MENI
5.10.2020.

Чланови Делегације ПСБиХ у ПССЕ Алма Чоло, Младен Босић и Марина Пендеш учествовали у расправи о транзиционој правди на видео – сједници Мониторинг комитета ПССЕ

Чланови Делегације Парламентарне скупштине Босне и Херцеговине (ПСБиХ) у Парламентарној скупштини Савјета Европе (ПССЕ) Алма Чоло, Младен Босић и Марина Пендеш учествовали су данас, у оквиру видео – сједнице Мониторинг комитета ПССЕ, у размјени мишљења са комесарком Савјета Европе за људска права Дуњом Мијатовић о транзиционој правди у Босни и Херцеговини.

Учесници разговора најприје су саслушали уводно излагање комесарке Мијатовић, након чега су чланови Делегације ПСБиХ изнијели своје ставове у вези са питањем транзиционе правде у БиХ.

Наглашавајући неприхватљивост праксе порицања геноцида и величања ратних злочина, те игнорисања правоснажних пресуда Међународног кривичног суда за бившу Југославију и националних судова, посланица Алма Чоло потцртала је, с тим у вези, потребу за усвајањем закона на државном нивоу који ће у БиХ забранити порицање геноцида, у складу са начелима међународног права и демократским вриједностима. Истичући потребу за усвајањем државне стратегије за транзицијску правду, Чоло се осврнула се и на недавно усвојену Ревидирану стратегију за процесуирање ратних злочина, која, како је рекла, за циљ има убрзање рјешавања великог броја заосталих предмета ратних злочина како би сви ти предмети били завршени до 2023. године.

У свом обраћању делегат Младен Босић скренуо је пажњу на то да и даље постоје политике којима не одговара помирење у БиХ, те упозорио да у БиХ не постоји сагласност чак ни око броја жртава у претходном рату. Истакао је да храбри покушаји појединих политичара да допринесу помирењу пропадају, те с тим у вези поменуо долазак тадашњег предсједника Владе Србије Александра Вучића на комеморацију у Сребреницу, гдје је, како је навео, доживио организовани напад, чији организатори никад нису кажњени. Босић је истакао да постоји велико неповјерење грађана БиХ у правосудни систем који је, како је навео, корумпиран. Према ријечима Босића, уочљиво је да постоји велика диспропорција у броју оптужених за ратне злочине из српског народа у односу на друга два, имајући у виду број жртава у протеклом рату, што, упозорио је, не доприноси осјећају правичности у процесу суђења и кажњавања оптужених за ратне злочине у БиХ.

У свом излагању делегаткиња Марина Пендеш изразила је неслагање с дијелом излагања комесарке Мијатовић у вези са сегрегацијом у образовању. Пендеш је упозорила на то да је образовање, према уставној структури државе, у директној надлежности кантона, те додала да родитељи имају могућност избора по којем наставном плану и програму желе да им се дјеца образују. Пендеш је нагласила да се настава на хрватском језику у Сарајевском кантону може похађати само у Католичком школском центру. На крају свог обраћања, Пендеш је подсјетила и на обавезу имплементације како пресуда Европског суда за људска права тако и пресуда Уставног суда БиХ о легитимном представљању конститутивних народа на свим административно – политичким нивоима.

Поред чланова Делегације ПСБиХ и комесарке Мијатовић, у расправи о овој теми учествовали су и извјестиоци Савјета Европе за Босну и Херцеговину Tiny Kox из Холандије и Zsolt Nemeth из Мађарске. (крај)

 


ПРЕС
КОНТАКТ
Сектор за односе с јавношћу