekoma i M:tel-a, koja je stupila na snagu 1. 8. 2007.?“
„Nisam zadovoljan sa odgovorom od svih institucija BiH. Zato ponavljam ista pitanja. Hoću da dobijem odgovor – ime i prezime, njegovu nacionalnu pripadnost, a ne da mi piše građanin jer svi se podrazumijeva da smo građani, nego je li Bošnjak, Srbin, Hrvat ili ostali. Hoću takav izvještaj.“
„Drugi odgovor dobio sam od generalnog sekretara Savjeta ministara koje je sabralo prepiske od Ministarstva civilnih poslova, Ministarstva spoljnih poslova i Ministarstva pravde i dostavilo ukupno 10 dopisa. Nažalost, moram reći da sam dobio samo dio prepiske jer ja posjedujem dopise na ovim relacijama koje nisam dobio u odgovoru. Za mene je pitanje zašto nisam dobio svu prepisku ili su neki dopisi išli privatno sa potpisom institucije. Dakle, molim da mi se odgovor na pitanje kompletira onako kako sam tražio u poslaničkom pitanju postavljenom na 14. sjednici.“
„Na moje pitanje koje sam postavio Predsjedništvu BiH, a odnosi se na Ugovor između Srpske pravoslavne crkve i BiH, nisam dobio odgovor i molim vas da provjerite što je bilo s tim. Imajući u vidu da su ta dva ugovora trebalo ići paralelno, kada smo usvajali Ugovor sa Svetom Stolicom, dogovorili smo usvajanje i ovoga te će i on biti brzo gotov. Koliko ja imam informacija, svi papiri su stigli u Predsjedništvo BiH i tražim da vidimo što je s tim.“
„Moje pitanje upućeno je Vijeću ministara BiH. Što će učiniti, odnosno što čini Vijeće ministara BiH da se osigura, a što je zakonska obveza, pokrivenost kvalitetnim signalom javnih RTV servisa na cijelom prostoru BiH? Postavljam i potpitanje ili pitanje u sklopu ovoga pitanja – s kojim pravom, je li to logično, je li moguće, nekoga tužiti i htjeti prisilno naplatiti RTV pristojbu, a uslugu uopće nije moguće isporučiti, odnosno nije isporučena usluga i nije je moguće konzumirati na tom području? Kako se radi o velikom broju zahtjeva za prisilnu naplatu, mislim da je to problem i da se Vijeće ministara BiH, naravno preko određenih institucija i na način kako je to moguće, treba pozabaviti ovim pitanjem. Želim odgovor što je moguće prije.“
„Ja imam jedno pitanje za Tužiteljstvo BiH, a to je - koliko je podignuto optužnica po osnovi optužnice za mito i korupciju u BiH, a koliko je predmeta primljeno i odbačeno kao neosnovano? Molim izvješće za 2006. i 2007. godinu sa cjelokupnim relevantnim pokazateljima, s obzirom na činjenicu da smo prije dva dana imali Dan borbe protiv mita i korupcije i od nevladinog sektora dobili vrlo alarmantne podatke o visokoj stopi mita i korupcije u BiH, osobito vezano uz procesuiranje.
„Htio bih iskoristiti priliku i danas postaviti dva pitanja ministru vanjskih poslova BiH. „Prvo pitanje - u čijoj je nadležnosti utvrđivanje tehničkih procedura za podnošenje zahtjeva za vize i što će Ministarstvo učiniti na tehničkom popravku načina podnošenja zahtjeva kako bi se smanjili redovi i duga čekanja ispred veleposlanstava?“ „Sljedeće pitanje također je za Ministarstvo vanjskih poslova BiH i Predsjedništvo BiH. Što su ili što će konkretno učiniti za uspješno okončanje kampanje kako bi BiH postala nestalnom članicom Vijeća sigurnosti, budući da kao protukandidata imamo Poljsku koja je već punopravna članica NATO-a i EU, a ima i mnoge prednosti u odnosu na BiH?“
„Za Vijeće ministara BiH, Ministarstvu sigurnosti BiH – koji nositelji izvršne i zakonodavne vlasti i dužnosnicinici imaju pravo po zakonu na osobnu pratnju i osiguranje? Koliko je zaposlenika angažirano na tim poslovima i koliko to košta građane BiH, proračun?
