MENI
23.2.2021.

Održana Tematska sjednica Zajedničkog povjerenstva za ljudska prava o ljudskim pravima žena u BiH

Zajedničko povjerenstvo za ljudska prava Parlamentarne skupštine Bosne i Hercegovine (PSBiH) održalo je danas Tematsku sjednicu o ljudskim pravima žena u Bosni i Hercegovini.

Otvarajući sjednicu, predsjedatelj Zajedničkog povjerenstva za ljudska prava PSBiH Lazar Prodanović podsjetio je sudionike na to da je poštovanje ljudskih prava, uključujući i zabranu spolne diskriminacije, zagarantirano Ustavom BiH, ustavima entiteta, županija i Statutom Brčko Distrikta BiH. Prodanović je naglasio da se Zakonom o ravnopravnosti spolova u BiH, kao i Zakonom o zabrani diskriminacije uređuje, promovira i štiti ravnopravnost spolova, te zabranjuje spolna diskriminacija. Govoreći o pozornosti koja se u BiH poklanja borbi protiv rodno zasnovanog nasilja, Prodanović je istakao da je na razini BiH doneseno niz javnih politika i dokumenata čiji je cilj suzbijanje nasilja nad ženama – Okvirna strategija za provođenje Konvencije o prevenciji i borbi protiv nasilja nad ženama i nasilja u obitelji u BiH, Gender akcijski plan (GAP) za razdoblje 2018. – 2022. godina, te Akcijski plan za primjenu Rezolucije Vijeća sigurnosti Ujedinjenih naroda 1325 „Žene, mir, sigurnost“.

Sudionicima Tematske sjednice obratio se i predsjedatelj Povjerenstva za ostvarivanje ravnopravnosti spolova Zastupničkog doma PSBiH Adil Osmanović, koji je upozorio da su građani BiH, posebno u vrijeme pandemije virusa korona, svakodnevno svjedoci diskriminacije i ugrožavanja osnovnih ljudskih prava i sloboda, posebno prava žena, uključujući i rodno zasnovano nasilje. Ističući da žene u BiH, unatoč značajnom pomaku u prepoznavanju i zaštiti prava žena, još uvijek nisu ravnopravne s muškarcima, Osmanović je apelira na sve institucije vlasti u BiH da surađuju i da se odlučnije bore za zaštitu prava žena i primijenu postojećih zakona u ovoj oblasti. Prema riječima Osmanovića, procenat sudjelovanja žena u zakonodavnim, a pogotovo izvršnim tijelima vlasti još uvijek je daleko niži od onoga što propisuje zakon. S tim u svezi, Osmanović je rekao da jedan od važnijih ciljeva institucija BiH u budućnosti treba da bude implementacija zakona i strateških dokumenata kako bi se dostigli europski standardi u ovoj oblasti.

Na Tematskoj sjednici, na kojoj su sudjelovali i ministar za ljudska prava i izbjeglice BiH Miloš Lučić, ombudsmani za ljudska prava BiH, predstavnici Gender centra Federacije BiH, te nevladinih organizacija, predstavljeni su Izvješće o dosadašnjim benefitima od usvajanja Zakona o ravnopravnosti spolova u BiH i Izvješće o poštivanju/stanju ženskih ljudskih prava u BiH.

Prezentirajući ova izvješća, ravnateljica Agencije za ravnopravnost spolova BiH Samra Filipović – Hadžiabdić posebno je govorila o porastu rodno zasnovanog nasilja, upozoravajući da je riječ o široko rasprostranjenom problemu koji je iskusila gotovo svaka druga žena u BiH. Prema riječima gospođe Filipović – Hadžiabdić broj slučajeva rodno zasnovanog nasilja porastao je za oko 80 posto u vrijeme pandemije. S tim u svezi, rečeno je da je stopa prijavljivanja ovog nasilja u BiH izuzetno niska, te upozoreno na veoma blagu kaznenu politiku, iako su kazne za ova kaznena djela značajno pooštrene. Prema podacima iz ovih izvješća, blagi pomaci naprijed zabilježeni su u oblasti obrazovanja žena, kao i u oblasti sudjelovanja žena na tržištu rada, dok je još uvijek značajno nizak procenat žena na rukovodećim pozicijama, kao i sudjelovanje žena u zakonodavnoj, izvršnoj i vlasti na lokalnoj razini.

Sudjelujući u raspravi, članovi Zajedničkog povjerenstva za ljudska prava PSBiH i predstavnici nevladinog sektora upozorili su na činjenicu da sustav zaštite žena od rodno zasnovanog nasilja nije funkcionalan. Sudionici u diskusiji zatražili su veću aktivnost i potporu institucija vlasti nevladinom sektoru u ovoj oblasti, kao i pooštravanje politike kažnjavanja nasilja nad ženama.

Dogovoreno je da svi članovi Zajedničkog povjerenstva svoje prijedloge zaključaka u roku od sedam dana dostave Uredu tajnika Zajedničkog povjerenstva za ljudska prava i Povjerenstva za ostvarivanje ravnopravnosti spolova Zastupničkog doma PSBiH. Oba povjerenstva na nekoj od narednih sjednica razmotrit će predložene zaključke i o njima se izjasniti. (kraj)

 


PRESS
KONTAKT
Sektor za odnose sa javnošću