MENI
9.12.2020.

Održana 14. sjednica Zastupničkog doma

Na 14. sjednici Zastupničkog doma Parlamentarne skupštine Bosne i Hercegovine (PSBiH) nije prihvaćeno negativno mišljenje Ustavnopravnog povjerenstva Zastupničkog doma o Prijedlogu amandmanâ II, III, IV i V na Ustav Bosne i Hercegovine, čiji su predlagatelji zastupnici iz Kluba SDP-a BiH. Sukladno Poslovniku Doma, Ustavnopravno povjerenstvo zaduženo je da sačini novo mišljenje o predloženim amandmanima na Ustav BiH.

Dom je, u prvom čitanju, usvojio Prijedlog zakona o izmjenama i dopunama Izbornog zakona Bosne i Hercegovine, predlagatelja zastupnika Saše Magazinovića.

Usvojen je, po hitnom postupku, Prijedlog zakona o dopuni Zakona o osnovama sigurnosti prometa na cestama u Bosni i Hercegovini, čiji je predlagatelj zastupnik Damir Arnaut. Radi nedostatka entitetske većine, na usuglašavanje Kolegiju Doma upućen je zaključak zastupnika Damira Arnauta po kome Zastupnički dom dostavlja Domu naroda Prijedlog zakona o dopuni Zakona o osnovama sigurnosti prometa na cestama u BiH i predlaže da se Prijedlog zakona razmatra po hitnom zakonodavnom postupku.

Zastupnički dom usvojio je amandman zastupnice Alme Čolo na Prijedlog zakona o sprječavanju sukoba interesa u institucijama vlasti Bosne i Hercegovine, čiji su predlagatelji zastupnici Saša Magazinović, Damir Arnaut i Jasmin Emrić. Usvojen je i amandman zastupnika Damira Arnauta, Jasmina Emrića i Saše Magazinovića na ovaj Prijedlog zakona. Radi nepostojanja entitetske većine, na usuglašavanje Kolegiju Doma upućen je, u drugom čitanju, Prijedlog zakona o sprječavanju sukoba interesa u institucijama vlasti Bosne i Hercegovine, čiji su predlagatelji zastupnici Saša Magazinović, Damir Arnaut i Jasmin Emrić.

Na usuglašavanje Kolegiju Doma, radi nedostatka entitetske većine, upućen je Zahtjev zastupnika Saše Magazinovića za razmatranje Prijedloga zakona o dopuni Zakona o plaćama i naknadama u institucijama Bosne i Hercegovine po hitnom postupku.

Radi nedostatka entitetske većine, na usuglašavanje Kolegiju Doma, upućen je i Zahtjev zastupnika Saše Magazinovića za razmatranje Prijedloga zakona o dopuni Zakona o radu u institucijama Bosne i Hercegovine po hitnom postupku.

Na usuglašavanje Kolegiju Doma, radi nedostatka entitetske većine, upućen je i Zahtjev zastupnika Denisa Zvizdića za razmatranje Prijedloga zakona o izmjeni i dopuni Zakona o strancima po hitnom postupku.

Zastupnički dom po drugi put nije prihvatio negativno mišljenje Zajedničkog povjerenstva za ljudska prava o Prijedlogu zakona o izmjenama i dopunama Zakona o zaštiti potrošača u Bosni i Hercegovini, čiji su predlagateljice zastupnice Borjana Krišto, Darijana Filipović, Alma Čolo, Nada Mladina i Edita Đapo. Sukladno Poslovniku Doma, obustavljen je zakonodavni postupak za ovaj Prijedlog zakona.

Zastupnički dom usvojio je, u drugom čitanju i sa jednim usvojenim amandmanom, Prijedlog izmjena i dopuna Jedinstvenih pravila za izradbu pravnih propisa u institucijama Bosne i Hercegovine, čiji je predlagatelj Ustavnopravno povjerenstvo Zastupničkog doma. Usvojenim zaključkom, Zastupnički dom PSBiH dostavlja Domu naroda PSBiH Prijedlog izmjena i dopuna Jedinstvenih pravila za izradbu pravnih propisa u institucijama BiH radi razmatranja i usvajanja u Domu naroda PSBiH, s obzirom na to da se radi o propisima koji se usvajaju u PSBiH.

