MENI
5.10.2020.

Članovi Izaslanstva PSBiH u PSVE Alma Čolo, Mladen Bosić i Marina Pendeš sudjelovali u raspravi o tranzicijskoj pravdi na video – sjednici Monitoring komiteta PSVE

Članovi Izaslanstva Parlamentarne skupštine Bosne i Hercegovine (PSBiH) u Parlamentarnoj skupštini Vijeća Europe (PSVE) Alma Čolo, Mladen Bosić i Marina Pendeš sudjelovali su danas, u okviru video – sjednice Monitoring komiteta PSVE, u razmjeni mišljenja sa komesarkom Vijeća Europe za ljudska prava Dunjom Mijatović o tranzicijskoj pravdi u Bosni i Hercegovini.

Sudionici razgovora najprije su saslušali uvodno izlaganje komesarke Mijatović, nakon čega su članovi Izaslanstva PSBiH iznijeli svoje stavove u svezi sa pitanjem tranzicijske pravde u BiH.

Naglašavajući neprihvatljivost prakse poricanja genocida i veličanja ratnih zločina, te ignoriranja pravosnažnih presuda Međunarodnog kaznenog suda za bivšu Jugoslaviju i nacionalnih sudova, zastupnica Alma Čolo potcrtala je, s tim u svezi, potrebu za usvajanjem zakona na državnoj razini koji će u BiH zabraniti poricanje genocida, sukladno načelima međunarodnog prava i demokratskim vrijednostima.Ističući potrebu za usvajanjem državne strategije za tranzicijsku pravdu, Čolo se osvrnula se i na nedavno usvojenu Revidiranu strategiju za procesuiranje ratnih zločina, koja, kako je rekla, za cilj ima ubrzanje rješavanja velikog broja zaostalih predmeta ratnih zločina kako bi svi ti predmeti bili završeni do 2023. godine.

U svom obraćanju izaslanik Mladen Bosić skrenuo je pozornost na to da i dalje postoje politike kojima ne odgovara pomirenje u BiH, te upozorio da u BiH ne postoji suglasnost čak ni oko broja žrtava u prethodnom ratu. Istaknuo je da hrabri pokušaji pojedinih političara da doprinesu pomirenju propadaju, te s tim u svezi pomenuo dolazak tadašnjeg predsjednika Vlade Srbije Aleksandra Vučića na komemoraciju u Srebrenicu, gdje je, kako je naveo, doživio organizirani napad, čiji organizatori nikad nisu kažnjeni. Bosić je istaknuo da postoji veliko nepovjerenje građana BiH u pravosudni sustav koji je, kako je naveo, korumpiran. Prema riječima Bosića, uočljivo je da postoji velika disproporcija u broju optuženih za ratne zločine iz srpskog naroda u odnosu na druga dva, imajući u vidu broj žrtava u proteklom ratu, što, upozorio je, ne doprinosi osjećaju pravičnosti u procesu suđenja i kažnjavanja optuženih za ratne zločine u BiH.

U svom izlaganju izaslanica Marina Pendeš izrazila je neslaganje s dijelom izlaganja komesarke Mijatović u svezi sa segregacijom u obrazovanju. Pendeš je upozorila na to da je obrazovanje, prema ustavnoj strukturi države, u izravnoj nadležnosti kantona, te dodala da roditelji imaju mogućnost izbora po kojem nastavnom planu i programu žele da im se djeca obrazuju. Pendeš je naglasila da se nastava na hrvatskom jeziku u Sarajevskom kantonu može pohađati samo u Katoličkom školskom centru. Na kraju svog obraćanja, Pendeš je podsjetila i na obvezu provođenja kako presuda Europskog suda za ljudska prava tako i presuda Ustavnog suda BiH o legitimnom predstavljanju konstitutivnih naroda na svim administrativno – političkim razinama.

Pored članova Izaslanstva PSBiH i komesarke Mijatović, u raspravi o ovoj temi sudjelovali su i izvjestitelji Vijeća Europe za Bosnu i Hercegovinu Tiny Kox iz Nizozemske i Zsolt Nemeth iz Mađarske. (kraj)

 


PRESS
KONTAKT
Sektor za odnose sa javnošću