„Imam jedno veoma kratko pitanje, a upućujem ga Komisiji za reviziju državljanstava BiH. Je li Komisija za reviziju državljanstava BiH ikada obavljala reviziju dobivenih državljanstava BiH u Brčko Distriktu BiH, te tko je, imenom i prezimenom, i kada obavljao reviziju? Jer, prema nekim izvorima, raspolaže se podacima da se u Brčko Distriktu BiH vodi 7.000 građana koji su fiktivno dobili državljanstvo BiH, te da su se potrebni dokumenti mogli nabaviti na ulici – a ako nije obavljena revizija, kada će?“
„Na 9. sjednici Zastupničkog doma, održanoj 23. svibnja ove godine, postavio sam sljedeće pitanje - je li na snazi Zakon o praznicima, objavljen u „Službenom listu SRBiH“, br. 2/92? Pitanje sam uputio Vijeću ministara BiH i ni do danas nisam dobio odgovor. Ovo pitanje ponavljam i očekujem pisani odgovor u rokovima utvrđenim Poslovnikom Zastupničkog doma“.
„Pitanje postavljam ministru vanjske trgovine u Vijeću ministara BiH g. Puhalcu i ravnatelju Uprave za neizravno oporezivanje g. Kemalu Čauševiću. Čime je motivirana izmjena procedure za carinjenje robe na Graničnom prijelazu Hukića brdo kod Velike Kladuše od kraja srpnja ove godine, koja za posljedicu ima: višestruko produljenje trajanja carinjenja, enormno povećanje troškova carinjenja, maltretiranje uvoznika i prijevoznika na granici i masovnu preorijentaciju uvoznika na druge i po više od 100 km udaljenije prijelaze i carinarnice. Zašto preko Graničnog prijelaza Hukića brdo nije dopušten ulaz i carinjenje, pa čak ni izlaz praznim cisternama za gorivo i zašto do danas Granični prijelaz Hukića brdo nije dobio status prijelaza prve kategorije, koji mu je dodijeljen Projektom CAFAO?“
„Moje prvo pitanje upućeno je Kolegiju Zastupničkog doma Parlamentarne skupštine BiH – kada ćete i zašto do sada nije realizirana odluka ovoga Doma, kao najvišeg tijela zakonodavne vlasti u BiH, o izravnom TV prijenosu sjednica ovoga Zastupničkog doma? Druga dva kratka pitanja upućena su ministru vanjske trgovine i ekonomskih odnosa, a odnose se na ona pitanja koja sam postavio g. Čauševiću, a na koja on neće odgovoriti, odnosno ja ga pitam jedno, on priča drugo. – Jesu li i kada dobili akt Uprave za neizravno oporezivanje od 30. 12. 2005. i što su poduzeli po tim aktima? Također, molim nadležnu službu PSBiH da moja zastupnička pitanja dostavi ravnatelju SIPA-e i glavnom državnom tužitelju radi utvrđivanja kaznene odgovornosti. Drugo kratko pitanje o upitu za Upravni odbor Uprave za neizravno oporezivanje, odnosno i za predsjedatelja g. Petera Nichola, kao i za predsjedatelja Vijeća ministara BiH g. Nikolu Špirića. Kako je člankom 9. Zakona predviđeno da ravnatelja imenuje Vijeće ministara BiH, a da Upravni odbor služi kao izborno tijelo. Molim vas, odgovorite mi - što ste do sada predvidjeli u vezi s izborom ravnatelja Uprave za neizravno oporezivanje?“ Ministru pravde i ministru civilnih poslova postavio je sljedeća pitanja: 1. Što je do sada učinjeno glede rješavanja statusa Zavoda za zdravstvenu zaštitu kada se zna da je na 70. sjednici, od 19. 11. 2004, Vijeće ministara BiH usvojilo informaciju Ministarstva civilnih poslova BiH o aspektima primjene članka 29. Zakona, te za realizaciju zadužilo Ministarstvo pravde BiH i Ministarstvo civilnih poslova BiH. 2. Što je do sada učinjeno glede rješavanja statusa Zavoda za geodetske poslove kada se zna da je na 70. sjednici od 19.11.2004. Vijeće ministara BiH usvojilo informaciju Ministarstva civilnih poslova BiH o aspektima primjene članka 29. Zakona, te za realizaciju zadužilo Ministartstvo pravde BiH i Ministarstvo civilnih poslova BiH.