Usvojen je Prijedlog zastupnika Damira Arnauta za uvrštavanje nove točke dnevnog reda sjednice Zastupničkog doma koja glasi: Razmatranje zastupničke inicijative Damira Arnauta kojom se „nalaže Vijeću ministara BiH da u roku od deset dana od dana usvajanja ove inicijative provede svu neophodnu proceduru prema nadležnim organima Republike Hrvatske s cilјem prekategorizacije graničnog prijelaza Gabela Polјe za međunarodni putnički promet ili njegovog otvaranja za malogranični promet, a u svakom slučaju otvaranja navedenog graničnog prijelaza za malogranični promet učenika osnovnih i srednjih škola.

Usvojen je i Prijedlog zastupnika Mirka Šarovića za uvrštavanje nove točke u dnevni red sjednice Zastupničkog doma koja glasi: Informacija Središnjeg izbornog povjerenstva BiH o pokušajima izbornih prevara putem glasovanja poštom izvan Bosne i Hercegovine, te preduzetim mjerama i planom dalјnjih mjera za sprječavanje izbornih prevara.

Usvojen je i Prijedlog zastupnika Dženana Đonlagića za uvrštavanje nove točke u dnevni red sjednice Zastupničkog doma koja glasi: Informacija Kolegiju Zastupničkog doma PSBiH o tome da li je točno da je tajnik Zastupničkog doma PSBiH odbio potpisati suglasnost da se državnoj instituciji Središnjem izbornom povjerenstvu BiH da na korištenje Velike dvorane za tradicionalno održavanje izborne konferencije za medije te institucije u povodu održavanja Lokalnih izbora 2020. godine.

Zastupnički dom usvojio je sljedeće inicijative zastupnika Zlatana Begića:

  • zastupničku inicijativu Zlatana Begića „kojom se zadužuju Vijeće ministara BiH, nadležna ministarstva u Vijeću ministara BiH i druge nadležne institucije/organi da, u suradnji sa nadležnim u Graničnoj policiji BiH, osiguraju potrebna financijska sredstva, te provedu zakonske procedure neophodne za angažman/zapošlјavanje nedostajućeg, odnosno potrebnog broja pripadnika Granične policije BiH, te adekvatno opremanje potrebnim materijalno-tehničkim sredstvima, a s cilјem adekvatnog odgovora na probleme proizašle iz migrantske krize“;
  • zastupničku inicijativu Zlatana Begića „kojom Zastupnički dom PSBiH zadužuje Ministarstvo vanjskih poslova BiH da, sukladno svojim nadležnostima i propisanim procedurama, te u suradnji sa drugim nadležnim institucijama, od Europskog suda za lјudska prava u Strasbourgu pribavi zvanične podatke koji se odnose na točan broj odbačenih i odbijenih apelacija građana Bosne i Hercegovine podnesenih ovom sudu u postupcima pokrenutim u povodu potraživanja naknade štete proizašle iz počinjenih ratnih zločina, zločina protiv čovječnosti i zločina genocida (uz popis predmeta), te da pribavi zvanične podatke da li su (i koji su) predstavnici Bosne i Hercegovine (generalno i u ovom sudu) sudjelovali u postupcima po ovim predmetima na bilo koji način i u bilo kojoj fazi, te kakav je bio njihov stav ili eventualni utjecaj na sadržaj odluka u svakom pojedinačnom predmetu”;
  • zastupničku inicijativu Zlatana Begića „za osnivanje Privremenog istražnog povjerenstva Zastupničkog doma PSBiH za pitanje migrantske krize, koja će utvrditi činjenice i prikupiti relevantne informacije u svezi sa migrantskom krizom – provedbom saslušanja odgovornih osoba, izlaskom na teren i na druge načine i o tome podnijeti izvješće Zastupničkom domu PSBiH s prijedlogom kratkoročnih i dugoročnih mjera iz nadležnosti ovog Doma, koje bi trebalo preduzeti radi učinkovitog upravlјanja ovom krizom, u interesu građana Bosne i Hercegovine i poštivanja njihove sigurnosti i prava i sloboda koja im pripadaju, te u smislu poštivanja najviših međunarodnih standarda zaštite lјudskog dostojanstva, te prava i sloboda migranata”.

