31. sjednica Zastupničkog doma Parlamentarne skupštine BiH - Zastupnička pitanja
Pitanje postavio/la
„Imam jedno pitanje za Ministarstvo civilnih poslova BiH, za koje bih molila da bude proslijeđeno i Međurektorskoj konferenciji, a vezano je uz tumačenje članka 28. Okvirnog zakona o visokom obrazovanju BiH. 1. Kako se precizira znanstveno djelo? U isto vrijeme, pokrećem inicijativu za adekvatno definiranje znanstvenog djela, te da se znanstvenim djelom tretiraju radovi s predznakom revijalni članci, prikazi slučajeva, orginalni članci… 2. U isto vrijeme, pokrećem inicijativu da se znanstvena djela koja su objavljena tijekom trajanja procedura za izbor u zvanja tretiraju kao referencije za izbor u zvanja! Radi se o radovima koji nisu bili referencije za prethodna zvanja, te ti radovi nemaju adekvatnu poziciju u procesu promicanja u zvanja!”
„1. Upućujem molbu Kolegiju Zastupničkog doma da uputi urgenciju ili požurnicu za dostavu odgovora na moja zastupnička pitanja koja sam postavio na prethodnim sjednicama. Prema mojoj evidenciji, ja potražujem 14 ili 15 odgovora koja sam na ranijim sjednicama postavio različitim institucijama u BiH. 2. Drugo pitanje postavljam ministru civilnih poslova - čija je nadležnost i što resorno ministarstvo može poduzeti za poboljšanje stanja i uvođenje više reda u liječenju građana BiH teško oboljelih od srčanih bolesti i još nekih oboljenja, čije je uspješno liječenje moguće u samo nekoliko bolnica ili klinika u BiH, a koji čekajući red za operacije, zračenja i drugo često umiru ili ulaze u stadij neizlječivosti?”
“1. Nakon održane 8. zajedničke sjednice obaju domova Parlamentarne skupštine BiH 23. travnja 2008, dakle prije skoro tri mjeseca, tražio sam od MVP-a da mi posredstvom tajnika Povjerenstva za vanjske poslove, u elektroničkom obliku, dostavi materijal Ministarstva koji smo mi, zastupnici, dobili u pisanom obliku, tj. Informaciju o stanju u DKP mreži BiH, a radi lakše pripreme za raspravu koja treba uslijediti po zaključku Doma. Do danas nisam dobio traženu elektroničku verziju niti ikakav odgovor od MVP-a. Postavljam javno pitanje ministru vanjskih poslova - zbog čega, i nakon urgencije, kao zastupnik u ovome Domu, ne mogu dobiti navedenu Informaciju?” 2. Postavljajući prethodno pitanje, Husein Nanić osvrnuo se se na web-stranicu Parlamentarne skupštine BiH, rekavši kako se može uočiti nekoliko značajnih nedostataka i da njezin sadržaj ne odgovara stvarnome stanju te ne daje realne i potrebne podatke o radu i aktivnostima Parlamenta. Spomenuo je i svoj zahtjev, prilikom popunjavanja upitnika službi PSBiH, da materijale dobiva i u elektroničkom obliku. „Ovih nekoliko pitanja ukazuju na potrebu izrade plana za kvalitetnije i bolje korištenje naprednih tehnologija i interneta radi boljeg funkcioniranja Parlamentarne skupštine BiH, te stoga ukazujem na potrebu da se to učini“.
Ministru vanjske trgovine i ekonomskih odnosa BiH postavio je pitanje - “Koje konkretno mjere preduzimate s ciljem zaštite domaćih proizvođača pilećeg mesa u Bosni i Hercegovini?”
“Hoće li Upravni odbor Uprave za neizravno oporezivanje u 2008. godini davati odobrenja i u kojem opsegu za izmjene i dopune Zakona o porezu na dodanu vrijednost, za izmjene i dopune Zakona o carinskoj tarifi i za izmjene i dopune Zakona o trošarinama? Odgovor na pitanje pomoći će u smanjenju broja pokušaja izmjena navedenih zakona koji, u pravilu, završe na zahtjevu predlagatelja Upravnom odboru za davanje odobrenja.”
“Je li Vijeće ministara BiH donijelo odluku o privatiziranju općinskih i kantonalnih javnih emitera? Je li definiran rok za privatizaciju i tko je zadužen za provedbu odluke? I, ako je donesena takva odluka, onda je sljedeće pitanje – zašto je RAK nije proveo svojim dozvolama, jer je on obvezan provoditi odluke Vijeća ministara BiH?„
„Postavljam pitanje izravno predsjedatelju Vijeća ministara i nekolicini ministara u Vijeću ministara BiH - zašto je potrebna godina dana za izdavanje prve biometrijske putovnice, a oni koji su se malo interesirali znaju da je to jedan od ključnih uvjeta za liberalizaciju viznog režima za sve građane BiH i za, ako Bog dâ, ukidanje viza građanima BiH?“