Javnost je prije nekoliko dana obaviještena o još jednoj pljački, ovaj puta na Međunarodnom aerodromu u Sarajevu. Pitam Ministarstvo sigurnosti BiH - što je učinilo, što čini i što kani učiniti kako bi se i naše agencije za provedbu zakona osposobile za visokoprofesionalno organizirano suprotstavljanje dobro organiziranim kriminalcima? Ovom prilikom obaviješteni smo da je odneseno nekoliko vreća s novcem, nekih 2,5 milijuna neke valute. Pitam, kako su se vreće s novcem našle na Međunarodnom aerodromu i znači li to da se vreće s novcem svakodnevno iznose iz BiH? Temeljem kojeg propisa je to dopušteno i ako jeste, tko je odgovoran štititi takve pošiljke?“
„Imam dva pitanja. Jedno pitanje je vama u Kolegiju Zastupničkoga doma i inicijativa. Pitanje je - jeste li razmatrali pitanje uvođenja internetske televizije u ovu zgradu koja bi omogućila djelotvornije praćenje skupštinskih zasjedanja i ako niste, evo i prijedlog i inicijativa za što skorije razmatranje i uvođenje, kako bismo bili poput drugih parlamenata, i da ona obvezatno bude na onim najprometnijim mjestima u ovoj zgradi, kao što je hol, kao što je kavana, kao što je restoran. I drugo pitanje – jeste li razmatrali i kada ćete ovaj ovdje zaslon, u koji gledamo po cijeli dan, učiniti znatno sadržajnijim, kako bismo imali puno više informacija na njemu nego što sada imamo, a tu mogu biti informacije, evo, o ovim stvarima koje smo i danas malo polemizirali. Moje sljedeće pitanje upućeno je Predsjedništvu BiH, kojim tražim da mi dostave informaciju o tome jesu li analizirali izjave predsjednika Republike Hrvatske Stjepana Mesića, izrečene na Međunarodnoj konferenciji Balkanska raskrižja, održanoj, čini mi se, 4. ovoga mjeseca u Bruxellesu, na kojoj se on svojim veoma neprimjerenim izjavama izravno miješao u unutarnje stvari BiH? Isto tako, postavljam pitanje – je li Predsjedništvo BiH pokretalo mnoga neriješena pitanja građana BiH izbjeglih ili protjeranih iz Hrvatske, a to su pitanja njihove imovine, pitanja reguliranja radnog staža, pitanja reguliranja mirovinskog staža i mnoga, mnoga druga pitanja? Ovdje posebno podcrtavam i postavljam pitanje Predsjedništvu BiH - što će učiniti, kada se radi o mnogim građanima rođenim u Hrvatskoj, a srpske su nacionalnosti, koji zbog tadašnjih zakona, zato što su im roditelji rođeni u BiH, ne mogu ni dan-danas dobiti državljanstvo Hrvatske. Još jednom napominjem - rođeni su u Hrvatskoj, proveli dobar dio svojeg radnog vijeka u Hrvatskoj i zbog te diskriminacije nisu u stanju, zbog nedostatka državljanstva Hrvatske, regulirati mnoga druga pitanja. Da ne spominjem pitanje reguliranja imovine.“
Odgovor„Pitanje upućeno Ministarstvu financija i trezora BiH, u prvom dijelu i u drugom dijelu Vijeću ministara BiH. 5,9 milijuna dolara naplaćenih predratnih potraživanja poduzeća iz područja namjenske industrije s teritorija Federacije BiH već je dulje vremena blokirano na računu Centralne banke BiH. Blokada je uslijedila oročavanjem tih sredstava od ministra financija staroga saziva Vijeća ministara BiH. Budući da se tim sredstvima planira uvezivanje staža radnicima svih poduzeća namjenske industrije, pitam ministra financija - kada će ova sredstva biti deblokirana? U vezi s navedenim, pitanje Vijeću ministara BiH - je li i ako nije, kada će Vijeće ministara BiH pokrenuti proces naplate tih preostalih 300 milijuna dolara potraživanja naših poduzeća namjenske industrije po osnovi prijeratnih poslova?“