MENI

07. sjednica Doma naroda Parlamentarne skupštine BiH - Izaslanička pitanja

Pitanje postavio/la

Majkić, Dušanka

Izaslanica Dušanka Majkić, nakon negodovanja jer nije dobila odgovore na do sada postavljena izaslanička pitanja, uz sugestiju Kolegiju Doma naroda da održi sastanak na kojem bi se odredili rokovi za dostavu odgovora na izaslanička pitanja, postavila je sljedeće pitanje Vijeću ministara BiH: Obrazloženje: Komisiji za ispitivanje istine o stradanjima Srba, Hrvata, Bošnjaka, Židova i ostalih u Sarajevu od 1992. do 1995. godine je 30. lipnja, praktično, istekao jednogodišnji mandat, a da nisu postignuti nikakvi rezultati. Kao što je poznato, članovi ove Komisije ne rade od prosinca prošle godine kada su se javile nesuglasice glede teme istraživanja, odnosno hoće li se Komisija baviti isključivo ljudskim ili ljudskim i materijalnim štetama nastalim tijekom rata u Sarajevu. Za dosadašnji nerad, članovi ove Komisije, od kojih se mnogo očekivalo, iz proračuna ove zemlje naplatili su 115.000 KM. Pitanje: Kada će se ova tema naći na sjednici Vijeća ministara BiH, odnosno kada će Vijeće ministara BiH donijeti odgovarajuće odluke kojima će rad ove Komisije biti deblokiran? Glede rasprave o nedostavljanju odgovora na izaslanička pitanja, Dom naroda jednoglasno je usvojio sljedeći zaključak: Zadužuje se Tajništvo Parlamentarne skupštine BiH da izradi specifikaciju do sada postavljenih izaslaničkih pitanja na koja nisu dobiveni odgovori, kako bi Kolegij Doma naroda mogao obaviti razgovor s predsjedateljem Vijeća ministara BiH, s ciljem prevladavanja problema u vezi s dostavom odgovora na izaslanička pitanja.

Šaraba, Slobodan

Izaslanik Slobodan Šaraba postavio je sljedeće pitanje Ministarstvu komunikacija i prometa BiH: Obrazloženje: U Bosni i Hercegovini je, u zadnjih 10-tak dana, uništeno na tisuću hektara šume i pričinjene su materijalne štete. Očito je potrebno o ovome pitanju u budućnosti, o načinu njegova rješavanja, posvetiti daleko veću pozornost kako bi se spriječile katastrofalne posljedice. Pitanje: Postoji li u Ministarstvu već sada plan i namjera za kupnju suvremenih zrakoplova namijenjenih samo za ove potrebe, koji bi bili stacionirani isključivo na prostoru potencijalnih žarišta?

Filipović, Ilija

Izaslanik Ilija Filipović postavio je sljedeće pitanje Vijeću ministara BiH: 1. Pitanje se odnosi na istragu koju Tužiteljstvo BiH provodi u Ministarstvu unutarnjih poslova Hercegovačko-neretvanskog kantona, a poznato je da spomenuta istraga traje od 27.10.2005. godine, te da su već prije 15 mjeseci prekršene odredbe Zakona o kaznenom postupku BiH, Ustava BiH i Europske konvencije o temeljnim ljudskim pravima i slobodama, koje se odnose na trajanje istrage, budući da je našim zakonodavstvom propisano da se istraga nakon isteka roka od šest mjeseci samo izuzetno može produžiti, prema zaključku Kolegija Tužiteljstva BiH. Istraga u ovome slučaju traje 21 mjesec. Što će nadležne institucije Bosne i Hercegovine poduzeti da bi spriječile ove nezakonitosti? 2. Zašto i po čijem je nalogu nakon 15 mjeseci vođenja istrage ona izuzeta od domaćeg tužitelja i predata međunarodnom tužitelju, Heikki Wensdorfu, koji je, prema nama dostupnim podacima, sredinom veljače ponovno i od početka otvorio cijeli slučaj, ne uvažavajući zakonske odredbe o rokovima trajanja istrage. 3. Uhićenje premijera, ministra unutarnjih poslova HNK i ravnatelja policije HNK, 22.5.2007. godine bilo je brutalno, neprimjereno, neopravdano, s primjesama miješanja politike, a što je pokazala i odluka Suda BiH, te stoga pitam - tko će snositi posljedice za ovako neprimjereno ponašanje državnih i federalnih institucija i što je do sada konkretno poduzelo Vijeće ministara BiH i Visoko sudbeno i tužiteljsko vijeće, odnosno koje će mjere nadležne institucije BiH poduzeti da bi spriječile kršenje ljudskih prava u ovom slučaju?

Jović, Ivo Miro

Izaslanik Ivo Miro Jović postavio je sljedeće pitanje Vijeću ministara BiH i Vladi FBiH: Obrazloženje: Trenutačno se u Bosni i Hercegovini grade ili su izvršene pripreme za gradnju autocesta koje povezuju Banju Luku s autocestama u Republici Hrvatskoj, Tuzlu – Sarajevo – Zenicu, a izgledno je i stavljanje u prioritet gradnje na relaciji Lašva – Travnik – Donji Vakuf. Međutim, grad Mostar, kao kulturno i prometno središte južnoga dijela Bosne i Hercegovine, ne spominje se u mogućoj gradnji autoceste Mostar – autoceste u Dalmaciji, Republika Hrvatska. Pitanje: Ima li izgleda i kada bi se mogla graditi ova autocesta, kao i dio Koridora Vc?