31. сједница Представничког дома Парламентарне скупштине БиХ - Посланичка питања
Питање поставио/ла
„Имам једно питање за Министарство цивилних послова БиХ за које бих молила да се прослиједи и Међуректорској конференцији а везано је за тумачење члана 28. Оквирног закона о високом образовању БиХ. 1. Како се прецизира научно дјело? У исто вријеме покрећем иницијативу да се научно дјело адекватно дефинише, те да се као научна дјела третирају радови са предзнаком - ревијални чланци, прикази случајева, оргинални чланци… 2. У исто вријеме покрећем иницијативу да се научна дјела која су објављена током процедура избора у звања третирају као референце за избор у звања! Ради се о радовима који нису били референце за претходна звања, те ти радови немају адекватну позицију у процесу напредовања у звања!”
1.„Молбу упућујем Колегијуму Представничког дома да упути ургенцију или пожурницу за достављање одговора на моја посланичка питања која сам поставио на претходним сједницама. Према мојој евиденцији, ја потражујем 14 или 15 одговора која сам на ранијим сједницама поставио различитим институцијама у БиХ.“ 2.“ Друго питање постављам министру цивилних послова БиХ: Чија је надлежност и шта ресорно министарство може предузети на побољшању стања и увођењу више реда у лијечењу грађана БиХ тешко обољелих од срчаних болести и још неких обољења, чије је успјешно лијечење могуће у само неколико болница или клиника у БиХ, а који, чекајући ред за операције, зрачења и друго, често умиру или улазе у стадијум неизљечивости?”
1. “Након одржане 8. заједничке сједнице оба дома Парламентарне скупштине БиХ 23. априла 2008.године, дакле прије скоро три мјесеца, тражио сам преко секретара Комисије за спољне послове од МИП-а да ми у електронској форми достави материјал Министарства који смо ми, посланици, добили у писаној форми, тј. Информацију о стању у ДКП мрежи БиХ а ради лакше припреме за расправу која треба услиједити по закључку Дома. До данас нисам добио тражену електронску верзију нити икакав одговор од МИП-а. Јавно постављам питање министру иностраних послова БиХ - због чега, и након ургенције, као посланик у овом дому не могу добити наведену информацију?” 2. Постављајући претходно питање Нанић се осврнуо се на веб-страницу Парламентарне скупштине БиХ, рекавши да се може уочити неколико значајних недостатака и да њен садржај не одговара стварном стању и не даје реалне и потребне податке о раду и активностима Парламентарне скупштине БиХ. Споменуо је и свој захтјев, приликом попуњавања упитника служби Парламентарне скупштине БиХ, да материјале добија и у електронској форми. „Ових неколико питања указују на потребу израде плана за квалитетније и боље коришћење напредних технологија и Интернета за боље функционисање Парламентарне скупштине БиХ, те стога указујем на потребу да се то учини“.
Министру спољне трговине и економских односа БиХ поставио питање: “Које конкретне мјере предузимате с циљем заштите домаћих произвођача пилећег меса у Босни и Херцеговини?”
“Да ли ће Управни одбор Управе за индиректно опорезивање у 2008. години давати одобрење и у којем обиму за измјене и допуне Закона о порезу на додату вриједност, за измјене и допуне Закона о царинској тарифи и за измјене и допуне Закона о акцизама? Одговор на питање помоћи ће да се смањи број покушаја измјена наведених закона који, у правилу, заврше на захтјеву предлагача Управном одбору за давање одобрења.”
“Да ли је Савјет министара БиХ донио одлуку да се општински и кантонални јавни емитери приватизују? Да ли је дефинисан рок за приватизацију и ко је задужен за извршење одлуке? И, ако је донесена таква одлука, онда је сљедеће питање – зашто је РАК није спровео својим дозволама, јер је он обавезан да спроводи одлуке Савјета министара БиХ? „
„Постављам питање директно предсједавајућем Савјета министара БиХ и неколицини министара у Савјету министара БиХ: Зашто је потребна година дана за издавање првог биометријског пасоша, а они који су се мало интересовали знају да је то један од кључних услова за либерализацију визног режима за све грађане БиХ и за, акобогда, укидање виза грађанима БиХ?“