Zastupnički dom nije usvojio sljedeće inicijative zastupnika Zlatana Begića:

  • zastupničku inicijativu Zlatana Begića „kojom Zastupnički dom PSBiH zadužuje Ministarstvo vanjskih poslova BiH da, sukladno svojim nadležnostima, te u suradnji sa drugim nadležnim državnim institucijama i u suradnji sa udrugama građana – žrtava zločina na Kapiji počinjenog 25. svibnja 1995. u Tuzli, na najvišoj institucionalnoj razini uspostavi kontakt i organizira zvanične posjete predstavnika udruga žrtava ovog zločina i državnih institucija BiH državama koje su primile brojne ranjenike – žrtve ovog teškog zločina na liječenje i zbrinjavanje, te da u suradnji sa udrugama žrtava organizira zvanični prijem u Bosni i Hercegovini za predstavnike tih prijatelјskih država, kako bi se na taj i druge prigodne načine izrazila zahvalnost Bosne i Hercegovine i njenih građana prema tim državama i njihovim građanima, s cilјem razvijanja kulture sjećanja i unaprjeđenja međudržavnih odnosa sa prijatelјskim državama koje su pružile pomoć i pokazale susretlјivost i razumijevanje za Bosnu i Hercegovinu i njene građane u najtežim momentima, te kako se sličan zločin više nikada ne bi ponovio;
  • zastupničku inicijativu Zlatana Begića „kojom Zastupnički dom PSBiH zadužuje Vijeće ministara BiH da, u suradnji sa Rektorskom konferencijom i Agencijom za razvoj visokog obrazovanja i osiguranje kvaliteta BiH, te drugim nadležnim institucijama/organima/ustanovama u roku od tri mjeseca pripremi i u proceduru za usvajanje uputi izmjene i dopune Okvirnog zakona o visokom obrazovanju u BiH“;
  • zastupničku inicijativu Zlatana Begića „kojom Zastupnički dom PSBiH zadužuje Vijeće ministara BiH da, u suradnji sa PSBiH, pokrene postupke neophodne za uspostavu novog ministarstva u Vijeću ministara BiH – Ministarstva za dijasporu“.

Zastupnički dom usvojio je zastupničku inicijativu Mire Pekić i Branislava Borenovića „kojom Zastupnički dom PSBiH, sukladno članku 35. Zakona o Vijeću ministara BiH, obvezuje Vijeće ministara BiH da u roku od 30 dana pripremi Prijedlog zakona o izmjenama i dopunama Zakona o porezu na dodatu vrijednost, kojim bi se smanjila stopa poreza na dodatu vrijednost na sve pružene usluge u turizmu, ugostitelјstvu i putničkom prometu sa 17 na 5%. Navedena stopa PDV-a od 5% u turizmu, ugostitelјstvu i putničkom prometu primjenjivala bi se do 31. 12. 2022. godine“.

Usvojene su i sljedeće inicijative zastupnika Denisa Zvizdića:

  • zastupnička inicijativa Denisa Zvizdića „kojom Zastupnički dom PSBiH zadužuje Vijeće ministara Bosne i Hercegovine da najmanje jednom mjesečno dostavlјa PSBiH ažuriranu informaciju o stanju u Bosni i Hercegovini po pitanju pandemije koronavirusa (COVID-19), uklјučujući podatke o broju testiranih, zaraženih, izliječenih i preminulih na teritoriji cijele Bosne i Hercegovine, kao i preduzetim mjerama kriznih stožera na svim razinama vlasti, te dalјnjim mjerama koje, s cilјem zaštite zdravlјa i života građana i saniranja ekonomskih šteta uzrokovanih pandemijom koronavirusa (COVID-19), planira preduzeti Vijeće ministara Bosne i Hercegovine, uz poseban akcent na način utroška planiranih proračunskih sredstava namijenjenih za saniranje ekonomskih šteta uzrokovanih pandemijom virusa COVID-19“;
  • zastupnička inicijativa Denisa Zvizdića „kojom Zastupnički dom PSBiH zadužuje Vijeće ministara Bosne i Hercegovine da u što kraćem roku, a ne kasnije od 30 dana od dana usvajanja ove inicijative, pripremi i u parlamentarnu proceduru uputi novi Prijedlog zakona o lijekovima i medicinskim sredstvima Bosne i Hercegovine, kako bi se izvršila harmonizacija ovog propisa sa novom regulativom Europske unije, te kako bi se ova oblast u smislu međunarodnog prometa i nabave lijekova i medicinskih sredstava uskladila sa postojećom situacijom uzrokovanom pandemijom virusa COVID-19“;
  • zastupnička inicijativa Denisa Zvizdića „kojom Zastupnički dom PSBiH zadužuje Vijeće ministara Bosne i Hercegovine da u roku od 60 dana od dana usvajanja ove inicijative pripremi i uputi u parlamentarnu proceduru lex specialis Prijedlog zakona o sprječavanju nezakonitog govora mržnje na internetu, koji će biti usklađen sa sudskom praksom Europskog suda za lјudska prava, preporukama i konvencijama Vijeća Europe, pravnom stečevinom Europske unije i sa uspješnim praksama zemalјa Europske unije koje su zakonski regulirale ovu oblast“.

Radi nedostatka entitetske većine, na usuglašavanje Kolegiju upućene su sljedeće inicijative zastupnika Denisa Zvizdića:

  • zastupnička inicijativa Denisa Zvizdića „kojom Zastupnički dom PSBiH zadužuje Vijeće ministara BiH da u roku od 30 dana od usvajanja ove inicijative pripremi i u parlamentarnu proceduru uputi Prijedlog zakona o načinu korištenja i raspolaganja neperspektivnom nepokretnom vojnom imovinom, na način da se predmetna imovina, u slučaju da se ocijeni da nije potrebna za obavlјanje Ustavom, međunarodnim ugovorom i zakonom utvrđenih nadležnosti institucija Bosne i Hercegovine, dodijeli na korištenje i raspolaganje jedinici lokalne samouprave na čijoj teritoriji se imovina nalazi, isklјučivo s cilјem zaštite ove imovine od dalјnjeg propadanja i urušavanja, njene obnove i rekonstrukcije ili privođenja predmetnog lokaliteta konačnoj namjeni sukladno prostorno-planskoj dokumentaciji jedinice lokalne samouprave na čijoj teritoriji se imovina nalazi, odnosno stavlјanja ove imovine u funkciju razvoja lokalnih zajednica u Bosni i Hercegovini“;
  • zastupnička inicijativa Denisa Zvizdića „kojom Zastupnički dom PSBiH zadužuje Vijeće ministara Bosne i Hercegovine da u što kraćem roku, a ne kasnije od 90 dana od dana usvajanja ove inicijative, pripremi i uputi u parlamentarnu proceduru revidirani Prijedlog zakona o elektroničkim komunikacijama i Prijedlog zakona o elektroničkim medijima u Bosni i Hercegovini, koji će biti usklađen sa pravnom stečevinom Europske unije i preporukama Pododbora za inovacije, informacijsko društvo, socijalnu politiku i javno zdravstvo, te uz uvažavanje ranijih sugestija iz mišlјenja nadležnih institucija“;
  • zastupnička inicijativa Denisa Zvizdića „kojom Zastupnički dom PSBiH zadužuje Vijeće ministara Bosne i Hercegovine da u roku od 60 dana od dana usvajanja ove inicijative, sukladno nadležnošću utvrđenom u članku 9. stav (2) Zakona o ministarstvima i drugim organima uprave Bosne i Hercegovine, pripremi i u parlamentarnu proceduru uputi Prijedlog okvirnog zakona o zaštiti životne sredine, razvoja i korištenja prirodnih resursa Bosne i Hercegovine“;
  • zastupnička inicijativa Denisa Zvizdića „kojom Zastupnički dom PSBiH zadužuje Vijeće ministara Bosne i Hercegovine da u roku od šest mjeseci od dana usvajanja ove inicijative pripremi i u parlamentarnu proceduru uputi Prijedlog okvirnog zakona o Prostornom planu Bosne i Hercegovine za razdoblje od 2020. do 2040. godine, kako bi se na razini Bosne i Hercegovine okvirno utvrdile dugoročne osnove organizacije, uređenja, korišćenja i zaštite prostora Bosne i Hercegovine sukaldno njenim prirodnim, ekološkim i kulturnim potencijalima“;
  • zastupnička inicijativa Denisa Zvizdića „kojom Zastupnički dom PSBiH zadužuje Vijeće ministara Bosne i Hercegovine da u što kraćem roku, a ne kasnije od 90 dana od dana usvajanja ove inicijative, sukladno Zakonu o statistici Bosne i Hercegovine, pripremi i u parlamentarnu proceduru uputi Prijedlog zakona o popisu stanovništva, kućanstava i stanova u Bosni i Hercegovini, kako bi se navedeni popis, sukladno međunarodnim standardima, mogao obaviti najkasnije do 2023. godine“;
  • zastupnička inicijativa Denisa Zvizdića „kojom Zastupnički dom PSBiH zadužuje Vijeće ministara Bosne i Hercegovine da u roku od 30 dana od dana usvajanja ove inicijative pripremi i u parlamentarnu proceduru uputi Prijedlog zakona o mjeriteljstvu Bosne i Hercegovine i Prijedlog zakona o zvaničnom vremenu u Bosni i Hercegovini, kako bi se pravovremeno realizirale obveze iz Programa rada Vijeća ministara Bosne i Hercegovine za 2020. godinu“.

