MENI

07. сједницa Дома народа Парламентарне скупштине БиХ - Делегатска питања

Питање поставио/ла

Мајкић, Душанка

Делегат Душанка Мајкић, након негодовања због недобијања одговора на до сада постављена делегатска питања, уз сугестију да Колегијум Дома народа одржи састанак на којем би се одредили рокови за достављање одговора на делегатска питања, поставила је сљедеће питање Савјету министара БиХ: Образложење: Комисији за испитивање истине о страдањима Срба, Хрвата, Бошњака, Јевреја и осталих у Сарајеву у периоду од 1992. до 1995. године практично је 30.06. ове године истекао једногодишњи мандат, а да нису постигнути никакви резултати. Као што је познато, чланови ове комисије не раде од децембра прошле године, када су се јавиле несугласице због теме истраживања, односно о томе да ли ће се Комисија бавити искључиво људским или људским и материјалним штетама насталим током рата у Сарајеву. За досадашњи нерад, чланови ове Комисије, од којих се много очекивало, наплатили су из буџета ове земље 115.000 КМ. Питање: Када ће се ова тема наћи на сједници Савјета министара БиХ, односно када ће Савјет министара БиХ донијети одговарајуће одлуке којима ће рад ове комисије бити деблокиран? Поводом дискусије о недостављању одговора на делегатска питања, Дом народа једногласно је усвојио сљедећи закључак: Задужује се Секретаријат Парламентарне скупштине БиХ да изради спецификацију до сада постављених делегатских питања на која нису добијени одговори, како би Колегиј Дома народа могао обавити разговор с предсједавајућим Савјета министара БиХ, с циљем превазилажења проблема у вези са недостављањем одговора на делегатска питања.

Шараба, Слободан

Делегат Слободан Шараба поставио је сљедеће питање Министарству комуникација и транспорта БиХ: Образложење: У БиХ је у посљедњих 10-ак дана уништено на хиљаде хектара шуме и причињене су материјалне штете. Очигледно је да о овом питању у будућности и начину његовог рјешавања треба посветити далеко већу пажњу како би се спријечиле катастрофалне посљедице. Питање: Да ли у Министарству постоји већ сада план и намјера за куповину савремених авиона намијењених само за ове потребе, који би били стационирани искључиво на простору потенцијалних жаришта?

Филиповић, Илија

Делегат Илија Филиповић поставио је сљедеће питање Савјету министара БиХ: 1. Питање се односи на истрагу коју Тужилаштво Босне и Херцеговине спроводи у Министарству унутрашњих послова Херцеговачко-неретванског кантона, а познато је да поменута истрага траје од 27.10.2005. године, те да су већ прије 15 мјесеци прекршене одредбе Закона о кривичном поступку БиХ, Устава БиХ и Европске конвенције о основним људским правима и слободама које се односе на трајање истраге, будући да је нашим законодавством прописано да се истрага по истеку рока од шест мјесеци може само изузетно продужити по закључку колегијума Тужилаштва. Истрага у овом случају траје 21 мјесец. Шта ће надлежне институције Босне и Херцеговине предузети да би спријечиле ове незаконитости? 2. Зашто и по чијем налогу је истрага, након 15 мјесеци њеног вођења, изузета од домаћег тужиоца и предата међународном тужиоцу, Heikki Wensdorfu, који је, по нама доступним подацима, средином фебруара поново и од почетка отворио цијели случај, не уважавајући законске одредбе о роковима трајања истраге. 3. Хапшење премијера, министра унутрашњих послова ХНК и директора полиције ХНК, 22.05.2007. године, било је брутално, непримјерено, неоправдано, са примјесама мијешања политике, а што је показала и одлука Суда БиХ, те стога питам ко ће сносити посљедице за овако непримјерено понашање државних и федералних институција и шта су до сада конкретно предузели Савјет министара БиХ и Високи судски и тужилачки савјет, односно које ће мјере предузети надлежне институције Босне и Херцеговине да би спријечиле кршење људских права у овом случају?

Јовић, Иво Миро

Делегат Иво Миро Јовић поставио је сљедеће питање Савјету министара БиХ и Влади Фдерације БиХ: Образложење: Тренутно се у Босни и Херцеговини граде или су извршене припреме за градњу аутопутева који повезују Бањалуку са аутопутевима у Републици Хрватској, Тузлу – Сарајево – Зеницу, а изгледно је и стављање у приоритет градње на релацији Лашва – Травник – Доњи Вакуф. Међутим, град Мостар, као културнo и саобраћајно средиште јужног дијела Босне и Херцеговине не помиње се у могућој градњи аутопута Мостар – аутопута у Далмацији, Република Хрватска. Питање: Има ли изгледа и када би се могао градити овај аутопут као и дио Коридора Vц?