18. сједница Представничког дома Парламентарне скупштине БиХ - Посланичка питања
Питање поставио/ла
Од Савјета министара затражио допуну одговора на питање постављено на 10. сједници, уз сљедеће питање: "Да ли институције Федерације које су смјештене у Сарајеву у објектима чији је власник била СРБиХ (наведене у одговору) плаћају закуп Буџету институција БиХ? Тражим да се утврди судбина (корисник) за објекте који су наведени у одговору.“
„У складу са чланом 154. ст. (1) и (4) Пословника Представничког дома, од Савјета министара БиХ и Регулаторне агенције за комуникације, незадовољан раније понуђеним одговором, тражим одговор на постављено посланичко питање: Која је оправданост Одлуке Регулаторне агенције за комуникације (РАК) о увођењу наплате националног роминга између три оператера мобилне телефоније у БиХ: Еронета, БХ Телекома и М:тела, која је ступила на снагу 01.08.2007.године?“
„Нисам задовољан са одговором од свих институција БиХ. Зато понављам иста питања. Хоћу да добијем одговор – име и презиме, његову националну припадност, а не да ми пише грађанин јер сви се подразумијева да смо грађани, него је ли Бошњак, Србин, Хрват или остали. Хоћу такав извјештај.“
„Други одговор добио сам од генералног секретара Савјета министара које је сабрало преписке од Министарства цивилних послова, Министарства спољних послова и Министарства правде и доставило укупно 10 дописа. Нажалост, морам рећи да сам добио само дио преписке јер ја посједујем дописе на овим релацијама које нисам добио у одговору. За мене је питање зашто нисам добио сву преписку или су неки дописи ишли приватно са потписом институције. Дакле, молим да ми се одговор на питање комплетира онако како сам тражио у посланичком питању постављеном на 14. сједници.“
„На моје питање које сам поставио Предсједништву БиХ, а односи се на Уговор између Српске православне цркве и БиХ, нисам добио одговор и молим вас да провјерите шта је било с тим. Имајући у виду да је, кад смо усвајали Уговор са Светом Столицом, требало да та два уговора иду паралелно, договорили смо се да усвојимо и овај и да ће то брзо бити готово. Према информацијама које ја имам, сви папири су стигли у Предсједништво и тражим да се види шта је с тим.“
„Моје питање упућено је Савјету министара БиХ. Шта ће учинити, односно шта чини Савјет министара БиХ да се осигура, а што је законска обавеза, покривеност квалитетним сигналом јавних РТВ сервиса на цијелој територији БиХ? Постављам и потпитање или питање у оквиру овог питања – С којим правом, те да ли је то логично и да ли је могуће да се неко тужи и хоће присилно да наплати РТВ таксу, а услугу уопште није могуће испоручити, односно није испоручена услуга и није је могуће конзумирати на том подручју? Како се ради о великом броју захтјева за присилну наплату, мислим да је ово проблем и да Савјет министара, наравно преко одређених институција и на начин како је то могуће, треба да се позабави овим питањем. Желим одговор што је могуће прије.“
„Ја имам једно питање за Тужилаштво БиХ које гласи: Колико је подигнуто оптужница по основу оптужнице за мито и корупцију у БиХ, а колико је предмета примљено и одбачено као неосновано? Молим извјештај за 2006. и 2007. годину са цјелокупним релевантним параметрима с обзиром на чињеницу да је прије два дана био Дан борбе против мита и корупције и да смо од невладиног сектора добили врло алармантне податке о високој стопи мита и корупције у БиХ, нарочито у вези са процесуирањем.
„Ја бих хтио искористити прилику и поставити два питања министру иностраних послова. Прво питање: У чијој је надлежности утврђивање техничких процедура за подношење захтјева за визе и шта ће Министарство учинити да се технички поправи начин подношења захтјева како би се смањили редови и дуга чекања испред амбасада?“ Сљедеће питање је такође за Министарство иностраних послова и Предсједништво БиХ. Шта су или шта ће учинити конкретно да би се успјешно окончала кампања и БиХ постала нестална чланица Савјета безбједности, с обзиром да као протукандидата имамо Пољску, која је већ пуноправни члан НАТО-а и ЕУ, а има и многе предности у односу на БиХ?“
„За Савјет министара, Министарство безбједности – Који носиоци извршне и законодавне власти и функционери по закону имају право на личну пратњу и обезбјеђење? Колико је запослених ангажовано на тим пословима и колико то кошта грађане БиХ, буџет''?
„Ја имам једно веома кратко питање, а упућујем га Комисији за ревизију држављанства БиХ. Да ли је Комисија за ревизију држављанстава БиХ икада обавила ревизију добијених држављанстава БиХ у Дистрикту Брчко, те ко је именом и презименом и када обавио ревизију? Јер, према неким изворима, располаже се подацима да се у ДБ води 7.000 грађана који су фиктивно добили држављанство БиХ, те да су се неопходни документи могли набавити на улици – а ако није обављена ревизија, када ће?“
„Ја сам на 9. сједници Представничког дома, која је одржана 23. маја ове године, поставио сљедеће питање: Да ли је на снази Закон о празницима, а који је објављен у „Службеном листу СРБиХ“, број 2/92? Питања сам упутио Савјету министара и ни до данас нисам добио одговор. Дакле, понављам ово питање и очекујем писмени одговор у роковима који су утврђени Пословником Представничког дома“.