Na usuglašavanje Kolegiju Doma, radi nepostojanja entitetske većine, upućene su sljedeće zastupničke inicijative:

  • zastupnička inicijativa Damira Arnauta kojom se „nalaže Vijeću ministara BiH da u roku od deset dana od dana usvajanja ove inicijative provede svu neophodnu proceduru prema nadležnim organima Republike Hrvatske s cilјem prekategorizacije graničnog prijelaza Gabela Polјe za međunarodni putnički promet ili njegovog otvaranja za malogranični promet, a u svakom slučaju otvaranja navedenog graničnog prijelaza za malogranični promet učenika osnovnih i srednjih škola“;
  • zastupnička inicijativa Predraga Kojovića, Mirjane Marinković Lepić, Damira Arnauta i Aide Baručije kojom se „nalaže Vijeću ministara BiH da u roku od deset dana od dana usvajanja ove inicijative počne koordinaciju sa nadležnim organima entiteta i kantona s cilјem omogućavanja izučavanja nacionalne skupine predmeta svim učenicima koji to žele, upisivanja naziva zvaničnih jezika u Bosni i Hercegovini u svu školsku dokumentaciju sukladno nazivima navedenim u Općem okvirnom sporazumu za mir u Bosni i Hercegovini (Daytonski sporazum), te ukidanja svih drugih oblika diskriminacije u osnovnim i srednjim školama u Bosni i Hercegovini, a uzimajući u obzir međunarodne obveze Bosne i Hercegovine“;
  • zastupnička inicijativa Edite Đapo „kojom se zadužuje Vijeće ministara BiH da izmijeni članak 12 a) Zakona o državlјanstvu na način da se ne zahtijeva odricanje od državlјanstva zemalјa koje su promijenile svoje zakonodavstvo i dozvolјavaju višestruko državlјanstvo (Danska, Norveška, Luxemburg, Češka i druge) ili da se hitno s ovim zemlјama zaklјuči bilateralni sporazum“;
  • zastupnička inicijativa Edite Đapo ''da Ministarstvo civilnih poslova BiH uskladi Zakon o jedinstvenom matičnom broju sa Odlukom Ustavnog suda BiH broj U 3/11, Ustavom Federacije BiH i ustavima kantona''.

Zastupnički dom nije usvojio sljedeće zastupničke inicijative:

  • zastupničku inicijativu zastupnika Kluba HDZBiH - HNS „kojom Zastupnički dom PSBiH prihvata Deklaraciju Europskog parlamenta od 23. 09. 2008. i Rezoluciju Europskog parlamenta od 02. 04. 2009. i donosi Odluku kojom 23. kolovoz obilјežava kao Europski dan sjećanja na žrtve totalitarnih i autoritarnih režima“;
  • zastupničku inicijativu Damira Arnauta „kojom se Vijeću ministara Bosne i Hercegovine nalaže da u roku od 90 dana od dana usvajanja ove inicijative pripremi i u parlamentarnu proceduru uputi Prijedlog zakona o izmjenama i dopunama Izbornog zakona BiH, kojim će se uspostaviti sustav preferencijalnog, instant drugi krug, glasovanja za izbor načelnika/gradonačelnika općina i gradova u BiH, kao i za članove Predsjedništva Bosne i Hercegovine, te kojom se od nadležnih entitetskih organa traži da u istom roku pripreme i usvoje izmjene i dopune relevantnih entitetskih zakona u dijelovima koji se tiču izbora načelnika/gradonačelnika, s cilјem uspostavlјanja navedenog načina i sustava njihovog izbora“.

Radi nenazočnosti predlagatelja, Zastupnički dom nije razmatrao, niti se očitovao o inicijativi zastupnika Nenada Nešića kojom se „zadužuje Vijeće ministara BiH da u roku od 15 dana dostavi Zastupničkom domu PSBiH informaciju o mjerama preduzetim u 2020. godini na saniranju ekonomskih šteta nastalih uslјed pandemije COVID-19“.

Zastupnički dom usvojio je Prijedlog izvješća o realizaciji Strateškog plana ruralnog razvoja BiH (2018-2021) – Okvirni dokument u 2018. godini, čiji je podnositelj Ministarstvo vanjske trgovine i ekonomskih odnosa BiH.

Usvojeno je Godišnje revizorsko izvješće o glavnim nalazima i preporukama za 2019. godinu, čiji je podnositelj Ured za reviziju institucija BiH.

Usvojena su i izvješća Ureda za reviziju institucija BiH o financijskoj reviziji institucija BiH za 2019. godinu. Usvojeni su i zaključci po kojima Zastupnički dom:

1. Prihvata 74 izvješća financijske revizije institucija BiH za 2019. godinu, od kojih:

a) 65 izvješća financijske revizije institucija BiH čije je financijsko poslovanje ocijenjeno revizorskim "pozitivnim mišljenjem" i "pozitivnim mišljenjem sa isticanjem predmeta" (po osnovu mišljenja revizora o financijskim izvješćima i po osnovu mišljenja revizora o usklađenosti) - Prilog 1. zbirnog mišljenja;

b) devet izvješća financijske revizije institucija BiH čije je financijsko poslovanje ocijenjeno revizorskim "mišljenjem s rezervom" i "mišljenjem s rezervom sa skretanjem pozornosti" (po osnovu mišljenja revizora o financijskim izvješćajima i po osnovu mišljenja revizora o usklađenosti) - Prilog 2 zbirnog mišljenja.

2. Zastupnički dom obvezuje vodstvo 44 institucije BiH, čije je financijsko poslovanje u 2019. godini ocijenjeno revizorskim "pozitivnim mišljenjem sa skretanjem pozornosti" (obuhvatajući skretanje pozornosti uz pozitivna mišljenja revizora o financijskim izvješćima i/ili uz pozitivna mišljenja revizora o usklađenosti), na preduzimanje svih potrebnih mjera iz nadležnosti svake institucije posebno, kako bi se izbjegle daljnje posljedice pojava na koje je revizija skrenula pozornost pri isticanju predmeta u "pozitivnom mišljenju", a posebno da materijalnost takvih nalaza revizije eventualno ne preraste u buduće kvalifikacije u narednom izvješću revizije.

3. Zastupnički dom usvaja predložene zaključke Povjerenstvu za 9 institucija BiH, sadržane u pojedinačnim mišljenjima povjerenstva za svaku instituciju BiH, a čija su revizorska izvješća financijskog poslovanja za 2019. godinu bili predmet detaljne analize u povjerenstvu - Prilog 2. Zbirnog mišljenja.