„Питање постављам министру спољне трговине у Савјету министара БиХ господину Пухалцу и директору Управе за индиректно опорезивање господину Кемалу Чаушевићу. Чиме је мотивисана измјена процедуре за царињење робе на граничном прелазу Хукића брдо код Велике Кладуше крајем јула мјесеца ове године, која има за посљедицу вишеструко продужење времена трајања царињења, енормно повећање трошкова царињења, малтретирање увозника и превозника на граници и масовну преоријентацију увозника на друге и по више од 100 километара удаљеније прелазе и царинарнице. Зашто преко граничног прелаза Хукића брдо није дозвољен улаз и царињење па чак ни излаз празним цистернама за гориво и зашто до данас гранични прелаз Хукића брдо није добио статус прелаза прве категорије који му је додијељен Пројектом CAFAO?“
„Прво моје питање упућено је Колегијуму Представничког дома Парламентарне скупштине БиХ – Када ће бити и зашто до сада није реализована одлука овог дома, као највишег органа законодавне власти у БиХ, да се врши директан ТВ пренос сједница овог представничког дома?“ Друга два кратка питања упућена су министру спољне трговине и економских односа, а односе се на она питања која сам поставио господину Чаушевићу а на која он неће да одговори, односно ја га питам једно, он прича друго – Да ли су и када добили акт Управе за индиректно опорезивање од 30.12.2005. године и шта су предузели по тим актима? Такође молим надлежну службу ПСБиХ да моја посланичка питања достави директору СИПА-е и главном државном тужиоцу ради утврђивања кривичне одговорности. Друго кратко питање је за Управни одбор Управе за индиректно опорезивање, односно за предсједавајућег господина Питера Никола, као и за предсједавајућег Савјета министара господина Николу Шпирића. Како је чланом 9. Закона предвиђено да директора именује Савјет министара а да Управни одбор служи као изборно тијело, молим вас да ми одговорите - Шта сте до сада предвидјели за избор директора Управе за индиректно опорезивање? Министру правде и министру цивилних послова упутио је сљедећа питања: 1. Шта је до сада учињено у погледу рјешавања статуса Завода за здравствену заштиту када се зна да је на 70. сједници, одржаној 19.11.2004. године, Савјет министара усвојио информацију Министарства цивилних послова БиХ о аспектима примјене члана 29. Закона, те за реализацију задужио Министарство правде БиХ и Министарство цивилних послова? 2. Шта је до сада учињено у погледу рјешавања статуса Завода за геодетске послове када се зна да је на 70. сједници, одржаној 19.11.2004. године, Савјет министара усвојио информацију Министарства цивилних послова БиХ о аспектима примјене члана 29. Закона, те за реализацију задужио Министарство правде БиХ и Министарство цивилних послова БиХ?''
Јавност је прије неколико дана обавијештена о још једној пљачки, овај пут на Међународном аеродрому у Сарајеву. Питам Министарство безбједности – Шта је учинило, шта чини и шта кани учинити како би се и наше агенције за спровођење закона оспособиле да се високопрофесионално организовано супротставе добро организованим криминалцима? Том приликом обавијештени смо да је однесено неколико врећа са новцем, око 2,5 милиона неке валуте. Питам, како су се вреће са новцем нашле на међународном аеродрому и да ли то значи да се свакодневно вреће са новцем износе из БиХ. На основу којег прописа је то дозвољено и ако јесте, ко је одговоран да заштити такве пошиљке?“
„Ја имам два питања. Једно питање је вама у Колегијуму Представничког дома а друго је иницијатива. Питање је - да ли сте разматрали могућност увођења интернет телевизије у ову зграду, која би омогућила знатно ефикасније праћење скупштинских засједања и ако нисте, ево и предлог и иницијатива да се то што прије размотри и да се што прије уведе, да будемо као и други парламенти и да она обавезно буде на најпрометнијим мјестима у овој згради, као што је хол, кафана и ресторан. И друго питање - да ли сте разматрали и када ћете учинити овај овдје екран, у који гледамо по цијели дан, знатно садржајнијим, да имамо пуно више информација на њему него што сада имамо, а ту могу да буду информације, ево, око ових ствари о којима смо и данас мало полемисали. Сљедеће питање упућено је Предсједништву БиХ, од којег тражим да ми достави информацију - да ли су анализирали изјаве предсједника Републике Хрватске Стјепана Месића изречене на Међународној конференцији Балканска раскршћа, која је одржана, чини ми се, 04. овог мјесеца у Бриселу, на којој се он својим веома непримјереним изјавама директно мијешао у унутрашње ствари БиХ? Такође, постављам питање - да ли је Предсједништво покретало многа неријешена питања грађана БиХ који су избјегли или протјерани из Хрватске, а то су питања њихове имовине, питања регулисања радног стажа, питања регулисања пензионог стажа и многа, многа друга питања? Овдје посебно подлвачим и постављам питање Предсједништву - шта ће учинити када је ријеч о многим грађанима који су рођени у Хрватској а, ето, српске су националности, који због тадашњих закона, зато што су им родитељи рођени у БиХ, не могу ни дан-данас добити држављанство Хрватске. Још једном напомињем - рођени су у Хрватској, провели добар дио свог радног вијека у Хрватској и због, ево, те дискриминације нису у стању, зато што немају држављанство Хрватске, да регулишу многа друга питања. Да не помињем питање регулисања имовине.“
Одговор„Питање упућено Министарству финансија, у првом дијелу, и у другом дијелу Савјету министара. 5,9 милиона долара наплаћених предратних потраживања предузећа из области намјенске индустрије са подручја Федерације БиХ већ је дужи временски период блокирано на рачуну Централне банке БиХ. Блокада је услиједила орочавањем тих средстава од министра финансија старог сазива Савјета министара. С обзиром да се тим средствима планира увезивање стажа радницима свих предузећа намјенске индустрије, питам министра финансија када ће ова средства бити деблокирана? У вези са наведеним, питање Савјету министара: - Да ли је и ако није, када ће Савјет министара покренути процес наплате тих преосталих 300 милиона долара потраживања наших предузећа намјенске индустрије по основу предратних послова?“