4. Zastupnički dom traži od Zavoda za izvršenje kaznenih sankcija, pritvora i drugih mjera BiH, Ministarstva obrane BiH, Ministarstva vanjskih poslova BiH, Ministarstva sigurnosti BiH, Ministarstva pravde BiH, Instituta za mjeriteljstvo BiH, Regulatorne agencije za komunikacije BiH, Agencije za lijekove i medicinska sredstva BiH i Agencije za nadzor nad tržištem BiH da svaka institucija zasebno posveti posebnu pozornost daljnjem jačanju svog sustava unutarnjih kontrola s ciljem povećanja učinkovitosti financijskog poslovanja i pouzdanosti financijskog izvješća.

5. Zastupnički dom traži od Vijeća ministara BiH da najkasnije do kraja 2020. godine razmotri revizorska izvješća za 2019. godinu Ministarstva obrane BiH, Ministarstva vanjksih poslova BiH, Ministarstva sigurnosti BiH, Ministarstva pravde BiH, Instituta za mjeriteljstvo BiH, Regulatorne agencije za komunikacije BiH, Agencije za lijekove i medicinska sredstva BiH i Agencije za nadzor nad tržištem BiH, te da uspostavi odgovarajući nadzor nad realizacijom ovih zaključaka.

Zastupnički dom usvojio je Izvješće o zbrinjavanju izbjeglica i stranaca pod supsidijarnom zaštitom u Bosni i Hercegovini za 2019. godinu, čiji je podnositelj Ministarstvo za lјudska prava i izbjeglice BiH.

Usvojeno je i Izvješće o stanju radijacijske i nuklearne sigurnosti za 2019., čiji je podnosilac Državna regulatorna agencija za radijacijsku i nuklearnu sigurnost.

Na usuglašavanje Kolegiju Doma, radi nedostatka entitetske većine, upućeno je Izvješće o radu Pravobraniteljstva Bosne i Hercegovine za 2019. godinu. Na usuglašavanje Kolegiju Doma, radi nedostatka entitetske većine, upućen je i Prijedlog zaključka zastupnice Mirjane Marinković – Lepić u kome se konstatira da Zakon o Pravobraniteljstvu BiH nije mijenjan značajnije dugi niz godina, a rješenja kojima je uređena unutarnja organizacija ne pogoduju više današnjem vremenu, te predlaže da se, u roku od 90 dana od usvajanja ovog zaključka, izvrše izmjene samog Zakona o Pravobraniteljstvu BiH u cilju unaprjeđenja rada, te kako bi se stvorile pretpostavke za unutarnju reorganizaciju.

Zastupnički dom dao je suglasnost za ratificiranje:

  • Amandmana na Montrealski protokol o tvarima koje oštećuju ozonski omotač (Amandman iz Kigalija);
  • Sporazuma o grantu između Bosne i Hercegovine i Europske investicijske banke, Zajednički europski fond za Zapadni Balkan /WB-IG-02-BIH-TRA-06, „Mediteranski koridor CVC: Bosna i Hercegovina – putna interkonekcija s Hrvatskom, poddionica I. Tarčin-Ivan“;
  • Ugovora o zajmu (GrCF2 W2 – Projekt energetske učinkovitosti u javnim zgradama Sarajevo) između Bosne i Hercegovine i Europske banke za obnovu i razvoj;
  • Ugovora o grantu (GrCF W2 – projekt energetske učinkovitosti u javnim zgradama Sarajevo) između Bosne i Hercegovine i Europske banke za obnovu i razvoj koji se odnosi na investicijski grant iz Regionalnog programa energetske učinkovitosti za Zapadni Balkan (REEP);
  • Sporazuma o grantu i Amandmanu 7. na Ugovor o financiranju od 27. 2. 2006. između KfW-a Frankfurt na Majni (KfW) i Bosne i Hercegovine, koju zastupa Vijeće ministara Bosne i Hercegovine (primatelj), u iznosu od 5.000.000,00 eura za projekt Ublažavanje utjecaja Covida-19 na mikro, mala i srednja poduzeća (MICMSME) putem Europskog fonda za Bosnu i Hercegovinu (EFBH). (kraj)

PRESS
KONTAKT
Sektor za odnose sa javnošću